Arystokratka, pierwsza męczennica – św. Tekla
Pochodziła z arystokratycznego rodu. Po nawróceniu przez św. Pawła odrzuciła małżeństwo z poganinem i odważnie, pomimo prześladowań, wyznawała wiarę w Jezusa. Św. Tekla to, według niektórych żywotów świętych, pierwsza kobieta zamęczona ze względu na wiarę w Chrystusa, którą znamy z imienia. Kościół wspomina ją w liturgii 24 września.
Gdybyśmy przeprowadzili krótki, zawierający jedno pytanie, quiz: „Kto był pierwszym męczennikiem Kościoła?”, prawdopodobnie nie byłoby wielkiego kłopotu z odpowiedzią. Tak, to św. Szczepan. Wspominamy go 26 grudnia, tuż po Bożym Narodzeniu. Ale gdyby ten nasz mini quiz poszerzyć o kolejne pytanie… o kobietę, którą można określić mianem pierwszej męczenniczki, pewnie będzie odrobinę trudniej z udzieleniem odpowiedzi. 24 września przypada jej wspomnienie i to właśnie św. Tekli, w niektórych żywotach świętych, przyznaje się palmę pierwszeństwa. Choć w rzeczywistości – o czym warto pamiętać – w czasach prześladowań, które dotknęły chrześcijan za panowania Nerona w Rzymie śmierć męczeńską poniosło wiele nieznanych nam z imienia niewiast.
Modlitwa Jana Pawła II o dar pokoju
Chcąc opowiedzieć o szczegółach życia naszej dzisiejszej patronki, jak to się ma często w przypadku początków chrześcijaństwa, będzie się pojawiało określenie ‘prawdopodobnie’. W przypadku św. Tekli, to przede wszystkim różnorodne ślady jej kultu uznawane są za potwierdzenie jej istnienia – ofiarowania Bogu życia. Ponadto wymienia się ją również w najstarszych martyrologiach (spisach świętych męczenników). Zachowały się także przedstawiające ją freski. W samym Konstantynopolu miały być 4 kościoły pod jej wezwaniem, a w Rzymie znajdują się katakumby św. Tekli, a tam w podziemnej bazylice odkryto niedawno najstarszy wizerunek św. Pawła… i tu, nieco wyprzedzając fakty, warto wspomnieć, że to on odegrał szczególną rolę w nawróceniu Tekli, ale o tym już za chwilę…
Natomiast problemem są oczywiście konkretne dane historyczne. Jej rozliczne życiorysy przepełniają legendy. Co jednak z tych wszystkich źródeł można wydobyć?…
Ulubiona modlitwa papieża Franciszka
Podobno św. Tekla towarzyszyła apostołom, tak jak wcześniej wiele pobożnych niewiast wędrujących z Jezusem i usługujących Mu. Po śmierci św. Pawła miała osiąść w Seleucji. Uciekając przed kolejnymi prześladowaniami osiadła w górach. Za dom służyła jej grota. W niej wiodła pustelnicze życie, a żeby przetrwać wystarczyły jej woda i rośliny. Nawracała, chrzciła i podobno uzdrawiała. W samotności dożyła podobno ok. 80 lat.
W ikonografii św. Tekla jest przedstawiana w obecności lwa lub lwów. A co warto wiedzieć, choć kult tej świętej rozpowszechniony był na Zachodzie już w IV wieku, to na ziemiach polskich św. Tekla bardziej była i pewnie nadal jest znana ludności wiejskiej. Jako patronka – opiekunka chroniła wiejskie chaty i zabudowania w sytuacji zagrożenia pożarem. Ponadto była orędowniczką, kiedy zagrażały choroby i zaraza.
Skomentuj artykuł