5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o aniołach

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o aniołach
(fot. shutterstock.com)
DEON.pl / kw

Wspominamy dziś naszych Aniołów Stróżów. Choć wielu przestało w nich wierzyć w dzieciństwie, to Kościół uczy, że jest ich bardzo wielu - każdy człowiek ma przecież swojego strażnika. Oto pięć rzeczy, które warto o nich wiedzieć.

1. Anioł Stróż istnieje i troszczy się o ciebie. Zawsze

Choć często o nim zapominamy, jest zawsze obok nas. Mówi nam, do czego powinniśmy dążyć, a czego unikać. Pismo Święte wspomina o tym wprost: "Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem. Szanuj go i bądź uważny na jego słowa. Nie sprzeciwiaj się mu w niczym, gdyż nie przebaczy waszych przewinień, bo imię moje jest w nim. Jeśli będziesz wiernie słuchał jego głosu i wykonywał to wszystko, co ci polecam, będę nieprzyjacielem twoich nieprzyjaciół i będę odnosił się wrogo do odnoszących się tak do ciebie" (Wj 23,20-23).

Na opiekuńczą rolę aniołów wskazują liczne psalmy, np. Ps 34,8, gdzie mowa jest o aniele, którego rolą jest budowa "obozu warownego wokół bojących się Pana" oraz "niesienie im ocalenia".

DEON.PL POLECA

W Księdze Hioba jeden z mędrców wskazuje na pomoc, której udzielą nam aniołowie: "Gdy ma on swego anioła, obrońcę jednego z tysiąca, co mu wyjaśni powinność; zlituje się nad nim i prosi: «Uwolnij od zejścia do grobu, za niego okup znalazłem»" (Hi 33,23-24).

Przede wszystkim sam Jezus ostrzega nas, byśmy nie lekceważyli "żadnego z tych małych". "Albowiem powiadam wam" - dodaje. - "Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie" (Mt 18, 10).

Nie zapominajmy o naszych aniołach.

2. Aniołowie wcale nie mają skrzydeł ani mieczy

Nie tylko wielcy artyści i klasycy sztuki przedstawiali aniołów w postaci ludzkiej, najczęściej jako młodzieńców (lub słodkie bobasy) ze skrzydłami. Ich nagość i bose stopy miały symbolizować niewinność i oderwanie od spraw materialnych.

Również we współczesnej sztuce czy filmach anioł pokazywany jest podobnie - mieszka wysoko w chmurach, jest piękny i pociągający.

Czy jednak tak jest naprawdę? Anioł może przybrać ludzką postać, o czym czytamy w Biblii. Tak naprawdę jest to jednak czysty duch, który nie ma konkretnej postaci fizycznej. Jego moc jest o wiele potężniejsza (i zupełnie inna) od tej, którą dysponują istoty cielesne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij do Sumy teologicznej świętego Tomasza z Akwinu (cz. I, kwestia 51), który był jednym z uczonych bardzo zainteresowanych angelologią (nauką o aniołach).

Co jednak z tymi mieczami i skrzydłami? Mają one przywodzić na myśl konkretne cechy aniołów -władzę i nieziemskość - ale należy pamiętać, że są tylko symbolami.

3. Pismo Święte wymienia trzech aniołów z imienia

Biblia przedstawia nam z imienia trzech aniołów: Gabriela, Rafała i Michała. Kim byli?

Gabriel po hebrajsku oznacza ‘Bóg jest moją mocą’. W swej misji spełnia rolę posłańca, który przekazuje ludziom przesłanie od Pana. W Księdze Daniela (8,15) Archanioł Gabriel pojawia się jako istota niebiańska o wyglądzie mężczyzny. Jest zwiastunem potężnego, mocnego działania Boga w sytuacjach po ludzku niemożliwych: poczęcia Jana Chrzciciela czy zwiastowania Maryi.

Rafał to po hebrajsku ‘Bóg uzdrawia’. Rafał to jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w gotowości przed majestatem Pana (por. Tb 12,15). W Księdze Tobiasza pojawia się pod postacią ludzką i przybiera popularne żydowskie imię Azariasz, towarzysząc bohaterowi księgi - młodemu Tobiaszowi - w drodze z Niniwy do Raga w Medii. Uzdrowił ze ślepoty jego starego ojca i uwolnił od złego ducha dręczoną napaściami szatana Sarę.

Michał po hebrajsku znaczy ‘Któż jak Bóg!’. To archanioł Bożej sprawiedliwości, jeden z najpotężniejszych duchów niebiańskich. Jego zawołanie wyraża zdumienie, podziw, uwielbienie dla Stwórcy. Archanioł Michał i jego aniołowie walczą dzielnie z aniołami zbuntowanymi, są bowiem rozpaleni miłością Boga (por. Ap 12,7).

4. Anioły są nam potrzebne nie tylko do ochrony

Zadaniem aniołów nie jest tylko ochrona nas przed złem (choć z tym się kojarzą dzięki popularnej modlitwie za wstawiennictwem św. Michała Archanioła). Ich zadaniem jest również przekazywanie ważnej wiadomości: że Bóg żyje i jest między nami. To oni bardzo często przypominają nam o tym prostym fakcie. Wyraził to pięknie ks. Jan Twardowski w wierszu Anioł przebudzenia:

Jakie to szczęście
obudzić się
i zobaczyć Anioła
wysłannika Boga
świadka Jego
obecności

5. Szatan też kiedyś był aniołem

Jedyny dogmat, który w pewien sposób odnosi się do Szatana, mówi, że jest to stworzenie Boże, dobre z natury, które odwróciło się od swego Stwórcy. Wbrew często spotykanej opinii diabeł (upadły anioł) wcale nie ma mocy takiej samej jak anioły. Jego moc jest jeszcze bardziej ograniczona, gdyż zerwał łączność z Tym, który go stworzył.

Diabeł nie ma też mocy, by zmusić nas do popełnienia złych uczynków. To nie on popełnia grzechy, może tylko kusić. Nie przyznawajmy mu roli, której nie ma.

Zobarcz również: Trzy wyjątkowe modlitwy za wstawiennictwem Archaniołów

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o aniołach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.