Dlaczego piszemy na drzwiach C+M+B?

Dlaczego piszemy na drzwiach C+M+B?
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
PAP / ks. prof. Jacek Nowak

Co roku 6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie zwaną świętem Trzech Króli. O tym skąd wzięły się imiona mędrców i dlaczego w ten dzień wierni piszą kredą na drzwiach mówi ks. prof. Jacek Nowak.

Ks. Nowak z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wyjaśnia, że w czasie uroczystości Objawienia Pańskiego, a więc Epifanii, chrześcijanie upamiętniają trzy biblijne wydarzenia: pokłon trzech króli, chrzest Jezusa oraz pierwszy cud Jezusa w Kanie Galilejskiej.

- Święto Objawienia Pańskiego powstało w Egipcie w III wieku. 6 stycznia jedna z sekt chrześcijańskich czciła tam chrzest Chrystusa, który traktowała jako pełne objawienie Syna Bożego. Według wyznawców tej sekty, dopiero w chwili chrztu nastąpiło ujawnienie dwóch natur Jezusa: ludzkiej i boskiej - mówi profesor UKSW.

Data święta Epifanii związana była z wierzeniami staroegipskimi. 6 stycznia obchodzono święto narodzenia boga światła. Wierzono, że nocą poprzedzającą święto, kiedy rodził się nowy bóg, wody Nilu zamieniały się w krew. "W wielu miejscach piasek na nabrzeżach Nilu ma czerwony kolor - wyjaśnia ks. Nowak - a że jest to pora deszczowa, rzeka zabierała ten piasek i woda rzeczywiście mogła stawać się czerwona". Czerwone wody Nilu posłużyły chrześcijanom do zastąpienia wierzeń pogańskich ukazaniem pierwszego biblijnego cudu Jezusa w Kanie Galilejskiej, gdzie Chrystus wodę przemienił w wino.

Trzecim wydarzeniem, o którym mówi się w czasie Epifanii jest pokłon mędrców, którzy przybyli do nowo narodzonego Jezusa. Wtedy to miało nastąpić symboliczne objawienie się Chrystusa całemu ówczesnemu światowi.

Ks. Nowak zauważa, że w Biblii nie ma mowy o odwiedzających Jezusa królach, ale raczej mędrcach. Stwierdzenie, że Jezusa odwiedzili monarchowie pochodzi od Cezarego z Arles. W VI w. mnich na podstawie starotestamentowego Psalmu 72, w którym mowa o królach oddających Bogu pokłon, wywnioskował, że mędrcy musieli być władcami.

- Nie wiemy także, ilu było mędrców. Jednak Cezary z Arles na podstawie Ewangelii wg św. Mateusza i wymienionej tam liczby darów przyniesionych Jezusowi (mirra, kadzidło i złoto) określił, że mędrców było trzech - dodaje.

Według innej interpretacji liczby monarchów, królowie mieli być przedstawicielami wszystkich stron świata, a w starożytności znano tylko trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Dlatego też do dziś w stajenkach bożonarodzeniowych władcy pokazywani są jako osoby o różnym kolorze skóry.

W Biblii nie pojawiają się również imiona mędrców. Skąd więc się one wzięły? Ks. prof. Nowak tłumaczy, że mędrców nazwano Kacprem, Melchiorem i Baltazarem dopiero w średniowieczu.

- Epifania związana była z trzema wydarzeniami: chrztem (po łacinie "Baptesimus"), weselem w Kanie Galilejskiej (po łacinie "Matrimonium") oraz z pokłonem mędrców (co oddano wyrazem "Cogito" - poznaję) - wyjaśnia teolog.

- Identyczne litery: C, M i B rozpoczynały również inne wyrażenia: "Christus Multorum Benefactor" - łac. "Chrystus wielu (osobom) dobroczyńcą" oraz "Christus Mansionem Benedicat" - łac. "Chrystus mieszkania błogosławi" - dodaje ksiądz profesor.

Ks. Nowak wyjaśnia, że ok. IX wieku wzięto inicjały powracające w tych trzech wyrażeniach i utworzono od nich imiona trzech królów: Casper (Kacper), Melchior i Baltazar. Te same inicjały do dzisiaj wierni piszą kredą w święto Epifanii na drzwiach swoich mieszkań, chociaż wiele osób łączy ten skrót jedynie z imionami mędrców.

Jak zaznacza teolog, zwyczaj pisania kredą znaków na drzwiach jest bardzo stary - pochodzi jeszcze ze starotestamentowej Księgi Wyjścia. Tam mowa jest o przejściu przez Egipt Anioła Śmierci, który zabijał pierworodnych, omijając domy oznaczone krwią baranka. Stąd wziął się wśród Żydów zwyczaj znakowania wejść do swoich namiotów, co miało być symbolem tego, że Jahwe jest wśród nich. Zwyczaj ten zaadaptowany został także i przez chrześcijan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dlaczego piszemy na drzwiach C+M+B?
Komentarze (40)
TR
Tomasz Rokita
7 stycznia 2016, 08:35
https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/993868_10207864484427791_6919086442527222951_n.jpg?oh=86cec7993f88aee2363f784bfe03357d&oe=57133961
MT
Marek Trombik
6 stycznia 2016, 17:55
Trzecim wydarzeniem, o którym mówi się w czasie Epifanii jest pokłon mędrców, którzy przybyli do nowo narodzonego Jezusa. Wtedy to miało nastąpić symboliczne objawienie się Chrystusa całemu ówczesnemu światowi. światowi  światu
W
wnikliwy
1 marca 2015, 12:07
Bardzo ciekawa sprawa zwłaszcza kiedy zajrzy się do Bibli w tej sprawie. Pierwsze wersety 2 rozdziału ewangeliii według Mateusza opisujące narodziny Pana Jezusa mówią że to astrolodzy przybyli do Betlejem do Marii i Józefa a nie królowie. Mało tego Biblia nie podaje nawet ich imion ani tego ilu ich było. Zostało to wymyślone przez Kościół katolicki. W dodatku nigdzie w Słowie Bożym nie znajdziemy wzmianki ani potwierdzenia żeby Chrześcijanie posługiwali się znakiem ryby czy wypisywali jakieś 3 litery na drzwiach swoich mieszkań. To także wymysł kleru.
K
Ksiądz
16 stycznia 2015, 21:10
Koperta Musi Być ......
KX
ksiądz xyz
16 stycznia 2015, 21:17
Koperta nie jest obowiązkowa. 
W
wdowa
2 kwietnia 2015, 23:56
tak samo jak ksiądz ma obowiązek  / nie biorąc pieniedzy / udzielic ostatniej posługi, sakrametu chrztu  czy innych  jesli ktos nie ma pieniedzy a wszyscy wiemy jak to w praktyce wyglada??? Na dodatek jeszcze każą sie wozic do Kaplicy, na cmentarz i odwozic po ceremonii pochówku, TO SKANDAL , ALE CO LUDZIE MAJA ZROBIC NAWET WYNAJMUJA KOGOŚ Z SAMOCHODEM JESLI NIE MAJA WŁASNEGO A NIE ZNAM KSIĘDZA, ŻEBY NIE MIAŁ SAMOCHODU...
F
frater
7 stycznia 2015, 11:56
C M B czy K M B? Znajomu Ksiądz tak mi to wytłumaczył: "Kasa Mamona Biznes" lub "Christus Mansionem Benedicat - Chrystus temu domowi błogosławi". Wybór do mieszkańca należy :-) Powodzenia i błogosławieństw w 2015 roku
JK
Jarosław Kantor
6 stycznia 2015, 13:58
Wiara w Jezusa Chrystusa i tradycja pisania CMB umiejscawia wierzących w czasie i przestrzeni. Dzisiaj napisaliśmy Christus + Mansionem + Benedicat 2015. Wspaniale jest kultywować w naszych spoganiałych czasach ten stary i piękny zwyczaj oznaczania tymi literami chrześcijańskiego <a href="http://www.doradcarn.pl/mieszkania-poznan.html">mieszkania.</a> Miło jest też wciąż widzieć te litery na drzwiach tak wielu mieszkań i domów.
O
o_Onufry
6 stycznia 2015, 12:28
Prawidlowa wersja od lat zgodna z tradycją to: K + M + B od kilku lat koscielni propagandyści w ramach odglupiania gawiedzi usiłuja wyplenić ten przejęty z pogaństwa zwyczaj i wstawić niby jakieś szamańskie Jezusowo-Chrystusowe blogosławieństwo domowi. Ma dodatek magicznie poświęconą hredą. Chyba na taki widok wszystkie diabły uciekaja gdzie pieprz rośnie.
H
Henryk
7 stycznia 2015, 11:14
Masz rację K+M+B  to tradycja ale C+M+B TO HISTORIA CO WAŻNIEJSZE sam sobie odpowiedz
J
JadziulaG
7 stycznia 2014, 18:03
zajrzałem do źródeł i wiem  Mszał Rzymski (egzemplarz 1930r) podając formę błogosławieństwa Krzyżyki stawia po poszczególnych słowach formuły więc wygląda na to że prawidłowa wersja to: C+M+B+ 2014 Błogosławieństwo zawiera trzy krzyżyki :) <><
S
Sepiah
6 stycznia 2014, 22:19
A czy to przypadkiem nie jest tekst przedsoborowy? Tekst błogosławienia kredy: K. Módlmy się. Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, <b>aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara<b/>, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego. ...
V
Vega
6 stycznia 2014, 17:01
M0cna wszystko jest okey. Nie musisz ścierać C i pisać K.. ... No właśnie, w obliczu takich straszliwych problemów życiowych można tez przykleić fototapetę
C
chrysorroas
6 stycznia 2014, 11:38
Niby jakiś profesor a popełnia dość bzdurny błąd myślowy. Zresztą typowy dla modernistów, bo oni swoją mentalność chętnie przypisują komuś. Cezary z Arles nie dlatego coś podaje, bo tak sobie wymyślił, lecz poświadcza jedynie sobie znaną tradycję. Kojarzenie mędrców z królami jest zresztą dość uzasadnione, a to z dwóch powodów: - na Wschodzie więcej było królów-mędrców niż wojowników - ich dary mają charakter królewski, gdyż stanowią najcenniejsze i najbardziej luksusowe rzeczy. Przeciw modernistycznej interpretacji napisu C M B, czyli odmawianiu związku z imionami Trzech Króli przemawia przede wszystkim oczywista okoliczność, iż dzisiejsze święto jest z pewnością starsze niż zwyczaj błogosławienia domów w związku z tym świętem.
WW
Wzrost wiary
6 stycznia 2014, 10:37
Leon diabełu, a może cię pokropić wodą święconą? Może wtedy odzyskasz rozum. ...Weź już! W  pewnych kewstiach można się nie zgadzać z Deonem.pl ale na MiłośćBoską! nieprzeklinajmy siebie nawzajem!
WW
Wzrost wiary
6 stycznia 2014, 10:36
Dlaczego C+M+B? [url]http://wzrostwiary.blogspot.com/2014/01/dlaczego-cmb.html[/url]
EE
Eatrera executors
6 stycznia 2014, 03:34
c+m+b - ciemnota + matolki + brednie - cala istota i tajemnica kosciola ... a ty do jakiego kosciola nalezysz? .....zal ze na jego stronie nie ma tylu odwiedzajacych to musial na Deon napisac sobie bo ktoz odwiedza jakas tam jego stronke o ile ja ma.
NN
Nah`tah ni
6 stycznia 2013, 16:58
Dobrze, a pytanie za 100 punktów, kredki i ostrzytko. Z której strony piszecie i dlaczego? Od wnętrza mieszkania czy od zewnątrz? Na drzwiach czy na ościeżnicy? Jest jakiś etnolog co by wiedział, jak to drzewiej bywało (i dlaczego)? Biorąc pod uwagę korzenie żydowskie i odwołanie do pomazania drzwi, wypadałoby, że drzwi i od zewnątrz. No i od zewnatrz się przcież pisze!K+M+B=2013!
O
Ola
6 stycznia 2013, 14:57
Tekst błogosławienia kredy: K. Módlmy się. Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, <b>aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara<b/>, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego.
MK
Michał Kozak
18 grudnia 2015, 01:01
ale z kotrego wieku zapis pochodzi lub wydanie
MK
Michał Kozak
18 grudnia 2015, 01:05
nie chodzi o bazgranie po drzwiach bo to w bibli jest ujete,chodzi o to co sie bazgrze
D
DNA
6 stycznia 2013, 09:11
Leon diabełu, a może cię pokropić wodą święconą? Może wtedy odzyskasz rozum.
L
leon
6 stycznia 2013, 00:56
c+m+b - ciemnota + matolki + brednie - cala istota i tajemnica kosciola
M
McLeo
5 stycznia 2013, 23:29
Dobrze, a pytanie za 100 punktów, kredki i ostrzytko. Z której strony piszecie i dlaczego? Od wnętrza mieszkania czy od zewnątrz? Na drzwiach czy na ościeżnicy? Jest jakiś etnolog co by wiedział, jak to drzewiej bywało (i dlaczego)? Biorąc pod uwagę korzenie żydowskie i odwołanie do pomazania drzwi, wypadałoby, że drzwi i od zewnątrz.
7 stycznia 2011, 23:12
K + M + B Co może oznaczać? Królem Moim Bóg Królem Mesjasz Bóg Król Mieszkanie Błogosławi Brawo :)
T
Tomasz
7 stycznia 2011, 22:50
K + M + B Co może oznaczać? Królem Moim Bóg Królem Mesjasz Bóg Król Mieszkanie Błogosławi
MK
Michał Kozak
18 grudnia 2015, 01:08
zartujesz chyba:) najbardziej nadgorliwosc widac w drugim bo sa to synonimy,to sa pierwsze litery imion 3 kroli niby krzysz,marcin i gogdan
H
Helen
7 stycznia 2011, 16:14
<a href="http://www.deon.pl/spolecznosc/artykuly-uzytkownikow/modlitwa-i-duchowosc/art,17,jak-obchodzimy-swieto-trzech-kroli.html">http://www.deon.pl/spolecznosc/artykuly-uzytkownikow/modlitwa-i-duchowosc/art,17,jak-obchodzimy-swieto-trzech-kroli.html</a> Na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się poświęcenie kredy, kadzidła i wody. Kredą na drzwiach należny napisać K+M+B (inicjały trzech Mędrców) i aktualny rok. Po łacinie skrót odczytywany jest, jako błogosławieństwo- Chrystus Błogosławi Mieszkanie! Taki jest zwyczaj uczczenia Święta Objawienia Pańskiego w Polsce, M0cna wszystko jest okey. Nie musisz ścierać C i pisać K..
Alicja Snaczke
Alicja Snaczke
7 stycznia 2011, 15:24
Dziękuję Ks. prof. J. Nowakowi za interesujący artykuł. Od wielu lat piszę na drzwiach C+M+B i pod AD. 2011  jak ostatnio. Ten napis jest przez cały rok. Początkowo wzbudzał zainteresowanie, co do pierwszej litery, wyjaśniałam, że znaczy to:  Christus Mansionem Benedicat - Niech Chrystus błogosławi ten Dom. 
*
*
7 stycznia 2011, 15:19
ks. prof. UKSW dr hab. Jacek Nowak jest  kierownikiem  Katedry Teologii Liturgii  (profesr nadzwyczajny)
1G
1x gosc
7 stycznia 2011, 14:53
Christus Mansionem Benedictat - Niech Chrystus błogosławi ten dom. CMB Nowa moda :) Całe życie pisałam K+M+B. Tak pisała też moja babcia. Od zeszłego roku ktoś obwieścił (kto?), że to nie Kacper Melichior i Baltazar, ale łacina C+M+B. Po wielu latach ktoś (kto?) się obudził i zaczął reedukować lud. Autorem powyższego - reedukującego artykułu jest ks. prof. Jacek Nowak - to jego trzeba zapytać i jezuitów, którzy zamieszczają - niemożliwym jest by nie wiedzieli...  Czy ktoś  z nich tutaj odpowie? czas pokaże..
B
Bardzo
7 stycznia 2011, 14:16
mi się podoba tak bogata symbolika. Napisałem C+M+B+MMXI Łacina w pełni :)
7 stycznia 2011, 14:09
Christus Mansionem Benedictat - Niech Chrystus błogosławi ten dom. CMB Nowa moda :) Całe życie pisałam K+M+B. Tak pisała też moja babcia. Od zeszłego roku ktoś obwieścił (kto?), że to nie Kacper Melichior i Baltazar, ale łacina C+M+B. Po wielu latach ktoś (kto?) się obudził i zaczął reedukować lud.
M
milena9@autograf.pl
7 stycznia 2011, 12:56
Napisałam C+M+B-2011,ale wczoraj ktoś starł C.Poprawiła i zobaczymy, jak długo będzie napis.
K
Karlola
6 stycznia 2011, 22:17
A ja narysowałam rybkę, bo jakoś te tajemnicze skróty są dla mnie za mało ugruntowane w Biblii, a za dużo w legendach :p
K
krzycha
6 stycznia 2011, 21:50
pol wieku zyje  a dopiero teraz uslyszalem, ze sw Objawienia to wspomnienie trzech wydarzen biblijnych (Trzech kroli, chrztu Jezusa i wesela w Kanie). W kazaniach tego tez nie slyszalem, choc do roznych kosciolow w tym czasie uczeszczalem. Widac tez nie wiedzieli, albo nie chcieli powiedziec ?
R
rb
6 stycznia 2011, 20:50
dlaczego - c+m+b , a nie k+m+b ? No właśnie...dziś w kościele ksiądz też mówił, żeby pisać c+m+b...trochę się zdziwiłem, ale teraz widzę, że na deonie też o tym jest napisane.
M
mmm
6 stycznia 2011, 15:15
 dlaczego - c+m+b   , a nie k+m+b  ? 
M
martusia
6 stycznia 2011, 10:18
Właśnie wychodzę do kościoła, aby poświęcić kredę :) Po powrocie również napiszę na wsoich drzwiach C+M+B+2011
~~
6 stycznia 2011, 08:09
Już napisałam na drzwiach wejściowych poświęconą kredą C+M+B 2011 :) 

Skomentuj artykuł

Dlaczego piszemy na drzwiach C+M+B?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.