Co symbolizuje róża św. Rity?
Każdego 22. dnia miesiąca wierni w różnych kościołach Polski gromadzą się na mszach odprawianych w intencji próśb zanoszonych do Boga za wstawiennictwem świętej Rity - patronki od spraw najtrudniejszych, wręcz beznadziejnych. Podczas nabożeństw ma miejsce obrzęd poświęcenia róż. O Ricie mówi się również, że jest świętą od róż.
Historia kwiatu i Rity jest związana z cudem, który wydarzył się chwilę przed jej śmiercią 22 maja 1457 we Włoszech. Czerwona róża zakwitła w ogrodzie jej rodziców w Roccaporenie, gdzie kobieta się wychowywała. Stało się to w styczniu pośród śniegu w górach.
Kwiat róży symbolizuje nadzieję w sytuacjach, które mogą wydawać się bez wyjścia, a także życie rodzące się niezależnie od rytmu przyrody.
Również samą Ritę można porównać do róży, która zakwitła w niezwykle trudnych warunkach - delikatność, piękno i cierpienie.
Róża może oznaczać zarówno samą Ritę, jak i jej małżeństwo, w którym cierpienie przeplatało się z miłością.
Symbolem jej synów mogą być dwie figi. Rita wierzyła głęboko w to, że obaj, podobnie jak ich ojciec, zostali zbawieni. I tak jak za swojego życia czyniła cuda, rozmawiając z ludźmi, emanując łagodnością, tak po śmierci szybko stała się orędowniczką spraw trudnych i beznadziejnych.
Mówi się, że róża, która zakwitła zimą była znakiem dla Rity, że jest ona szczególnie umiłowaną córką Boga, choć jej życie było przeplatane głębokim cierpieniem.
dm/Deon.pl
Skomentuj artykuł