Czy możliwa jest sprawiedliwa transformacja energetyczna? Zaproszenie na debatę

Czy możliwa jest sprawiedliwa transformacja energetyczna? Zaproszenie na debatę
(fot. depositphotos.com)
Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska

Papież Franciszek podkreśla, że konieczność zadbania o pracowników i lokalne społeczności oraz wzmocnienia ich partycypacji w procesie zielonej transformacji.

Jak przełożyć papieskie intuicje na język konkretnych polityk publicznych?

Jak planować i wdrażać Sprawiedliwą Transformację i Europejski Zielony Ład? W czasach politycznych wstrząsów i trudnych negocjacji między UE a polskim rządem?

O tym chcemy porozmawiać z górnikami, ekologiami, ekspertami i reprezentantami rządu odpowiedzialnymi za proces Sprawiedliwej Transformacji.

Sprawiedliwa Odbudowa – Sprawiedliwa Transformacja 

Debaty online 

Część I Europa: jaka odbudowa? Sobota, 28 listopada, 13.00-14.30 

Część II Poniedziałek, 30 listopada,18.00 


Część I 

Europa: jaka odbudowa? 

Sobota, 28 listopada 

13.00-14.30 

Z gruzów II wojny światowej Europę odbudowali błogosławieni. Robert Schuman i Alcide de Gasperi, architekci Wspólnoty Europejskiej, oczekują na beatyfikację. To właśnie oni – oraz setki innych intelektualistów, polityków i pracowników społecznych zainspirowanych chrześcijaństwem, pracujących razem z "ludźmi dobrej woli", stworzyli podwaliny stabilnego powojennego porządku, europejskiego "złotego dwudziestolecia". Byli w stanie odpowiedzieć na "widmo komunizmu", krążące nad Europą, nie zamykając oczu i odrzucając stojące za nim problemy, potrzeby i intuicje – lecz proponując bardziej atrakcyjną kontrpropozycję. 

Dziś Europa – i Polska jako jej część – znów doświadczają serii wstrząsów. Jak zgodnie podkreślają papież Franciszek i naukowcy, niezrównoważona gospodarka i styl życia niszczą różnorodność biologiczną, z dużym prawdopodobieństwem przyczyniając się do kryzysów pandemicznych, a z pewnością – do kryzysu klimatycznego. Europa stoi w obliczu poważnego kryzysu, nie tylko kryzysu zdrowotnego i ekonomicznego, ale także głębszego i bardziej trwałego kryzysu, który wymaga głębokiej transformacji i odnowy naszego życia duchowego, gospodarczego i społecznego.

75 lat temu geopolityczny układ sił wyłączył Polskę z Planu Marshalla i powojennej odbudowy Europy. Tym razem Polska ma możliwość współdecydowania o odbudowie Europy, angażując się w proces negocjacji nowego budżetu europejskiego i Zielonego Nowego Ładu. Jak najlepiej wykorzystać tę szansę? Czy nowe pokolenie chrześcijańskich i/lub konserwatywnych liderów będzie w stanie znaleźć odpowiedzi dla Europy, zakorzenić ją w jej dziedzictwie i stworzyć podstawy dla zrównoważonego wzrostu w przyszłości? Czy będzie w stanie przełożyć papieskie wezwanie do odnowy Europy w duchu Roku Jubileuszowego – jubileuszu biblijnego, szabatu, roku odnowy, do którego niedawno wezwał papież Franciszek, a który przywróci równowagę społeczną, wyeliminuje nadmierne nierówności i da odpocząć ziemi, zwierzętom i ludziom – na język europejskich procedur i polityk publicznych? 

Czy powrót do przedkryzysowej "normalności" wystarczy, aby uciec od obecnych i przyszłych kryzysów? A może potrzebujemy głębszej odnowy, aby zbudować bardziej stabilne i prężne fundamenty dla Europy? 

Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać w towarzystwie najciekawszych polskich i europejskich liderów opinii podczas specjalnej debaty zorganizowanej przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska 

Paneliści 

13:00 Prof. Chantal Delsol - francuski historyk idei i filozof polityki. Założycielka Instytutu Badawczego Hannah Arendt. Kierownik Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée. 

13:15 Prof. Marek Rymsza - polski socjolog Uniwersytetu Warszawskiego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP (2015-2020). 

13:30 Prof. Rocco Buttiglione - włoski senator i minister. 

13:45 Prof. John Milbank - brytyjski teolog, założyciel ResPublica Think Tank. 14:00-14:45 dyskusja

Część II 

Sprawiedliwa Transformacja po polsku? 

Poniedziałek, 30 listopada 

18.00 

Papież Franciszek podkreśla wagę sprawiedliwości społecznej w procesie odbudowy gospodarki i społeczeństwa po kryzysie pandemicznym. Podkreśla także konieczność zadbania o pracowników i lokalne społeczności oraz wzmocnienia ich partycypacji w procesie zielonej transformacji. 

Jak wcielić papieskie intuicje w konkretne polityki publiczne planując i wdrażając proces Sprawiedliwej Transformacji? 

O tym chcemy porozmawiać – w duchu dialogu i solidarności, nie bojącym się jednak konfrontacji z realnymi wyzwaniami oraz różnicami perspektyw i interesów – z przedstawicielami stron zaangażowanych w proces Sprawiedliwej Transformacji: działaczami społecznymi i ekologicznymi, przedstawicielami pracowników branży węglowej, ekspertami i reprezentami administracji publicznej. 

Goście debaty 

Adam Guibourgé-Czetwertyński – Ministerstwo Klimatu 

Marcin Korolec – Fundacja Zielonej Gospodarki 

Agata Kuźmińska – Green Future Institute 

Andrzej Chwiluk – Związek Zawodowy Górników “Makoszowy”

Dołącz do wydarzenia na Facebooku (kliknij w baner poniżej).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Hołownia

Czy zwierzęta idą do nieba, a jeśli tak, to gdzie są, gdy my jesteśmy w czyśćcu? 
Czy jedzenie mięsa w poniedziałek, wtorek, środę, czwartek, sobotę i niedzielę to grzech i dlaczego? 
...

Skomentuj artykuł

Czy możliwa jest sprawiedliwa transformacja energetyczna? Zaproszenie na debatę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.