6 faktów o aniołach, o których nie miałeś pojęcia

6 faktów o aniołach, o których nie miałeś pojęcia
(fot. shutterstock.com)
2 lata temu
Logo źródła: Catholic Link Becky Roach

Jeśli anioł kojarzy ci się z grubym małym chłopcem radośnie fruwającym pod sufitem, to jesteś w dużym błędzie. Oto kilka faktów o aniołach, których możesz nie znać.

Jak często myślisz o swoim Aniele Stróżu, przewodniku którego, każdy z nas otrzymał od Boga? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wielkie jest to błogosławieństwo? W dzieciństwie zapewne wielu z nas modliło się do Anioła Stróża, ale sytuacja zmieniła się, gdy staliśmy się dorośli. Bardzo często zapominamy o wielkości i mocy, które są w nich i mają wpływ na nasze życie.

Nowe stulecie dostarczyło nam wielu kontrowersji na temat aniołów. Dotyczą one m.in. sposobów komunikowania się z nimi oraz stopnia ich wpływu na nasze życie. To bardzo ważne, żeby wiedzieć co tradycja Kościoła katolickiego mówi o strzegących nas cherubinach.

Przedstawiamy wam listę rzeczy, z którymi powinniście się zapoznać i które odwiodą was od wszelkiego kłamstwa.

1. Oni naprawdę istnieją

Kościół katolicki nie zmyślił historii o aniołach stróżach, by pomóc małym dzieciom lepiej zasnąć w nocy. Ich egzystencja jest faktem. W Katechizmie Kościoła Katolickiego [328] czytamy: Istnienie istot duchowych, niecielesnych, które Pismo Święte nazywa zazwyczaj aniołami, jest prawdą wiary. Świadectwo Pisma świętego jest tak oczywiste, jak jednomyślność Tradycji.

W Biblii zostały przedstawione niezliczone przykłady aniołów. Służyły one równie prostym pasterzom, ale także samemu Jezusowi.

Kiedy kuszony, obudzisz w sobie swojego anioła. On będzie bardziej chętny ci pomóc niż ty sam sobie! Zignoruj diabła i nie lękaj się go; on się trzęsie i ucieka, kiedy wzywasz na pomoc swego Anioła stróża. (św. Jan Bosko)

2. Każdy z nas go posiada

Za plecami każdego wierzącego stoi anioł, jako obrońca i pasterz prowadzący go przez życie. (św. Bazyli)

Aniołowie stróże nie są obiektem do dzielenia. To wartościowe części naszej duchowości, którymi Bóg obdarzył wszystkich ludzi. Każdy człowiek posiada swojego własnego obrońcę.

Dusza ludzka jest niezmiernie ceniona, ponieważ każda jednostka od początku swego istnienia ma przypisanego sobie Anioła, strzegącego go od niebezpieczeństwa. (św. Hieronim)

3. Zaprowadzą nas do nieba (jeśli im pozwolimy)

Czyż nie są oni wszyscy duchami przeznaczonymi do posługi, posłanymi na pomoc tym, którzy mają posiąść zbawienie? (List do Hebrajczyków 1,14).

Nasi aniołowie stróże bronią nas od zła, towarzyszą nam w modlitwie, naprowadzają nas na dobrą ścieżkę i reprezentują samego Boga. Są oni w stanie wpływać na nasze zmysły i wyobrażenia, ale nie na naszą wolę. Nie mogą dokonywać za nas wyboru, ale w każdy możliwy sposób zachęcają, by wybierać to, co prawdziwe, dobre i piękne.

4. Nigdy nas nie opuszczają

Drodzy przyjaciele, Pan jest zawsze obecny w historii ludzkości i działa w niej. Podąża za nami w obecności swoich aniołów, których dzisiaj Kościół czci jako Stróży. Innymi słowy, są to ci, którzy służą jako Boża opieka dla każdego człowieka… Od początku życia ludzkiego, aż do jego końca otaczają nas stałą troską. (Benedykt XVI)

Nie ma powodów do rozpaczy albo do bycia samotnym, bo to właśnie anioły są nieustannie przy nas obecne, by służyć naszym duszom. Nawet śmierć nie jest w stanie rozerwać tak silnego połączenia. Obrońcy stojący stale u naszego boku tu na ziemi, pozostaną przy nas także w niebie.

5. Twój Anioł stróż to nie twój pradziadek

W przeciwieństwie do popularnego przekonania, które mamy w zwyczaju mówić, by pocieszyć, tych którzy stracili ukochanych, aniołowie nie są zmarłymi. To stworzenia duchowe, inteligentne. Wykreowane zostały przez Boga dla Jego chwały i do wiecznej służby.

6. To nie są słodkie, przysadziste cherubinki, unoszące się na chmurach i grające na harfach - ale silne duchowo istoty stale walczące o twoją duszę

Chrystus stanowi centrum świata anielskiego. Aniołowie należą do Niego: Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim… (KKK 331)

Aniołowie mają przewagę nad człowiekiem, ponieważ mimo tego, że nam służą, są oni stale obecni przy Bogu. Zostali oni obdarzani wieloma mocami i zdolnościami, których ludzie nie posiadają. Nie postrzegajmy swojego Anioła stróża jako postaci z kreskówki, bo wykonują oni znacznie poważniejsze zadania: chronią, prowadzą i walczą ze złem.

Możesz poprosić swojego stróża, by ten wstawiał się za ciebie - tak właśnie powinieneś zrobić! Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z pomocy, jaka jest nam dawana przez te uduchowione stworzenia. Pamiętaj, nasz Ojciec w Niebie chce zrobić wszystko, byśmy byli częścią w Jego Królestwie. Jednak musimy w tym celu użyć narzędzi, które On sam nam zsyła. Tylko wtedy otrzymamy pełnię łask potrzebnych do życia w Niebie. Pozwól na to, aby twój Anioł stróż poprowadził Cię do głębi Bożego Miłosierdzia, miłości i dobroci.

Jesteś zdumiony tym, że Anioł stróż wykonuje Ci oczywiste przysługi. Nie powinieneś się dziwić, to właśnie jest powód, dla którego Pan postawił go u twego Boku. (św. Josemaria Escriva de Balaguer).  

Tekst pierwotnie ukazał się na portalu Catholic Link

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joan Wester Anderson
14,76 zł
36,90 zł

Czy anioły rzeczywiście są wśród nas? Czy ingerują w nasze życie?

Aby się przekonać, przeczytaj książkę Joan Wester Anderson, która jest nazywana „Anielską Damą”, a na temat aniołów pisze od 1992 roku. W Anielskich drogach,...

Skomentuj artykuł

6 faktów o aniołach, o których nie miałeś pojęcia
Komentarze (25)
B
baba86
17 października 2018, 15:44
szymepiotre04 ''szymepiotre04 baba86 | 2018-10-17 14:58:47 Ta wymiana zdań nie prowadzi do niczego sensownego. Zaczynamy rozważac poszczególne znaczenia słów bez kontekstualnego sensu czego bardzo nie lubię.'' Nie Piotrze. Ta rozmowa prowadzi do sensownego wykazania, że ten ST BÓG nie jest OJCEM PANA JEZUSA CHRYSTUSA. I myślę, że jeśli nie Tobie to znajdą się uważni czytelnicy, którzy szybko wyłapią dlaczego tak jest. Postępowanie ST Boga ( Jahwe) jest takie, że postawił Cherubów na straży aby ludzie nie uzyskali zbawienia ( życia wiecznego) I nie pomogą próby wkładania jakichś interpretacji bo słowa te są zbyt oczywiste i PROSTE: '''22 Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki»6.'' Jak Ci pokazałem DZIAŁANIE PANA JEZUSA CHRYSTUSA STOI W SPRZECZNOŚCI Z TYMI SŁOWAMI. Ponieważ Pan Jezus Chrystus powiedział: ''Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia.’’ Słowa te stoją w opozycji ze słowami ST Boga bo niezależnie od jego decyzji i straży Cherubów i tak ludzie idą do Pana Jezusa Chrystusa. Trudno jest przyjąć, że Pan Jezus robiłby na przekór SWOJEMU OJCU ZWŁASZCZA ŻE PARĘ RAZY PODKREŚLIŁ, ŻE WSZYSTKO CO ROBI TO ROBI JEGO OJCIEC ( JA JESTEM W OJCU A OJCIEC WE MNIE) Zatem jak widać ST BÓG NIE MOŻE BYĆ OJCEM PANA JEZUSA CHRYSTUSA BO JEZUS ROBI CO INNEGO NIŻ ON. Ojcem Pana Jezusa Chrystusa jest samozobrawowany DUCH ŚWIĘTY PAN PANÓW. DLA LAIKA WYGLĄDA TO TAK JAK TRÓJCA ALE OJCIEC TO TA SAMA ( SAMOZOBRAZOWANA) ISTOTA CO DUCH ŚWIĘTY PAN PANÓW. JEST OJCIEC I SYN Piotrze. ''Ten właśnie jest Antychrystem, który nie uznaje Ojca i Syna.'' (1J2)
PS
Piotrek Szymek
18 października 2018, 08:21
Janie Juz kiedyś prowadziliśmy konwersację. Poradziłeś abym zajrzał do konkretnych apokryfów. To co tam odnalazłem, a także to co odnajduję w Twoich komentarzach to gnoza, a nie chrześcijaństwo. Ja jestem zdeklarowanym chrześcijaninem, a nie gnostykiem. Zakończmy ten wątek.
BJ
Baba Jaga
18 października 2018, 10:44
Dziękuję za rozmowę. A tak przy okazji nie jestem gnostykiem, chociaż czerpię z apokryfów wiedzę, bo gnostyk zakłada, że tylko przez wiedzę można uzyskać wieczne życie a ja wołam ODDAJCIE SWOJE ŻYCIE PANU JEZUSOWI CHRYSTUSOWI, BO TYLKO ON JEST BRAMĄ PRZEZ KTÓRĄ MOŻNA WEJŚC DO ZYCIA W NIM.
BJ
Baba Jaga
18 października 2018, 10:52
Jestem chrześcijaninem z KRWI I DUCHA Piotrze.
PS
Piotrek Szymek
17 października 2018, 09:48
FAKTÓW ??? Jakiś żart chyba ...
BJ
Baba Jaga
17 października 2018, 10:54
A co powiesz na te słowa Piotrek? ''22 Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki»6. 23 Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty. 24 Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów i połyskujące ostrze miecza, aby strzec drogi do drzewa życia7.''
BJ
Baba Jaga
17 października 2018, 10:56
Ps ''«Oto człowiek stał się taki jak My'' ''My''  to kto???
PS
Piotrek Szymek
17 października 2018, 11:10
Nie przeczę, że aniołowie istnieją.  Zadaję pytanie do tych wynurzeń powyżej, na ile to co wymyślają ludzie swoją pozabiblijną nauką można nazwać faktami.
PS
Piotrek Szymek
17 października 2018, 11:11
Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
BJ
Baba Jaga
17 października 2018, 11:38
Nie za bardzo pasuje ta Twoja odpowiedź, bo, to właśnie BÓG POWIEDZIAŁ : ''Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My:'' Zatem kto obok Boga stoi skoro BÓG MÓWI ''MY'' bo biorąc Twoją wypowiedz poważnie musiałoby być napisane : Po czym Syn Boży ( lub OJCIEC lub Duch św) rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My:'' Zatem jak to rozumiesz?
PS
Piotrek Szymek
17 października 2018, 11:42
Bardzo pasuje, bo jest jedyną właściwą dla chrześcijanina odpowiedzią. Nikt obok Boga nie stoi, bo Bóg od pierwszych słów z Księgi Rodzaju daje nam się poznać w trzech osobach, a zatem słusznie zwraca się do nas "My - BÓG".
BJ
Baba Jaga
17 października 2018, 12:01
Czyli słowa przykładowo: ''Po czym Syn Boży  rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My:'' byłyby niewłwściwe - fałszem? I jeszcze jedno co znaczą słowa: ''''22 Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki»6.'' ''24 Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów i połyskujące ostrze miecza, aby strzec drogi do drzewa życia7.''
BJ
Baba Jaga
17 października 2018, 12:01
Odpowiedz konkretnie a nie pośrednio.
PS
Piotrek Szymek
17 października 2018, 12:11
Nie rozważam, "co by było gdyby było". Słowo Boże jest wystraczająco jasne. Co do drugiej części zapytania to nie rozumiem do czego one zmierzają. Słowo Boże jest w tych fragmentach na tyle jasne, że dodatkowe rozważania to już wchodzenie na grunt zbędnych ludzkich filozofii ...
BJ
Baba Jaga
17 października 2018, 12:40
Piotrze, nie ma tutaj żadnego rozważania ani gdybania. W temacie pojawiły się informacje, że aniołowie pomagają człowiekowi, natomiast w ST księga Rodzaju jest napisane wyraźnie, że Bóg nie chce dopuścić człowieka do wiecznego życia i w tym celu ustawia cherubów aby tego pilnowały. Jak widzisz nie ma tutaj nic  "co by było gdyby było". Zatem padła prośba do Ciebie jak to rozumiesz, że z jednej strony cheruby BRONIĄ wejścia człowieka do życia wiecznego a z drugiej strony oficjalnie mówi się, że aniołowie pomagają człowiekowi. Czy teraz rozumiesz to proste pytanie?
BJ
Baba Jaga
17 października 2018, 12:51
Co do słowa ''My'' to też Piotrze nie ma tutaj żadnej filozowi. Przecież znane jest wyjaśnienie KK, że BÓG TO WŁAŚNIE TRZY OSOBY WSPÓŁISTNIEJĄCE. Zatem jeśli w Księdze Rodzaju padają słowa że BÓG i ''MY'' to z pewnością nie chodzi tutaj o Trójcę. Bo dgyby tak było , to ktoś co wypowiada te słowa byłby określony jako Ojciec lub Syn lub Duch Święty. Przecież to proste. Zatem nie zwalaj na "co by było gdyby było".lecz odpowiedz na pytanie lub napisz że nie wiesz a nie szukaj światła w czarnej dziurze. Wszystko z tego zakresu jest ściśle określone przez KK, BÓG TO TRZY OSOBY OJCIEC, SYN I DUCH ŚWIĘTY. I JEŚLI STOISZ PRZY NICH I JEDNA Z NICH POWIE SŁOWO MY, TO WIDZISZ CZY TO POWIEDZIAŁ OJCIEC CZY SYN CZY DUCH ŚWIĘTY.
BJ
Baba Jaga
17 października 2018, 13:28
Nie daj się prosić o odpowiedź. Bo, ja czekam na wyjaśnienie tak bardzo nurtującego mnie zagadnienia.
PS
Piotrek Szymek
17 października 2018, 13:51
Doszukujesz się sprzecznosci tam gdzie jej nie ma. Przyjdzie taki czas, że ci którzy przyjęli dar zbawienia zamieszkają w Nowym Jeruzalem i śmierci tam nie będzie (Obj 21,4), będą pić z wody życia (Obj 21,6) a drzewo życia będzie w tym miescie pośrodku dostępne dla każdego zbbawionego (Obj 22,2). Ale ten czas dopiero nastąpi. Aniołowie strzegą dostępu do tego zycia co nie oznacza, że zbawionym ludziom nie pomagają w ich zyciu doczesnym.
BJ
Baba Jaga
17 października 2018, 14:22
Nie doszukuję śię żadnych sprzeczności, wręcz przeciwnie posługuję się słowami, które nie potrzebyją żadnej interpretacji- gdybania. Sam zobacz jak Ty wyjaśniłeś te słowa dotyczące pilnowania przez cherub ów aby człowiek nie osiągną życia wiecznego. Gdyby było tak jak to Ty zinterpretowałeś to wtedy te słowa Bóg zakończył by następująco: ''24 Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów i połyskujące ostrze miecza, aby strzec drogi do drzewa życia7.'' DO CASÓW TAKICH I TAKICH'' a czegoś takiego jak widzisz nie ma. No i napisałeś także sprzecznośc bo twierdzisz, że:''Przyjdzie taki czas, że ci którzy przyjęli dar zbawienia zamieszkają w Nowym Jeruzalem i śmierci tam nie będzie (Obj 21,4)......;; a To jest sprzeczne ( zaznaczam że Twoje orzecznictwo a nie słowa Apokalipszy, które z tym nie mają nic wspólnego) ze słowami: ''Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia.’’ Czyżby cheruby nie dały rady utrzymać tych ludzi do czasów o których piszesz? Jak widzisz Twoje wyjaśnienie stoi w sprzeczności z tym ostatnim cytatem. Bo ten czas następuje od bardzo dawna Myślę, że od czasów apostolskich, bo trudno przyjąć aby apostołowie czy inni, którzy spełniają warunki o których mówi Pan Jezus Chrystus nie poszli DO NIEGO SKORO SAM ZBAWICIEL POWIEDZIAŁ, ŻE: ''Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia.’’ Więc jak to jest Piotrze?
PS
Piotrek Szymek
17 października 2018, 14:32
Obj 20, 1-5 I zobaczyłem anioła zstępującego z nieba, mającego klucz do otchłani i wielki łańcuch w ręce. I chwycił smoka, węża starodawnego, którym jest diabeł i szatan, i związał go na tysiąc lat. I wrzucił go do otchłani, zamknął go i opieczętował, aby już nie zwodził narodów, aż się dopełni tysiąc lat. A potem musi być wypuszczony na krótki czas. Zobaczyłem też trony i zasiedli na nich, i dano im władzę sądzenia. I zobaczyłem dusze ściętych z powodu świadectwa Jezusa i z powodu słowa Bożego oraz tych, którzy nie oddali pokłonu bestii ani jej wizerunkowi i nie przyjęli jej znamienia na czoło ani na rękę. I ożyli, i królowali z Chrystusem tysiąc lat. A inni z umarłych nie ożyli, aż się dopełniło tysiąc lat. To jest pierwsze zmartwychwstanie.
BJ
Baba Jaga
17 października 2018, 14:44
Co mam rozumieć przez te słowa cytatu. Znam je i rozumię zatem nakreśl swoją myśl co chciałeś przez to powiedzieć?
BJ
Baba Jaga
17 października 2018, 14:47
Bo to nie wyklucza mojej wcześniejszej wypowiedzi, wręcz przeciwnie dowodzi jej prawdziwości.
PS
Piotrek Szymek
17 października 2018, 14:58
Ta wymiana zdań nie prowadzi do niczego sensownego. Zaczynamy rozważac poszczególne znaczenia słów bez kontekstualnego sensu czego bardzo nie lubię. "Przeszedł do życia" to znaczy że jest zbawiony i będzie uczestniczył w pierwszym zmartwychwstaniu a nieuczestniczył w drugiej śmierci. Po to zacytowałem słowa Jana z Objawienia. Co nie oznacza, że juz teraz ma dostęp do drzewa życia - będzie do niego miał dostęp wtedy gdy nadejdzie nowa ziemia i nowe niebo i Nowe Jeruzalem.
BJ
Baba Jaga
17 października 2018, 15:12
No dobrze Piotrze piszesz że ludzie po pierwszym zmartwychwstaniu nie będą mieli dostępu do drzewa życia, czyli także ludzie którzy ze śmierci przejdą do życia (''Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia.’’) przykładowo 2000 lat temu wczoraj , jutro. Zatem prosi się pytanie do Ciebie co TY nazywasz drzewem życia i w jakiej mocy ludzie żyją ci zbawieni ( po śmierci fizycznej ciała)  żyjący w Panu Jezusie Chrystusie?
Kazimierz Łaszewski
Kazimierz Łaszewski
17 października 2018, 09:37
Anioł Stróż cherubinem? Rzeczywiście nie wiedziałem!

Skomentuj artykuł

6 faktów o aniołach, o których nie miałeś pojęcia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.