Czy modlitwa ze świętymi to katolickie "bałwochwalstwo"? Jezuita wyjaśnia

Czy modlitwa ze świętymi to katolickie "bałwochwalstwo"? Jezuita wyjaśnia
Paweł Kowalski SJ. Źródło: YouTube.com / Paweł Kowalski SJ
Paweł Kowalski SJ / YouTube /  mł

Z tym argumentem można spotkać się bardzo często: wiele osób uznających się za katolików jest zdania, że modlitwa za wstawiennictwem świętych to "bałwochwalstwo" i "obrzydlistwo", a człowiek nie może kierować swojej modlitwy do nikogo innego, niż "tylko do samego Boga".

Czy modlitwa za wstawiennictwem świętych to bałwochwalstwo? Tematem zajął się na swoim youtube'owym kanale o. Paweł Kowalski SJ. Inspiracją był otrzymany na TikToku komentarz, którego autor stwierdził: "Jest napisane [w Biblii - przyp.red.], że kontaktowanie się ze zmarłymi jest obrzydlistwem w oczach bożych" 

Jezus sam rozmawiał z "nieżyjącymi"

Jak podkreśla o. Kowalski, często się zdarza, że taki argument jest wysuwany pod adresem katolików szukających wstawiennictwa u świętych. 

- Podany w komentarzu argument jest podejmowany często przez różnych protestantów i tak zwanych "niezależnych chrześcijan", by podważyć to, że Kościół katolicki modli się za wstawiennictwem świętych i błogosławionych. Jaki jest kontrargument? Czytamy Ewangelię.  I co w niej  czytamy? Otóż jesteśmy na Górze Przemienienia i słyszymy, jak Jezus rozmawia z Eliaszem i Mojżeszem - mówi jezuita.

DEON.PL POLECA

Dodajmy, że z punktu widzenia uczniów Jezusa, obserwujących tę scenę, jest jasne, że dwaj mężczyźni obok Jezusa nie żyją od dawna: Mojżesz żył w XIII wieku p.n.e, a Eliasz - ok VIII wieku p.n.e. Obaj zmarli więc setki lat temu. Paweł Kowalski przywołuje jeszcze jeden przykład z Ewangelii:

- Kiedy Jezus kłóci się z saduceuszami, którzy mówią, że nie ma zmartwychwstania, Jezus przypomina im to opowiadanie, jak Mojżesz spotkał się z Bogiem, który ukazał mu się w płonącym krzewie i powiedział, że jest Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba. I Jezus dodaje: Bóg jest Bogiem żywych, a nie zmarłych. Nazywa Abrahama, Izaaka i Jakuba żywymi, a nie zmarłymi - mówi o. Kowalski.

Gdy modlimy się ze świętymi, modlimy się z żywymi, nie z umarłymi 

Jaki z tego wniosek? Bardzo prosty. Gdy się modlimy ze świętymi, za ich wstawiennictwem, nie modlimy się ze zmarłymi, ale z żywymi.

- Kościół jest Kościołem pielgrzymującym na ziemi, ale jest też Kościołem uwielbionym, czyli tymi wszystkimi, którzy przebywają w radości Boga. Więc kiedy my się modlimy za wstawiennictwem świętych, to modlimy się razem z nimi, przy ich wstawiennictwie, bo oni w Bogu żyją - podkreśla jezuita.

Posłuchaj całego nagrania:

Źródło: Paweł Kowalski SJ / YouTube /  mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Thomas Keating OCSO

Czym jest modlitwa głębi i jak zacząć ją praktykować?
W jaki sposób zasmakować jej duchowych owoców: pokoju, skupienia, poczucia Bożej obecności?
Jak łączyć kontemplację z działaniem?

Ojciec Thomas Keating (1923–2018), założyciel i duchowy...

Skomentuj artykuł

Czy modlitwa ze świętymi to katolickie "bałwochwalstwo"? Jezuita wyjaśnia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.