Co symbolizuje róża św. Rity?

Co symbolizuje róża św. Rity?
Św. Rity (Fot. pl.depositphotos.com/fot. cathopic.com)
dm/Deon.pl

Każdego 22. dnia miesiąca wierni w różnych kościołach Polski gromadzą się na mszach odprawianych w intencji próśb zanoszonych do Boga za wstawiennictwem świętej Rity - patronki od spraw najtrudniejszych, wręcz beznadziejnych. Podczas nabożeństw ma miejsce obrzęd poświęcenia róż. O Ricie mówi się również, że jest świętą od róż.

Historia kwiatu i Rity jest związana z cudem, który wydarzył się chwilę przed jej śmiercią 22 maja 1457 we Włoszech. Czerwona róża zakwitła w ogrodzie jej rodziców w Roccaporenie, gdzie kobieta się wychowywała. Stało się to w styczniu pośród śniegu w górach.

Kwiat róży symbolizuje nadzieję w sytuacjach, które mogą wydawać się bez wyjścia, a także życie rodzące się niezależnie od rytmu przyrody. 

Również samą Ritę można porównać do róży, która zakwitła w niezwykle trudnych warunkach - delikatność, piękno i cierpienie.

Róża może oznaczać zarówno samą Ritę, jak i jej małżeństwo, w którym cierpienie przeplatało się z miłością.

Symbolem jej synów mogą być dwie figi. Rita wierzyła głęboko w to, że obaj, podobnie jak ich ojciec, zostali zbawieni. I tak jak za swojego życia czyniła cuda, rozmawiając z ludźmi, emanując łagodnością, tak po śmierci szybko stała się orędowniczką spraw trudnych i beznadziejnych.

Mówi się, że róża, która zakwitła zimą była znakiem dla Rity, że jest ona szczególnie umiłowaną córką Boga, choć jej życie było przeplatane głębokim cierpieniem.

dm/Deon.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa

Kilkadziesiąt cudów świętej Rity opisanych w jednej książce

Dziesiątki współczesnych świadectw: z północy i południa, ze wschodu i zachodu Polski. Wszędzie, gdzie pojawia się św. Rita, patronka od spraw beznadziejnych, przychodzą wypraszane za Jej wstawiennictwem...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Co symbolizuje róża św. Rity?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.