Dlaczego jest tylko 7 sakramentów świętych? Oto 3 powody

Dlaczego jest tylko 7 sakramentów świętych? Oto 3 powody
(fot. cathopic.com)
ChurchPOP / ml

Według Kościoła Katolickiego jest tylko siedem sakramentów świętych. Poza nimi wyróżniamy także sakramentalia, symbole, ikony, różne modlitwy i rytuały. Co jednak sprawia, że sakramenty są takie wyjątkowe i dlaczego jest ich tylko siedem?

Każdy sakrament ma 3 bardzo charakterystyczne cechy, które wyróżniają go na tle innych chrześcijańskich symboli: jest widocznym znakiem (1), znakiem skutecznym, w którym działa łaska (2), został ustanowiony przez Chrystusa (3) - wskazuje portal ChurchPOP.

Katechizm Kościoła Katolickiego mówi o sakramentach:

"Sakramenty są skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi. Przez te znaki jest nam udzielane życie Boże. Obrzędy widzialne, w których celebruje się sakramenty, oznaczają i urzeczywistniają łaski właściwe każdemu sakramentowi. Przynoszą one owoc w tych, którzy je przyjmują z odpowiednią dyspozycją (KKK 1131)".

Czym dla luteran jest Sakrament Ołtarza?>>

DEON.PL POLECA

Przyjrzyjmy się bliżej znaczeniu poszczególnych cech sakramentu:

1. Widzialny znak

Sakramenty są widoczne, w czasie ich udzielania używa się konkretnych słów, gestów, rzeczy. Mamy oliwę i wino, chleb, wodę. "To ważne, ponieważ sprawia, że wiemy, kiedy sakrament ma miejsce. Jeśli byłby niewidoczny, byłoby ciężko stwierdzić, że został on nam w ogóle udzielony" - tłumaczy ChurchPOP.

Jak zauważają redaktorzy portalu, św. Tomasz z Akwinu w "Sumie teologicznej",  mówiąc o sakramentach, napisał, że ludzie są istotami fizycznymi, które odbierają świat za pośrednictwem bodźców, które docierają do ich zmysłów. Bóg dobrze wiedział, co robi, kiedy postanowił pokazać działanie swojej łaski w sposób zrozumiały dla człowieka.

2. Skuteczny znak

"Sakramenty nie są tylko symbolami, ale konkretnie oddziałują na rzeczywistość, którą opisują słowami" - pokazuje ChurchPOP.

Istnieje wiele potężnych symboli i znaków, ale jeśli nie dają one konkretnej Bożej łaski, która zmienia rzeczywistość, to nie są sakramentami.

Grzegorz Kramer: to jest najtrudniejszy sakrament>>

Wszyscy potrzebujemy łaski Boga, a sakramenty są zwyczajnym sposobem, w jaki Bóg nam jej udziela.

3. Ustanowiony przez Chrystusa

To najważniejszy warunek: sakramenty zostały ustanowione przez Jezusa za jego ziemskiego życia. W Kościele jest wiele wspaniałych znaków i modlitw, ale nie są one sakramentami. "Różaniec jest wspaniałą modlitwą i za jego pośrednictwem Bóg może ofiarować łaskę, ale z racji tego, że nie został ustanowiony przez Jezusa, nie jest sakramentem" - podaje ChurchPOP.

"Dlaczego jest tylko siedem sakramentów? Ponieważ jest to liczba zewnętrznych znaków łaski ustanowionych przez Chrystusa".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dlaczego jest tylko 7 sakramentów świętych? Oto 3 powody
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.