"Bądźcie doskonali" - mówi Jezus. Co, jeśli to słowo źle się nam kojarzy?

"Bądźcie doskonali" - mówi Jezus. Co, jeśli to słowo źle się nam kojarzy?
Fot. Vinicius Wiesehofer / Unsplash
KAI / mł

Doskonały to słowo trochę niewygodne, trochę nieprzyjemne w pewnym sensie przypomina nam tych nienagannych ludzi, którzy wszystko robią punktualnie, precyzyjnie, którzy nigdy nie popełniają błędów. Doskonałość w rozumieniu Jezusa to coś innego - mówi abp Pierbattista Pizzaballa. 

W rozważaniu do fragmentu Ewangelii Mateusza z piątego rozdziału patriarcha Jerozolimy zastanawia się, co to znaczy, że Jezus chce, byśmy byli doskonali. 

DEON.PL POLECADoskonałość według Boga to nie dokładne wypełnianie obowiązków 

"Jezus mówi nam nie tyle o doskonałości, ile że mamy być integralni, kompletni. A to oznacza nie być częściowym w relacjach, oznacza czynienie jedności w swoim życiu, serca wolnego od jakiejkolwiek formy posiadania, wykluczającego i nie włączającego. Nie mówimy więc o doskonałości osoby, która dokładnie wypełnia swoje obowiązki, ale o sercu, które umie kochać w sposób całościowy i wolny. Podkreśla to cały Nowy Testament" - wyjaśnia arcybiskup.

Jak dodaje, w Starym Testamencie „doskonały, integralny” był terminem rytualnym, odnoszącym się do ofiary, która miała nie mieć żadnych wad. Ale w Nowym Testamencie to wszystko znika, bo nie chodzi już o składanie ofiar, lecz o miłowanie. A doskonałość to ta, którą posiada człowiek dający całego siebie, bez kalkulacji, bez żądania zwrotu swego nakładu, bez lęku przed stratą, ofiarowując swoje życie za drugiego.

KAI / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Richard Rohr

Jak stać się dojrzałym mężczyzną?

W czasach, kiedy mówi się o kryzysie męskości, Richard Rohr pokazuje, w czym kryje się jej potencjał, ale przede wszystkim prowadzi do jej źródła - do Boga, który obdarzył mężczyzn...

Skomentuj artykuł

"Bądźcie doskonali" - mówi Jezus. Co, jeśli to słowo źle się nam kojarzy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.