Czy rodzice po in vitro mogą przystępować do komunii?
In vitro to społecznie gorący temat, który budzi wiele kontrowersji. Wątpliwości dotyczą wielu związanych z procedurą spraw - między innymi tego, czy para, która zdecydowała się na procedurę in vitro, może dalej żyć życiem sakramentalnym.
Między innymi z takim pytaniem zwróciła się do prowadzących kanał "Bez sloganu" franciszkanów jedna z ich obserwatorek. "Czy może być ochrzczone dziecko z in vitro? Czy rodzice mogą otrzymać rozgrzeszenie i poradzić życie sakramentalne?". Oto, co odpowiedzieli zakonnicy.
Czy po in vitro można przystąpić do komunii?
Czy rodzice, którzy poddali się procedurze in vitro, dostaną rozgrzeszenie?
- Idą do spowiednika i tam rozwiązują tę kwestię. Nic nie stoi na przeszkodzie, by otrzymać rozgrzeszenie, jeśli są spełnione warunki dobrej spowiedzi. Będzie w niej potrzebne postanowienie poprawy, może nastąpi jakaś rozmowa. I po spowiedzi można przystępować do Eucharystii - mówi o. Franciszek Chodkowski.
Czy dziecko z in vitro można ochrzcić?
Wątpliwości budzi też czasem kwestia, czy dzieci z in vitro można ochrzcić. Franciszkanie wypowiadają się na ten temat bardzo zdecydowanie.
- Życie dzieci, które poczynają się z in vitro, nie jest gorsze ani mniej wartościowe - mówi o. Leonard Bielecki. - Sposób poczęcia nie decyduje o wartości życia i godności dziecka ani o jego prawach. Życie jest święte od poczęcia do naturalnej śmierci, niezależnie od tego, jakie to było poczęcie.
- To nie jest wina dzieci, że zostały tak poczęte. Dlaczego miałyby być karane brakiem chrztu? W żaden sposób nie można ich stygmatyzować ani zabraniać im przychodzić do Chrystusa, bo to są dzieci Boże! - dodaje o. Chodkowski.
Posłuchaj całego nagrania:
Źródło: Bez sloganu / YouTube / mł
Skomentuj artykuł