Abp Grzegorz Ryś: nie stawiajmy oporu Duchowi Świętemu

Abp Grzegorz Ryś: nie stawiajmy oporu Duchowi Świętemu
(fot. Antoni Zalewski / Archidiecezja Łódzka)
4 miesiące temu

"Ta relacja między każdym z nas, a Bogiem jest podstawową relacją, która tworzy Kościół. Bez tego nic nie ma" - powiedział abp Grzegorz Ryś na Jasnej Górze.

doktor habilitowany nauk humanistycznych specjalizujący się w dziedzinie historii Kościoła, arcybiskup metropolita łódzki od 2017 r.. Autor takich książek jak "Moc wiary", "Moc słowa" i "Skandal miłosierdzia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
30,03 zł
42,90 zł

Kościół, do którego chcemy należeć, jest tutaj

Zamieszczone w książce rozmowy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem powstawały na przestrzeni kilkunastu lat. Pierwsze wywiady redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” przeprowadzali, kiedy obecny metropolita łódzki był jeszcze prezbiterem, a ostatnie...

Skomentuj artykuł

Abp Grzegorz Ryś: nie stawiajmy oporu Duchowi Świętemu
Komentarze (13)
ZK
~zasmucony katolik
6 grudnia 2020, 19:34
Po smierci JPII, kiedy wszystkie ptaki w Niemczech cwierkaly ze nastepca zostanie kardynal Ratzinger, sledzilem i ja czy to sie spelni.Niemieckie N-TV. czy N- 24 transmitowaly na zywo, na placu Sw Piotra, podaza skromny kardynal, szczuplutkiej sylwetki, jest nim kardynal Ratzinger, podchodzi dziennikarz, pyta: Panie kardynale czy prawda jest ze o wyborzy papieza decyduje Duch Swiety? Kardynal spoglada na dziennikarza, usmiecha sie sarkastycznie, odpowiada: gdyby tak bylo, wielu wielu papiezy nie zostalo by wybranych. Gdyby tak bylo, gdybyscie sluchali Ducha Swietego, wielu wielu nie byloby ksiedzami, biskupami kardynalami, warto zdobyc sie na autorefleksje, czy mnie na biskupa tez Duch Swiety mianowal, czy zostalem powolany przez wiadomo jakie srodowiska, pachnace piekna roslinka. Warto wiec zaczac od siebie, w Krakowie ta roslinka pachnie bardzo.
PZ
~PS zasmucony katolik
6 grudnia 2020, 21:35
Zapomnialem dodac, grzech przeciwko Duchowi Swietemu jest najciezszym grzeche, tak mnie kiedys uczono, moze teraz to sie zmienilo. Mysle ze tak, inacze nie byloby tego co obecnie mamy, grzechem jest i to ze nikt nie przypisuje fal elektro magnetycznych i internetu , Duchowi swietemu, to On natchnal ludzi, a moze jest to kara Ducha Swietego ?
MO
~mlodziez ostrzeszowska
11 listopada 2020, 08:17
A czy list wysłany do ksiedza ponad miesiąc temu również CUDOWNIE ZAGINĄŁ jak to teraz u was biskupów modne... czas mija reakcji brak... my mlodzi ludzie jestesmy zawiedzeni
AA
~A. Aristotle
6 listopada 2020, 05:27
Bp. Ryś reprezentuje we wszystkich swych kazaniach stanowisko idealizmu filozoficznego. Idzie za nurtem platońsko-augustyńskim. Prawdziwym jest nurt arystotelesowsko-tomaszowy (realizm metafizyczny). Kościół po św Tomaszu z Akwinu przyjął pozycję realizmu filozoficznego jako odpowiadającą wykładni nauki katolickiej. W czasach współczesnych pod wpływem szczególnie idealizmu niemieckiego jesteśmy w Kościele z powrotem zdecydowanie na stanowisku idealistycznym. Bp. Ryś wpisuje się w ten idealizm. To stanowisko jest dla ludzi słabych, wyrzekających się własnej refleksji, funkcji poznawania i myślenia. Uważam, że stanowisko idealistyczne jest na rękę szczególnie rządzącym (włącznie z Kościołem), wspomagając kontrolę i manipulację powierzonych im ludzi. Idealizm jest zawsze OSZUSTWEM filozoficznym. Ludzie, którzy przyjmują takie stanowisko nie kierują się kategorią dobra i prawdy w sensie obiektywnym, lecz mają ukryte intencje dalszego planu podporządkowywania innych.
WK
~Wincenty Kaduubek
2 listopada 2020, 14:00
fajnie jakby ks. biskup posluchalby tego co mowi i wzialby sobie te slowa do serca
SM
~Staszek M
27 września 2020, 07:47
Ładnie mówi ten biskup. I to by było na tyle....
TS
~Tomek Sudol
30 sierpnia 2020, 20:38
Ja jestem uparty jak osioł i chce dostać od Jezusa święty spokój żebym mógł dalej w spokoju robić swoje
MM
~Mireoslaw M
31 sierpnia 2020, 09:31
Ale to Ty tu wchodzisz nie dając spokoju sobie i miejscu gdzie o Jezusie można poczytać. Człowiek szuka Boga, czuje, że Go potrzebuje. Nie, nie religii, Boga, religia to potem.
IK
~In Kab
4 września 2020, 15:26
I Jezus spełnia twoje pragnienie, udajesz, że jesteś osłem i robisz to, co twoim zdaniem robią osły, tzn. upierasz się! Problem w tym, że osły uparte są tylko wtedy, gdy mają na grzbiecie zbyt dużo do niesienia. Gdy ujmie się im ciężaru, przestają się upierać. Więc twoje pełne samozadowolenia porównanie z osłem nijak ma się do rzeczywistości. Małe pytanko: co to jest to „twoje”, które chcesz w spokoju robić?
NS
~nasza szkapa
30 sierpnia 2020, 18:14
nie chce sie czepiac ,czy zadawac niestosownych pytan , niemniej - co to jest ten "duch swiety" ?
ML
~Marcin Lusio
1 września 2020, 10:02
Dobre pytanie:-). Ja nie chcę się wymądrzać, ale czuję to tak: Duch Święty to odczuwalna dla ludzi Moc łączności z Bogiem.
ML
~Marcin Lusio
1 września 2020, 10:03
Dobre pytanie:-). Ja nie chcę się wymądrzać, ale czuję to tak: Duch Święty to odczuwalna dla ludzi Moc łączności z Bogiem.
IK
~In Kab
4 września 2020, 15:33
Szkapo, chcesz definicji? Znjadziesz ją w KKK. Szukasz świadectwa innych? Co one ci dadzą, jeśli nie chcesz słuchać? A widać, ze nie chcesz, bo nie masz szacunku do Ducha Świętego. Właśnie tak! Pisanie „duch święty” zamiast „Duch Święty” świadczy o lekceważeniu.

Skomentuj artykuł

Abp Grzegorz Ryś: nie stawiajmy oporu Duchowi Świętemu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.