Czy wystawianie się na działanie pokusy to już jest grzech? Franciszkanie wyjaśniają

Czy wystawianie się na działanie pokusy to już jest grzech? Franciszkanie wyjaśniają
Fot. Depositphotos.com
Bez sloganu / YouTube / mł

- Przykład? W małżeństwie przestaje się układać, pojawia się jakiś flirt, ale to przecież nie flirt, tylko poczucie humoru. Tu jakiś żarcik, granica jest przesuwana, tu prezent, tu na imprezie trochę odchodzimy na bok, bo lepiej nam się rozmawia tylko w swoim towarzystwie - mówi o działaniu pokusy o. Leonard Bielecki.

W najnowszym odcinku "Bez sloganu" prowadzący go franciszkanie odpowiadają na pytanie, czy pokusa jest grzechem i czy jest nią świadomie wystawianie się na jej działanie. O. Leonard Bielecki i o. Leonard Chodkowski jasno określają, jak człowiek wierzący powinien podchodzić do pokus.

Wystawianie się na pokusę jest już grzechem


- Pokusa nie jest grzechem, ale może doprowadzić do grzechu - mówi o. Bielecki. -  Wystawianie się na pokusę już jest grzechem. Jak się temu przyjrzymy, przeanalizujemy, dlaczego jakiś grzech nas tak męczy grzech, o co z tym chodzi, dlaczego ja sobie z tym nie mogę poradzić, wtedy zaczniemy patrzeć w swoje decyzje, okoliczności, motywacje.

Skoro sama pokusa nie jest grzechem i nie jesteśmy za nią odpowiedzialni, dlaczego wystawianie się na jej działanie jest już tak poważnie traktowane? Jak podpowiada o. Chodkowski, zazwyczaj jest to pewien proces, który prowadzi do grzechu.

DEON.PL POLECA

Grzechy lekkie są jak delikatne podtruwanie organizmu

- Grzech śmiertelny jest czymś, co zabija nasze życie duchowe, ale dopuszczanie się grzechów leciutkich jest jak powolne podtruwanie naszego organizmu. I nagle się okazuje, że koniec, że nie mam siły, mój duchowy system immunologiczny jest tak osłabiony, że ulegam pokusie. To jest wystawianie siebie na pokusy: wystawiam się na śmiertelne promieniowanie, malutkimi dawkami - wyjaśnia o. Chodkowski. - I potem mówimy: nie byłem wolny, nie miałem siły, tak bardzo tego potrzebowałem, nie miałem siły powiedzieć nie pokusie - ale mogłeś powiedzieć pokusie "nie" na początku, kiedy miałeś siły. I twoją winą jest to, że świadomie poddajesz się pod działanie pokus. Poszerzasz sumienie. Tu jest wina i odpowiedzialność.

Posłuchaj całego odcinka o pokusach:

Źródło: Bez sloganu / YouTube.com / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Wons SDS

20 rozważań o codziennych wyborach

„Jako osoby wolne żyjemy w napięciu między stanem łaski a stanami pokusy i grzechu. Dzisiejszy świat próbuje przemilczeć to napięcie. Lansuje modele życia bez napięć i bez walki. (…) W...

Skomentuj artykuł

Czy wystawianie się na działanie pokusy to już jest grzech? Franciszkanie wyjaśniają
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.