Chcemy, żeby każdy czuł się jak w domu [WYWIAD]

Chcemy, żeby każdy czuł się jak w domu [WYWIAD]

Charyzmatycy szukający wrażeń czy Kościół pełen pasji? Po co Bogu całodobowa modlitwa? Czego uczy nas biblijny Dawid? – na te i inne pytania odpowiada Maciek Wolski, prezes Fundacji 24/7.

Edyta Drozdowska: Wynajmowaną salę biurową zamieniliście na Dom Modlitwy 24/7. Dlaczego?

Maciek Wolski: Skoro mamy całodobowe sklepy i McDonaldy, to dlaczego nie mielibyśmy zrobić całodobowej przestrzeni dla Boga? Jemu należy się nasza uwaga. Na razie uwielbienie trwa u nas 10 godzin każdego dnia, chcemy spędzać z Nim czas. Wierzymy, że nadejdzie taki moment, w którym modlitwa będzie płynęła nieprzerwanie 24/7. Zapraszamy każdego, kto chce oderwać się od zabiegania, wejść i zanurzyć się w Jego Obecności.

A raz w roku przenosicie Dom Modlitwy do Hali Expo, żeby móc modlić się razem z 2 tysiącami ludzi.

Raz w roku spełniamy marzenie o tym, żeby przenieść go do warszawskiej Hali Expo i tam organizujemy Konferencję „24/7 Serce Dawida”, na której spotykają się chrześcijanie, żeby razem oddawać chwałę Królowi. Żeby Mu pozwolić na dotykanie naszych serc.

DEON.PL POLECA

Byłam i widziałam Kościół pełen pasji, ale słyszałam też głosy: „niedojrzali ludzie potrzebują wrażeń”, „za dużo emocji”. Jak to jest?

W czasie cyklu konferencji mówimy o trzech ważnych rzeczywistościach: spotkania z Bogiem, wewnętrznej przemiany oraz posłania. Chodzi o to, żeby się spotkać, zainspirować, razem uwielbić Boga, a potem wrócić do naszych codziennych środowisk. 

Mamy odmienne wrażliwości, inne sposoby modlitwy, ale jednoczy nas sedno – powiedzenie Bogu „tak”. W czasie dwóch konferencyjnych dni staramy się łączyć różnorodne chrześcijańskie elementy w taki sposób, aby każdy mógł poczuć się jak w domu.

Podobno jednemu z uczestników Wasze uwielbienie skojarzyło się z wyśpiewywaniem „lectio divina”. Poczuł się jak w domu?

Wierzę, że tak. To świadczy również o tym, że nasze modlitwy niezależnie od form i sposobów, łączą się w jeden pochwalny hymn dla Boga. Staramy się dbać o różne wymiary: liturgiczny, sakramentalny i charyzmatyczny. Jest wspólna Eucharystia, możliwość skorzystania ze spowiedzi, śpiewamy Słowo Boże. 

Są tacy, dla których rzeczywistość charyzmatyczna bywa czymś nowym i otwierającym, może po powrocie do swojego miasta dołączą do wspólnoty, może założą nową grupę modlitewną. Inni uświadomią sobie, że chcą działać w parafii, bo odkryją na nowo znaczenie sakramentów. Ważne jest kultywowanie tego, co te osoby już mają. Nie chodzi o to, żeby teraz w każdym mieście powstawały Domy Modlitwy, tylko o odkrycie powołania, które daje sam Bóg. To nie my mamy coś unikalnego, to Bóg jest unikalny. 

Dlatego powtarzasz, że „miejsce spotkania to miejsce posłania”?

Miejsce spotkania z Nim jest jednocześnie miejscem posłania, bo ono ma w nas coś rozpalić, sprawić, że będzie po nas widać, że jesteśmy świadkami spotkania żywego Jezusa.

Hasło cyklu konferencji to „24/7 Serce Dawida”. Dlaczego inspiruje Cię akurat biblijny Dawid?

Dawid jest jedyną postacią, o której Biblia mówi, że był człowiekiem według Bożego serca. Zatem w jego życiu musiało być coś takiego, co dotykało serca samego Boga, pochwyciło je i rozbroiło. Dawid przez całe życie był blisko Boga. Jest dla nas świadectwem, że tak się da.

Umiał być blisko Boga, kiedy wszystko szło mu świetnie i kiedy miał kryzys.

Tak, on trwał przy Bogu i potrafił wylewać przed Nim serce bez względu na okoliczności. Dlatego w psalmach widzimy całą paletę emocji – od euforii po rozpacz. Uwielbienie, dziękczynienie, lament. To pokazuje mi, że w chrześcijańskim życiu powinniśmy przynosić do Boga wszystko to, co jest w naszych sercach.

Dawid doświadczał dokładnie tego samego, co ty i ja: słabości, pokus, zmagań, ale bez względu na wszystko zawsze wracał do Boga i to Jemu wierzył. Kiedy zawalił, potrafił się do tego przyznać, wołał z wiarą: „skruszonym sercem Ty, Boże, nie gardzisz”. Żył w Bożej Obecności, a umarł, jak czytamy w Księdze Kronik, „pełen sytości”. 

Co może zrobić ktoś, kto tak jak Dawid chce podobać się Bogu? 

Powinien szczerze powiedzieć: „Boże, pragnę Ciebie. Zapraszam Cię do mojego życia. Jestem słaby i grzeszny, ale chcę Ci zaufać i od dzisiaj żyć razem z Tobą”. To pragnienie jest dla Boga najważniejsze, Jemu naprawdę wystarczy nasze słabe „tak”. 

Papież Franciszek mówi dużo o wartości ewangelizacji i jedności chrześcijan. W czasie Waszej konferencji ważny jest również wymiar ekumeniczny, biorą w niej udział ludzie z różnych denominacji.

Tak, wierzymy, że wymiar jedności i otwartości jest ważny. Znamy swoją tożsamość, widzimy dary, które Bóg złożył w naszej katolickiej tradycji, jednocześnie szanujemy i błogosławimy innych. Jako katolicy jesteśmy w większości, ale chcemy, żeby ludzie z każdej denominacji dobrze się z nami czuli. 

Dużą inspiracją jest dla nas Franciszek i adhortacja „Evangelii Gaudium”, która mówi o tym, że jeżeli wierzymy w nieograniczone działania Ducha Świętego w całym Kościele, to zauważymy też, że złożył różne dary w różnych tradycjach jako coś, co ma służyć całemu Ciału. Wspólna modlitwa to wyraz tego, że spotykamy się jako bracia i siostry w Chrystusie.

* * *

Maciek Wolski – współzałożyciel oraz prezes Fundacji 24/7, której ideą jest modlitwa i uwielbienie 24/7. Pragnieniem Maćka jest zobaczenie tysięcy ognisk modlitwy, które przepełnią miasta w Polsce atmosferą uwielbienia Jezusa. Zaangażowany w posługę nauczania na konferencjach i rekolekcjach. Mąż Doroty, tata Ani, Hani i Eli-Joy.

* * *

Chcesz wiedzieć więcej o konferencji Serce Dawida? Kliknij TUTAJ >>

z wykształcenia polonistka i pedagog, z pasji dziennikarka i trenerka. Ma w sercu jedność chrześcijan. Lubi życie w rytmie "magis", czyli dawanie z siebie więcej niż trzeba

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Chcemy, żeby każdy czuł się jak w domu [WYWIAD]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.