„Czarnulka” z Montserrat - Katalońska Madonna

„Czarnulka” z Montserrat - Katalońska Madonna
(fot. mkpena/flickr.com)
Logo źródła: Przewodnik Katolicki Michał Gryczyński / "Przewodnik Katolicki"

40 kilometrów na północny zachód od Barcelony znajduje się najświętsze miejsce Katalonii i najważniejsze – po Santiago de Compostela –sanktuarium w Hiszpanii. To duchowa stolica mieszkańców tego regionu, a także symbol jedności narodowej Katalończyków.

Sanktuarium wznosi się w scenerii skał wapiennych. To rzeka nadała im niegdyś takie niezwykle fantazyjne kształty. W łańcuchu skał, które swoją osobliwą formą przypominają zęby piły – Montserrat znaczy „postrzępiona”, „przepiłowana góra” – znajduje się benedyktyński klasztor. Masyw gór Montserrat (1236 m n.p.m.) stanowi jedno z najbardziej malowniczych zjawisk przyrodniczych na ziemiach hiszpańskich. Jego kształt zawdzięczamy podobno aniołom. To bowiem niebiańscy posłańcy mieli osobiście wyrzeźbić złotą piłą...

dom dla Matki Bożej

spod dłuta św. Łukasza

DEON.PL POLECA

figura Madonny zdobi ołtarz główny

nazywana jest swojsko „Czarnulką”

To określenie pochodzi od czarnego koloru skóry. 11 września 1881 r. „Czarnulka” (la Moreneta) została ogłoszona przez Leona XIII patronką Katalonii. Słynąca łaskami figura znajduje się w niszy nad ołtarzem głównym renesansowej XVI-wiecznej bazyliki, której fasadę zdobią figury Chrystusa i apostołów. To do niej kierują pierwsze kroki pielgrzymi przybywający do Montserrat z nadzieją na uzyskanie pomocy, a także z dziękczynieniem za otrzymane łaski. A ponieważ w powszechnej opinii la Moreneta uchodzi za wyjątkowo skuteczną orędowniczkę kobiet, które nie mogą mieć dzieci, toteż wśród pielgrzymów nigdy ich nie brakuje. W tym celu nie tylko zanoszą modły, ale również dotykają prawą ręką jabłka obfitości, które trzyma w ręku Madonna, wierząc, że zostaną uleczone z bezpłodności. Według przepowiedni: „Kto dotknie jabłka, które Madonna trzyma w ręku, temu spełni się to, o co prosi”.

Mieszkańcy Katalonii starają się co roku pielgrzymować do Montserrat, a wielu nowożeńców właśnie stąd wyrusza w podróż poślubną. Dziedziniec klasztorny zdobią gotyckie krużganki, a pośród zaznaczonych na ścianie najważniejszych sanktuariów świata znajduje się również Jasna Góra. Całości dopełniają pokaźne absydy oraz dzwonnica. Największe uroczystości przypadają 27 kwietnia – w święto Matki Bożej z Montserrat i 8 września – w święto Narodzenia NMP.

Do klasztoru można dotrzeć czterema oznakowanymi szlakami. Pątnicy i turyści przybywający do Montserrat po nawiedzeniu bazyliki udają się zazwyczaj na spacer po okolicznych lasach i zboczach góry. Ścieżki są odpowiednio przygotowane dla spacerowiczów, a prowadzą one, wśród bujnej zieleni, m.in. do trzynastu wydrążonych w skałach pieczar, dawnych siedzib pustelników. Wielu wybiera się na szczyt masywu – pieszo albo kolejką – aby...

podziwiać niezwykłe widoki

Przy korzystnych warunkach pogodowych ze szczytu Montserrat można nie tylko podziwiać Pireneje, ale również dojrzeć Barcelonę i Morze Śródziemne. Trudno wówczas nie przywołać słów Goethego, który w 1816 r. powiedział: „Nigdzie indziej, poza swoim własnym Montserrat, nie znajdzie człowiek szczęścia i spokoju”.

Pomiędzy klasztorem a szczytem masywu, a także rozciągającymi się poniżej ogrodami, kursują koleje zębate. Nieopodal klasztoru znajduje się kilka punktów gastronomicznych, a na straganach można znaleźć zarówno miód eukaliptusowy, kozi ser, jak i benedyktyński likier wyrabiany z 40 ziół oraz korzeni. Kto zaś chciałby przenocować w Montserrat, może zatrzymać się w hotelu albo w domu pielgrzyma, prowadzonym przez ojców benedyktynów. Nieopodal wejścia do bazyliki ma swoją siedzibę Muzeum de Montserrat, w którym można podziwiać skarby starożytnego Egiptu, a także dzieła takich wybitnych artystów, jak: El Greco, Caravaggio, Edgar Degas, Claude Monet, Salvador Dali czy Pablo Picasso.

Informacja turystyczna
Oficina de Turismo
del Monasterio de Montserrat
tel. 93/877 77 01 lub 835 02 51

Klasztor
Abadia de Montserrat
08 199 Montserrat, Hiszpania
tel. + 34 938 77 77 66
e-mail: ccpastoral@santuari-montserrat.com
www.abadiamontserrat.net

Muzeum Montserrat
od poniedziałku do piątku godz. 10–18:45, sobota–niedziela godz. 9:30–19:45;
wstęp – 7 euro

Szkoła muzyczna i chór
Montserrat jest również siedzibą najstarszej w Europie szkoły muzycznej, której adepci uczą się gry na fortepianie i na innym, dowolnie wybranym instrumencie. A 50-osobowy gregoriański chór chłopięcy Escolania cieszy się na Starym Kontynencie sławą drugiego, po wiedeńskim.

Każdego dnia chórzyści dają w bazylice dziesięciominutowy, bezpłatny koncert: od poniedziałku do soboty o godz. 13, a w niedzielę o godz. 12 (z wyjątkiem świąt i lipca).

Dojazd z Barcelony do Montserrat

samochodem:
drogą ekspresową A-2; kierunek na E90 (Tarragona – Lleida Girona). Zjazd nr 570 w kierunku na Montserrat/Manresa; dojazd do klasztoru jest oznaczony, a parking przed klasztorem kosztuje 5 euro.

autobusem:
z Plaça de la Universitat odjeżdżają autobusy do Montserrat.

pociągiem FGC:
z dworca Plaça d’Espanya (linia R5 w kierunku Manresa). Pociągi odjeżdżają co godzinę, a podróż trwa 54 minuty. Z Montserrat Aeri co 15 minut kursuje kolejka linowa. Na dworcu Plaça d’Espanya warto wykupić bilet łączony, który jest tańszy: Transmontserrat: metro, pociąg, kolejka linowa oraz przejazdy kolejkami linowo-szynowymi – ok. 25 euro; Totmontserrat: metro, pociąg, kolejka linowa, przejazdy kolejkami linowo-szynowymi, wstęp do Museu de Montserrat i posiłek – ok. 40 euro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

„Czarnulka” z Montserrat - Katalońska Madonna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.