Dlaczego papież pił Krew Pańską przez rurkę?

Dlaczego papież pił Krew Pańską przez rurkę?
(fot. shutterstock.com)

Choć ten przedmiot wygląda niecodziennie, miał bardzo praktyczne zastosowanie.

Chrześcijanie wierzą, że w czasie Mszy świętej, Jezus staje się obecny pod postaciami chleba i wina. To nie symbol, ale realna obecność Boga w prostych przedmiotach. Z racji tego kapłan, który celebruje Eucharystię, przywiązuje szczególną wagę do tego, żeby ani kropla Krwi, ani kawałek Ciała nie został uroniony.

Zachowanie kapłana przy ołtarzu przez wieki obrastało licznymi przepisami, które miały zabezpieczyć Ciało i Krew Chrystusa przez przypadkowym sprofanowaniem.

Czytaj też: Prosta modlitwa przed każdą Mszą Świętą »

Poza przepisami powstały również przedmioty, które służyły do "bezpiecznego" sprawowania Najświętszej Ofiary: patena, cyborium, bielizna liturgiczna. Jednym z nich była kilkunastocentymetrowa rurka, która służyła do picia Krwi Pańskiej.

Fistula, czyli rurka

W historii Kościoła bardzo powszechna praktyką było przyjmowanie Komunii pod dwiema postaciami. Z racji tego, że wiąże się ono z większym ryzykiem rozlania Krwi, lub upuszczenia Ciała, postanowiono wprowadzić srebrną rurkę, za pomocą której zasysało się wino z kielicha.

Dwudziestocentymetrowa rurka o średnicy około 5 milimetrów z czasem, w którym odstępowano powoli od przyjmowania Komunii pod postacią chleba i wina, stała się atrybutem wyłącznie uroczystej liturgii z udziałem papieża.

Czytaj też: Dlatego niedzielna msza święta jest tak ważna »

Kiedy po przekazaniu Znaku Pokoju przychodził czas na Komunię, Ojciec Święty odchodził od ołtarza i siadał na papieskim tronie, do którego przynoszono mu Chleb na patenie oraz kielich z Winem oraz fistulą.

Papież przyjmował Ciało i Krew, następnie Komunię udzielano wiernym.

Czy mogę przyjąć Komunię za pomocą rurki?

Teoretycznie jest taka możliwość. Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, czyli zbiór przepisów określających prawidłowe sprawowanie liturgii, mówi, że:

"Krew Pańską można spożywać albo pijąc bezpośrednio z kielicha, albo przez zanurzenie, albo za pomocą rurki lub łyżeczki". (OWMR 245)

Takie przyjmowanie Krwi Pańskiej możliwe jest jednak wtedy, kiedy faktycznie zachodzi taka potrzeba. Na przykład w przypadku ludzi chorych i niepełnosprawnych, którzy nie mogą przyjąć komunikantu w formie stałej, ani pić wina bezpośrednio z kielicha.

Jak to wygląda w praktyce?

Zachowało się kilka fotografii papieża Pawła VI, który korzysta z fistuli.

Dlaczego papież pił Krew Pańską przez rurkę? - zdjęcie w treści artykułu

(Paweł VI korzysta z fistuli)

Dlaczego papież pił Krew Pańską przez rurkę? - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(Tron papieski i przyjęcie Komunii świętej)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Sionek

Co do spraw Ducha, nie chcę bracia, abyście trwali w nieświadomości - 1 Kor 12,1

Andrzej Sionek jest jednym z pionierów odnowy charyzmatycznej w Polsce i w krajach sąsiadujących. Ta książka, która wyjaśnia nauczanie Pawła...

Skomentuj artykuł

Dlaczego papież pił Krew Pańską przez rurkę?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.