5 rzeczy, które powinniście robić codziennie w małżeństwie
Minęło kilka miesięcy od ślubu - pięknej ceremonii, białej sukni i eleganckiego garnituru. Nikt już nie pamięta, kto z kim bawił się na weselu. Podróż poślubna już dawno stała się wspomnieniem. Przyszła zwykła codzienność - praca, sprzątanie, gotowanie.
Wówczas pojawia się pytanie: jak zadbać o małżeństwo? Co możemy robić każdego dnia tak, żeby mieć poczucie prawdziwego zaangażowania i służby drugiej osobie?
Bardzo często w takich przypadkach otrzymujemy typową radę: zainwestujcie czas w małżeństwo. Przecież wydaje się, że inwestujemy - prowadzimy razem życie, pracujemy, spędzamy ze sobą czas. Co to tak naprawdę znaczy i w jaki sposób powinniśmy organizować małżeński czas? Jak odnaleźć i ustawić priorytety we właściwej kolejności?
Przedstawiamy wam 5 najważniejszych rzeczy, które powinniście codziennie robić w małżeństwie:
1. Wspólna duchowość
Zawarty sakrament małżeństwa wprowadził między was kogoś trzeciego - Boga. Nie jesteście już sami, nie jesteście ograniczeni do własnej siły i wiary w siebie . To przestrzeń, która może was zespalać . Która przypomina wam o tym, żebyście patrzyli w tym samym kierunku i dążyli do jednego - wzajemnego uświęcania się w małżeństwie.
Co to oznacza w praktyce?
Pielęgnację wspólnej wiary. Znajdźcie codziennie wieczorem czas na wspólną modlitwę - możecie usiąść w ciszy, przeczytać fragment Pisma Świętego, zaśpiewać pieśń albo pójść na Mszę Świętą.
Najważniejsza jest konsekwencja i wzajemne przypominanie sobie o tym codziennym rytuale, który może was zbliżyć do siebie nawzajem, ale przede wszystkim do Boga.
2. Wspólna komunikacja
Małżonkowie rozmawiają ze sobą statystycznie zaledwie kilka minut dziennie, zazwyczaj na tematy dotyczące wspólnych ustaleń lub kolejnych spraw do załatwienia. W ten sposób nie wystarcza im czasu na rozmowę o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia, o nastroju, o tym, co nas cieszy, a co niepokoi.
Jak to rozwiązać?
Spróbujcie codziennie znaleźć minimum pół godziny na taką rozmowę, żeby wiedzieć, co się u was dzieje, w czym możecie sobie nawzajem pomóc. Przypomnijcie sobie wasze spotkania jeszcze przed ślubem - od czego się zaczynały? Zawsze padało pytanie dotyczące minionego dnia i nastroju. Dlaczego nie można teraz do tego wrócić?
Zadbajcie o siebie nawzajem, tak żebyście nie zapomnieli o sobie we wspólnej codzienności i przyzwyczajeniu.
Ważne jest też, aby co jakiś czas (na przykład raz na dwa tygodnie albo raz na miesiąc) spotkać się na rozmowie o waszym małżeństwie - jak je widzicie, co wam się podoba, co można by zmienić, czym się martwicie. To będą rozmowy, które pomogą wam wzrastać i budować coś naprawdę trwałego i mocnego.
3. Wspólny dotyk
Przytulanie, całowanie, trzymanie się za rękę wydają się być wyłącznie wyznacznikiem związków młodych ludzi, ale już nie małżeństw. Zazwyczaj w małżeństwie takie gesty zanikają - mamy już siebie nawzajem, przyzwyczajamy się, nie patrzymy na siebie tak jak wcześniej.
Jak to zmienić?
Jak w poprzednich przypadkach - znajdźmy czas, ale także uczmy się wzajemnej wrażliwości na drugą osobę. Jeśli mąż jest sfrustrowany problemami w pracy, wysłuchaj go, a potem go przytul. Jeśli żona czymś się martwi, wysłuchaj jej, a potem ją przytul. Jeśli jesteście gdzieś razem, obejmij ją i pokaż, że jesteś przy niej i chcesz o nią zadbać.
Ważne jest też… chodzenie na randki. Ustalcie, jak często jesteście w stanie znaleźć czas na randkę - raz na tydzień, raz na dwa tygodnie? Zadbajcie o ten czas. Niech to będzie moment wyczekany, specjalnie przygotowany, kiedy przez jeden wieczór nie będziecie rozmawiać o bieżących sprawach, ale skupicie się na sobie i na waszej relacji.
4. Wspólne przebaczenie
W kościele bardzo dużo mówimy o wzajemnym przebaczaniu, ale wcielenie tego w codzienne życie przychodzi nam z trudem.
Jesteś sfrustrowany pracą, żona jest zmęczona codziennymi obowiązkami, czeka was remont mieszkania, co chwilę coś się psuje - bardzo łatwo o kłótnię, wzajemne pretensje i żale. Takie sytuacje się pojawiają i będą się pojawiać. Kłótnie w małżeństwie są naturalne i potrzebne, ponieważ to one pokazują nam, czy jesteśmy w stanie poradzić sobie razem z trudniejszymi sytuacjami - czy może kłótnia kończy się wyłącznie na cichych dniach, a potem zostaje zapomniana.
Tak samo jak ważne są kłótnie, istotna jest późniejsza zgoda, przebaczenie i umiejętność przyznania się do błędu. Nie czekajmy na ruch drugiej strony, zacznijmy od siebie i spróbujmy porozmawiać o tym, co się wydarzyło.
5. Wspólna zabawa
W małżeństwie ważna jest też wspólna… zabawa. Codzienne życie jest stresujące, pełne zabiegania - często ogranicza się tylko do kolejnych spraw do zrobienia i do mnożenia kolejnych list. Nie dajmy się zamknąć w tym kręgu.
Jak to rozwiązać?
Znajdźmy czas na wspólną zabawę - mogą to być spotkanie z przyjaciółmi, gry planszowe, wyjazd w góry, piknik za miastem. Pomysłów może być wiele. Wszystko zależy od tego, na co macie ochotę.
Znajdźcie czas na oddech, wyłączenie telefonu, zostawcie wszystkie "ważne" sprawy i zajmijcie się chwilą.
Wasze małżeństwo nie musi być nudną rutyną, z której nie da się wykrzesać nic oprócz pracy i obowiązków domowych. W waszej relacji kryje się wielki potencjał, który warto wykorzystać. Warto dbać o siebie nawzajem każdego dnia.
Skomentuj artykuł