Dziś uroczystość świętych Piotra i Pawła. Czy trzeba iść na mszę?

Dziś uroczystość świętych Piotra i Pawła. Czy trzeba iść na mszę?
(fot. tarna66 / pixabay)
ml

Dzisiejsza uroczystość to ważny dzień w całym Kościele Katolickim. Czy obowiązuje nas uczestnictwo we Mszy świętej?

Sprawę regulują przepisy prawa kanonicznego, a dokładnie kanon 1246 KPK, który mówi:

Kan. 1246 - § 1. Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych.

§ 2. Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę.

>>Co zrobić, kiedy Msza jest tylko obowiązkiem?<<

Polscy biskupi skorzystali z możliwości zawartej w prawie kanonicznym i w "Liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych" z 2003 r. napisali:

DEON.PL POLECA

"Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Księży zaś, którzy w te dni nie mają obowiązku aplikacji Mszy za parafian, prosimy, by przez dogodny porządek nabożeństw, ułatwiali parafianom udział w Eucharystii".

Odpowiedź jest prosta: NIE MA obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej w uroczystość świętych Piotra i Pawła. 

>>Dlaczego Msza w sobotę liczy się jak ta w niedzielę?<<

Choć prawo stawia sprawę jasno, to bardzo zachęcamy do udziału dzisiaj we Mszy świętej. A wszystkim Piotrom i Pawłom składamy najserdeczniejsze życzenia!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Buttiglione Rocco, kard. Gerhard Ludwig Müller

Czytajmy razem adhortację Amoris Laetitia bez wzajemnych oskarżeń i podejrzeń, ze zmysłem wiary (sensus fidei), w świetle całej tradycji doktryny Kościoła i z gorliwą duszpasterską troską o wszystkich, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach małżeńskich...

Skomentuj artykuł

Dziś uroczystość świętych Piotra i Pawła. Czy trzeba iść na mszę?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.