Długaśne kolejki do księdza, który jest bardzo ostry

Długaśne kolejki do księdza, który jest bardzo ostry
(fot. shutterstock.com)
Piotr Kropisz SJ / Paweł Kowalski SJ

Znałem pewnego księdza, który był bardzo ostry i krzyczał niesamowicie na penitentów, a mimo to ustawiały się do niego długie kolejki. Dlaczego tak się działo? - pyta Paweł Kowalski SJ w rozmowie z Piotrem Kropiszem SJ w #WiaraLIVE.

Poniżej fragment rozmowy dotyczący najpoważniejszych błędów w konfesjonale:

Paweł Kowalski SJ: Z jakimi błędami najczęściej spotykamy się w czasie spowiedzi?

Piotr Kropisz SJ: Myślę, że w konfesjonale najbardziej przeszkadza nam to, gdy ktoś nam nie ufa, czujemy się niezrozumiani, oskarżeni… Mam wrażenie, że to jest coś, czego w głębi serca się boję. Jest to bardzo mocno związane z duchowością; tym, który nas oskarża jest szatan.

Gdy przychodzę do Boga miłosiernego, absolutnie nie chce być oskarżany. Zwłaszcza jeśli przychodzę do Niego z pewnym ciężarem.

DEON.PL POLECA

Paweł Kowalski SJ: Zwykle nie lubimy, jak ktoś na nas krzyczy. Znałem jednak pewnego księdza, który był bardzo ostry i krzyczał niesamowicie na penitentów, a mimo to ustawiały się do niego długie kolejki. Zastanawiałem się, dlaczego tak się działo, aż pewnego razu do mnie do konfesjonału przyszedł człowiek, który bardzo chciał zostać okrzyczany za zło, które popełnił. Wtedy zrozumiałem.

A przecież Pan Jezus nigdy nie gasi w nas choćby najmniejszej iskierki dobra, która w nas jest. Nie chodzi o to, żeby ksiądz budził w bas poczucie grzechu. Skoro przychodzimy do konfesjonału, to widocznie mamy już poczucie winy z tego powodu. I to, czego wtedy potrzebujemy to, lekkiego "dmuchnięcia" łaski Pana Boga, aby ten ogień, który ledwo się tli, znowu zapłonął.

***

Zapis całej rozmowy o spowiedzi i kierownictwie duchowym znajdziesz tutaj.

Piotr Kropisz SJ - odpowiedzialny za dom rekolekcyjny jezuitów w Warszawie Falenicy. Prowadzi m. in. rekolekcje ignacjańskie, rekolekcje Modlitwy Jezusowej, warsztaty uważności "Chrześcijański mindfulness" czy warsztaty kreatywnej modlitwy. Wcześniej przez lata duszpasterz akademicki w Warszawie i Gdańsku. Znajdziesz go na YouTube.

Paweł Kowalski SJ - duszpasterz akademicki wspólnoty DA Winnica w Gdańsku Wrzeszczu. Bydgoszczanin. Ukończył filozofię na Akademii Ignatianum w Krakowie. Pracował w Szkole Kontaktu z Bogiem. Studiował teologię na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Podharcmistrz i kilkukrotny przewodnik grupy SZARA w WAPM.

Czym jest projekt #wiaraLIVE? To rozmowa na żywo, na którą zapraszamy Was, naszych czytelników. Co czwartek wieczorem na profilu DEON.pl na Facebooku rozmawiamy o interesujących tematach związanych z wiarą i Kościołem. Zapraszamy zawsze jako prowadzących księży, ciekawych gości oraz specjalistów.

ZOBACZ TEŻ: 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap

Ksiądz Józef Tischner powiedział kiedyś, że nie lubi się spowiadać. To chyba powszechne doświadczenie, bowiem nikt z nas nie lubi opowiadać o własnych grzechach i słabościach. Wyznanie grzechów czyni Sakrament Pojednania najtrudniejszym spomiędzy wszystkich spotkań...

Skomentuj artykuł

Długaśne kolejki do księdza, który jest bardzo ostry
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.