Adam Szustak OP: Jezus na krzyżu nie ukrył się przed Bogiem

Adam Szustak OP: Jezus na krzyżu nie ukrył się przed Bogiem
fot. Langusta na palmie / YouTube
Adam Szustak OP

"Dziesiąta stacja drogi krzyżowej to miejsce, gdzie Bóg chce dać nam łaskę zabrania wstydu. On pragnie, byśmy stanęli przed Nim z podniesionymi głowami, czyli byśmy przyjęli naszą słabość i nie wstydzili się jej" - pisze dominikanin.

Pan Jezus został ukrzyżowany zupełnie nago. Mimo że na wszystkich obrazach i krzyżach wiszących w domach czy kościołach jest przedstawiany z przepaską na biodrach, to jednak, gdy wisiał na krzyżu, był całkowicie obnażony. Artyści z szacunku zakrywają Jego intymność, ale na Golgocie ukazanie Jego nagości było kolejnym sposobem ośmieszenia skazańca.

Ta scena, która miała miejsce na Kalwarii, przez ojców Kościoła jest interpretowana jako powrót do raju. W Edenie Adam był nagi przed Bogiem, a kiedy zgrzeszył, zawstydził się tego, co zrobił, dostrzegł swoją nagość i  ukrył się w krzakach. Na Golgocie zaś Jezus był nagi i nie schował się, by w ten sposób powiedzieć swojemu Ojcu: "Już się nie wstydzę. Nie chowam się przed Tobą". Jezus wraca więc w to samo miejsce, w którym stanął kiedyś Adam, i robi coś zupełnie odwrotnego. Swoim oddaniem Bogu zabiera wstyd grzechu.

Dziesiąta stacja drogi krzyżowej to miejsce, gdzie Bóg chce dać nam łaskę zabrania wstydu. On pragnie, byśmy stanęli przed Nim z podniesionymi głowami, czyli byśmy przyjęli naszą słabość i nie wstydzili się jej.

Modlitwa:

Panie Jezu, obnażony i ośmieszony, proszę Cię za wszystkich, którzy chowają się ze wstydu, za tych, którzy boją się, że świat, dowiedziawszy się, kim są lub co zrobili, osądzi ich i wyśmieje. Proszę Cię też za tych, których grzechy, słabości czy potknięcia już wyszły na jaw, przez co zostali poddani ostracyzmowi lub wyszydzeniu. Jezu, stań obok nich jako nagi Adam, który mówi do swojego Ojca: "Już się nie wstydzę". Zabierz im niedobry wstyd, który jest chowaniem się, samoponiżeniem, ucieczką przed sobą. Jezu, uwolnij nas od złego wstydu, który nieustannie próbuje wcisnąć nam do serc Szatan, poniżając nas nim. Amen.

Rozważanie pochodzi z książki "Drogi Miłości ukrzyżowanej" Adama Szustaka OP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Szustak OP

Drogi Miłości ukrzyżowanej Adama Szustaka OP to zapis czterech rozważań do nabożeństwa drogi krzyżowej, które w okresie Wielkiego Postu ukazywały się na kanale „Langusta na palmie”.

Drogą krzyżową można i warto modlić się nie tylko...

Skomentuj artykuł

Adam Szustak OP: Jezus na krzyżu nie ukrył się przed Bogiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.