Abraham Joshua Heschel - 7 niezwykłych cytatów

Abraham Joshua Heschel - 7 niezwykłych cytatów
(fot. ml)
4 lata temu
Abraham Joshua Heschel / ml

Dokładnie dziś obchodzimy jego 109 urodziny. Kim był? Rabinem, żydowskim teologiem i filozofem, duchowym przewodnikiem ludzi różnych wyznań. Przygotowaliśmy dla was kilka jego myśli.

1. "Żadna religia nie jest samotną wyspą - wola Boża i objawienie Bożej obecności w świecie ukazują się bowiem, raczej jako archipelag, a Biblia nakazuje miłować obcych, innych".

2. "Naprawdę, istnieje coś o wiele większego niż moje pragnienie modlitwy, mianowicie to, że Bóg pragnie, abym się modlił. Jest coś o wiele większego niż moja chęć wiary, mianowicie to, że Bóg chce, abym wierzył. Jakże niewielkie znaczenia ma moja modlitwa pośród procesów toczących się we wszechświecie! O ile nie jest wolą Boga, bym się modlił, jakąż niedorzecznością jest modlitwa".

3. "Niewielu ma przywilej dostrzegać sądy Boże w historii. Wszyscy jednak mogą kierować się słowami Baal Szema: Jeżeli człowiek zobaczył zło, może zrozumieć, że zostało mu ono pokazane po to, by poznał własne winy i żałował; ponieważ to, co zostało mu pokazane, jest także w nim".

4. "Modlitwa nie może nas zbawić, ale czyni nas godnymi zbawienia".

5. "Tylko ci, którzy karmią się zapożyczonymi słowami, wierzą, iż posiedli dar słowa. Człowiek wrażliwy wie, że to, co najbardziej wewnętrzne, co najbardziej istotne, nie da się wyrazić. Większa część tego, co dzieje się w nas - a często jest to część najlepsza - pozostaje naszą własną tajemnicą; musimy sami z tym się zmagać. Żaden język nie wyrazi poruszenia naszych serc, gdy patrzymy na niebo usiane gwiazdami. Niegasnącym zdumieniem poraża nas nie to, co pojmujemy i potrafimy wyjaśnić, lecz to, co leży w naszym zasięgu, jednak poza naszym pojmowaniem; nie ilościowy aspekt natury, tylko coś jakościowego; nie to, co niedostępne nam w czasie i przestrzeni, tylko prawdziwy sens, źródło i cel bytu, inaczej mówiąc - to, co niewysłowione".

6. "Czy Izajasz miał serce z kamienia? Czyż nie czuł litości dla ludu, którego upadek przepowiedział? W istocie w duszy proroka kryją się dwa rodzaje współodczuwania: współczucie dla Boga i współczucie dla ludzi".

7. "Świat nie składa się z rzeczy, ale z zadań".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abraham Joshua Heschel - 7 niezwykłych cytatów
Komentarze (2)
E
Elzbieta
19 stycznia 2017, 22:39
W oryginale pierwsze zdanie jest trochę inne, mocniejsze, moim zdaniem.  Brzmi ono mniej więcej taK: "Tylko ci, którzy żyją z pożyczonych słów wierzą w swój dar ekspresji" lub "Tylko ci,  którzy żyją na pożyczonych słwowach" wierzą w swój dar ekspresji. ["Only those who live on borrowed words believe in their gift of ex<x>pression". s 4 wyd.XIV, Nowy Jork 1988 r.]
11 stycznia 2016, 22:20
Podoba mi się zwłaszcza myśl nr. 5:)

Skomentuj artykuł

Abraham Joshua Heschel - 7 niezwykłych cytatów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.