Abp Ryś: skąd się w człowieku bierze agresja na Miłość Boga?

Abp Ryś: skąd się w człowieku bierze agresja na Miłość Boga?
(fot. ks. Paweł Kłys / Archidiecezja Łódzka)
1 tydzień temu

"Jakiego Boga głosił św. Maksymilian, że trzeba go było zabić? Jakiego Boga głosił ks. Popiełuszko, że trzeba go było zabić? Jaki jest sens w odrzucaniu tego orędzia Boga, który jest miłością? Jak zrozumieć agresję, którą wywołuje imię Boga" - pyta abp Grzegorz Ryś.

doktor habilitowany nauk humanistycznych specjalizujący się w dziedzinie historii Kościoła, arcybiskup metropolita łódzki od 2017 r.. Autor takich książek jak "Moc wiary", "Moc słowa" i "Skandal miłosierdzia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
59,93 zł
99,90 zł

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: skąd się w człowieku bierze agresja na Miłość Boga?
Komentarze (22)
CM
~Chrabąszcz Majowy
27 października 2020, 20:11
Proszę Pana Boga, aby moje wpisy nikomu nie zaszkodziły. Proszę Jego i Was o przebaczenie.
B.
~Beniamin .
19 października 2020, 22:14
...to co czlowiek wymysla wbrew Slowu nie warte jest rozczasania radzacego podzilaly, a wszelkie podzialy wprowadza szatan. Wyznawcy ewolucji lacznie z pochodzeniem czlowieka od malpy ulegli zwiedzeniu - zapewne dlatego, ze nie dane im bylo zrozumiec Slowo.
B.
~Beniamin .
19 października 2020, 20:03
Czlowiek jest wiekszy od aniolow, bo tak jak aniolowie powstali z ognia, tak czlowiek na podobienstwo (duchowe) naszego Ojca w niebie- dusza ludzka pochodzi od Boga...ale i cialo nie jest w stanie zaszkodzic jezeli dziala (czyny) wbrew sercu. Dlatego powiedziano; ten kto ma serce zatwardziale - zatwardzialosci zostanie mu dodane aby sprawiedliwosci stalo sie zadosc, taki ne osiagnie zycia wiecznego. A zycie wieczne to nowe cialo i nowe serce - Sprawiedliwosc, ktora nachodzi po tym swiecie.
CM
~Chrabąszcz Majowy
19 października 2020, 12:28
Czy ktoś mi wreszcie odpowie na pytanie poniżej?
KW
~Kornel Wolny
19 października 2020, 15:41
Ja spróbuję Ci odpowiedzieć. Wychodzisz ze złego założenia mniemając, że Bóg stworzył człowieka. Ewolucjonizm mówi coś innego i warto to wziąć pod uwagę, bo wtedy Twój problem przestaje istnieć. Bo jeśli nawet przyjąć, że Bóg „maczał” palce w ewolucji, jak chcą zwolennicy Inteligentnego Projektu (patrz: Jan Paweł II), to ani człowieka nie stworzył, ani go nie zrodził.
CM
~Chrabąszcz Majowy
20 października 2020, 11:24
@Kornel Wolny. Tak, moje pytanie zawiera katolickie założenie, że Bóg stworzył człowieka. Pytanie kieruję do osób wierzących, które takie założenie przyjmują. Stawiam je, ponieważ, w mojej ocenie, niespójne z nim jest inne założenie - że Bóg kocha człowieka bardziej niż matka kocha swoje dziecko. Skoro Ty odrzucasz założenie o stworzeniu człowieka przez Boga, raczej na moje pytanie nie odpowiesz. Ale i tak dziękuję za Twoją wypowiedź.
KW
~Kornel Wolny
18 października 2020, 20:10
Wysłuchałem z uwagą do końca, co było trudne, gdyż abp Ryś stosuje za dużo niezrozumiałych pauz w swoich homiliach. Ale nie o tym. Z objaśnień Arcybiskupa wynika, że miłość do Boga jest przymusem i dlatego zapytam: ile jest warta miłość wymuszona? Gdzie tu „wolna wola”, na którą tak często powołują się kaznodzieje?
CX
~czloax x
20 października 2020, 00:32
Gdyby była przymusowa, nie byłoby piekła. Ani nieba. Tylko wielkie nic. Bylibyśmy zombie. Chodzi o wspaniałość nie do opisania, jaką jest Bóg - istota wyższa, której "chcę" od razu jest rzeczywiste i prawdziwe (nie jak u nas wymuszone i forsowane a i tak pada jak mucha bo jest nierealne, jak Związek Radziecki czy udawana miłość szantażowanej ogoleniem głowy wystraszonej panny - znałem takiego typa, sąsiada). Ale jedyne (znane mi przynajmniej) bytowości, którym Bóg dał moc samodecydowania o swoim losie to ludzie i aniołowie. Masz wybór: przystajesz do Wspaniałości na Jej warunkach (a one są właśnie wspaniałe) albo przystajesz do Rozpaczy wynikającej z wiecznej kontemplacji negacji powyższej definitywnej decyzji egzystencjalnej. Ale Bóg cię nie zmusza - może biskup czy ksiądz usiłuje cię przekonać "za wszelką cenę" w swej poczciwości. Bóg tylko mówi "Kładę przed wami życie i śmierć. Wybieracie więc życie". Dobrze mówi bo podpowiada od razu co wybrać.
MR
~Ma Rek
18 października 2020, 18:54
Lubię abpa Rysia. Ale chyba jego homilie przeistoczyły się ostatnio za mocno w medytacje biblijne. Trzeba trzymać się raczej metodologii homilii. Więcej dynamizmu, jak dawniej. I bliżej życia.
CM
~Chrabąszcz Majowy
18 października 2020, 17:24
Pytania Księdza Arcybiskupa dotyczące człowieka nie są trudne, jeśli najpierw odpowie się na pytanie dotyczące Pana Boga. Dlaczego Bóg nie zrodził człowieka, obdarzając Go swoją naturą? Zamiast tego Bóg stworzył człowieka i dał mu naturę gorszą, ludzką. Skutki Boskiej decyzji są oczywiste - niedoskonały człowiek zadaje cierpienie, kieruje się agresją i zabija.
CM
~Chrabąszcz Majowy
19 października 2020, 13:53
Nikt nie potrafi odpowiedzieć?
CX
~czloax x
20 października 2020, 00:38
Bóg rodząc, rodzi Boga. Stwarzając, stwarza byt zależny ale wyposaża go w potrzebne dary wyższe. Wolną wolą człowiek pozbawił się tych darów (pod namową wroga) i stąd zło a z nim cierpienie.
JJ
~Jan Jan
20 października 2020, 10:45
Chrabąszcz Majowy. Przed otrzymaniem odpowiedzi zobacz co napisałeś: ''Dlaczego Bóg nie zrodził człowieka, obdarzając Go swoją naturą? '' Przeczytaj dokładnie '' Pwt 28 '' Czy teraz widzisz ( po przeczytaniu) że Bóg JEDNAK OBDARZYŁ CZŁOWIEKA SWOJĄ NATURĄ. Człowiek jest taki jak jego stwórca bo żyje w jego mocy pożądliwości ciała, ""7 wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia4, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą. '' ''27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę. ""
CM
~Chrabąszcz Majowy
20 października 2020, 11:09
@czloax x, hurra, ktoś wreszcie odpowiedział! Bóg jest bez grzechu, prawda? Gdyby on był naszym Ojcem, a my Jego dziećmi, wtedy mielibyśmy Jego naturę. Też bylibyśmy bez grzechu, nie cierpielibyśmy i nie zadawalibyśmy cierpienia. Prawda?
20 października 2020, 16:30
a z jakiej to denominacji protestanckiej ty sie czlowieku urwales? Swiety Piotr mial racje, zeby sie jednak nie zaglebiac w Pismo a zostawic to madrzejszym od siebie
20 października 2020, 16:31
a z jakiej to denominacji protestanckiej ty sie czlowieku urwales? Swiety Piotr mial racje, zeby sie jednak nie zaglebiac w Pismo a zostawic to madrzejszym od siebie
CM
~Chrabąszcz Majowy
20 października 2020, 20:16
@Janie Janie, stworzenie człowieka na obraz i podobieństwo Boga jest tłumaczone w ten sposób, że człowiek posiada rozum i wolną wolę. Nie oznacza to, że człowiek posiada naturę Bożą. Wręcz przeciwnie - na każdym kroku podkreśla się odmienności, czyli wspaniałość Boga i małość człowieka. Jeśli chcesz wskazać mi jakiś fragment Pisma Świętego do przeczytania, napisz księgę, rozdział i werset.
CM
~Chrabąszcz Majowy
20 października 2020, 20:20
@Marcinie S., Twoje pierwsze zdanie jest zaprzeczeniem miłości chrześcijańskiej, a nawet kultury osobistej. Twoje drugie zdanie jest odrzuceniem rozumu - Daru Ducha Świętego.
21 października 2020, 10:00
moglbys krotko te tezy rozwinac, bo ani nie moge sie dopatrzyc braku milosci, ani tez odrzuceniem rozumu.
CM
~Chrabąszcz Majowy
21 października 2020, 18:17
@Marcinie S., oczywiście. Teza pierwsza - nie mam nic wspólnego z ruchami protestanckimi. Mówienie rozmówcy, że się ,,skądś urwał" nie jest kulturalne. Rozumiesz to, prawda? Naturalnie nie mam do Ciebie żalu. Teza druga - słysząc, że rozum jest darem Ducha Świętego, myślę, że wolno go używać do zagłębiania się w Pismo Święte. Na koniec prośba - odpowiedz na moje pytanie: ,,Dlaczego Bóg odmówił człowiekowi Swojej natury?".
22 października 2020, 11:16
~Chrabąszcz Majowy ,,Dlaczego Bóg odmówił człowiekowi Swojej natury?" Poszukaj odpowiedzi u Tomasza z Akwinu. Tam ja znajdziesz
JJ
~Jan Jan
22 października 2020, 21:19
Przecież podałem Tobie : Księga Powtórzonego Prawa 28 Przekleństwa za występki od 15 do 68. Czyja jest tam opisana natura? Myśl trochę chłopie.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: skąd się w człowieku bierze agresja na Miłość Boga?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.