Opowiedzmy się za Bogiem jak męczennicy

Opowiedzmy się za Bogiem jak męczennicy
(fot. CTV)
KAI / Radio Watykańskie / CTV / kn

Do powierzenia się Bogu także w sytuacjach granicznych i na wzór męczenników stanowczego opowiedzenia się za Nim zachęcił papież podczas porannej Mszy św. sprawowanej w Domu Świętej Marty. Ojciec Święty przypomniał, że również dzisiaj jesteśmy świadkami prześladowania za wiarę. Ludzie ci są dla nas wzorem i zachęcają nas, byśmy zawierzyli siebie całkowicie Bogu - zaznaczył papież.

Ojciec Święty nawiązując do dzisiejszych czytań liturgicznych (Dn 1,1-6.8-20; Łk 21,1-4) zauważył, że zarówno młodzi Żydzi, o których mówi Księga Daniela jak i wdowa, na której ofiarę do skarbony w świątyni zwrócił uwagę Pan Jezus znajdują się w sytuacji granicznej. Uboga wdowa wrzuciła wszystko, co miała, młodzi Hebrajczycy znajdujący się w niewoli za swą wierność Bogu gotowi są zapłacić własnym życiem. W obydwu wypadkach mamy do czynienia z gotowością podjęcia ryzyka.

DEON.PL POLECA
"Będąc zagrożonymi wybrali Pana, wielkim sercem, nie licząc na interes osobisty, bez małoduszności. Nie byli małoduszni. Pan był dla nich wszystkim. Pan jest Bogiem i powierzyli się jemu. Nie uczynili tego - wybaczcie takie słowa - z powodu swego fanatyzmu, jakby tak trzeba było zrobić. Nie - powierzyli się Jemu, gdyż wiedzieli, że Pan jest wierny. Powierzyli siebie tej wierności, która jest zawsze, gdyż Pan nie może się zmienić - zawsze jest wierny, nie może nie być wiernym, nie może się zaprzeć samego siebie" - stwierdził papież Franciszek.

Dodał, że ta ufność w Pana sprawiła, że opowiedzieli się za Bogiem, wiedząc, że jest On wierny. Decyzja ta dotyczy zarówno rzeczy drobnych jak i wielkich i trudnych.

"Także w Kościele, w historii Kościoła znajdujemy mężczyzn, kobiety, starców, ludzi młodych, którzy dokonują tego wyboru. Kiedy słyszymy o życiu męczenników, gdy czytamy w gazetach o współczesnych prześladowaniach wobec chrześcijan, to myślimy o tych naszych braciach i siostrach w sytuacjach granicznych, podejmujących ten wybór. Żyją w naszych czasach i są dla nas przykładem, zachęcają nas, byśmy do skarbony Kościoła wrzucili wszystko co posiadamy, to, co potrzebne nam do życia" - powiedział Ojciec Święty.

Papież przypomniał, że Bóg pomógł żydowskim młodzieńcom znajdującym się w niewoli, by wyszli z trudnej sytuacji. Pan pomógł również ubogiej wdowie, którą pochwalił Jezus. Zachęcił do przypomnienia sobie o tych chrześcijanach, którzy podejmują dziś decyzje definitywne za Bogiem. Zauważył, że do grupy tej należy dziś także wiele ojców i matek troszczących się o swoje rodziny i swoje dzieci. Podkreślił, że także i ich troska jest skarbem Kościoła, gdyż ludzie ci dają swoje świadectwo. "Wobec nich prośmy Pana o łaskę odwagi, by rozwijać nasze życie chrześcijańskie zarówno w sytuacjach zwyczajnych, powszednich jak i sytuacjach granicznych" - zakończył swoją homilię papież Franciszek.

 

Więcej»

Opowiedzmy się za Bogiem jak męczennicy - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Opowiedzmy się za Bogiem jak męczennicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.