Dlaczego o. Tomasz to Wuc? Skąd się wzięli Lekko Stronniczy?

Dlaczego o. Tomasz to Wuc? Skąd się wzięli Lekko Stronniczy?
(fot. ap)
1 miesiąc temu

Czemu Wuc to nie Wódz i skąd wziął się pseudonim znanego dominikanina? Jak udało się wymyślić kanał Lekko Stronniczy? Opowiadają o. Tomasz Nowak OP i Włodek Markowicz.

Dlaczego o. Tomasz Nowak to Wuc?

- Ksywkę Wuc zawdzięczam o. Markowi Rojszykowi - opowiadał o. Tomasz Nowak OP w czasie spotkania urodzinowego DEON.pl - Razem byliśmy w nowicjacie. A ja przyjechałem do nowicjatu autostopem, miałem długie włosy i boki wycięte na łyso, brodę, hipisowską torbę z frędzlami, koszulę farbowaną ręcznie z pieluchy, skórę z frędzlami. Kiedy moi współbracia mnie zobaczyli, byli w szoku. Jeszcze przez tydzień chodziłem tak ubrany po klasztorze. Pamiętam, jak kiedyś zamyśliłem się po kazaniu, odsunąłem sobie włosy na jedną stronę i to łyse miejsce się pokazało - babcie w kościele były w takim szoku! 

I kiedy Marek mnie zobaczył po przyjeździe do nowicjatu, skojarzyło mu się z takim wodzem. Napisał na tablicy w nowicjacie: "Viva la wuc". Ja zrozumiałem, że to połączenie wodza - takiego indiańskiego z zespołem punkrockowym WC - czyli razem Wuc.

To się tak przyjęło, że potem wszyscy zaczęli do mnie mówić Wuc.

Dlaczego kanał Lekko Stronniczy wygląda właśnie tak?

- Tak miało być - mówi po prostu Włodek Markowicz. - Spodobało mi się to, zobaczyłem, że robią tak za granicą, stwierdziłem, że w Polsce też tak można i napisałem do kolegi, Pawła Nowaka, żebyśmy spróbowali. On powiedział: okej, zróbmy. I tak się zaczęło. Potem spotkaliśmy się z Karolem Paciorkiem i uznaliśmy, że między nami jest dobra chemia i możemy coś razem zrobić. Tak zaczęliśmy.

- Myślę, że to wychodzi naturalnie. Człowiek na coś trafia, stwierdza, że to jest fajne i też by tak chciał. To chyba podobny mechanizm, co z graniem na gitarze czy zajmowaniem się innymi hobby. Fajne? Więc ja też tak mogę - opisuje.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek
27,93 zł
39,90 zł

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Dlaczego o. Tomasz to Wuc? Skąd się wzięli Lekko Stronniczy?
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Dlaczego o. Tomasz to Wuc? Skąd się wzięli Lekko Stronniczy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.