Grzegorz Kramer SJ: to jest prawdziwe pro-life

Grzegorz Kramer SJ: to jest prawdziwe pro-life
(fot. prywatne archiwum Grzegorza Kramera SJ)
wyborcza.pl/ ed

- Prawdziwe pro-life troszczy się o całe życie, od poczęcia do śmierci. To nie obrazki z porozrywanymi ciałkami - mówi Grzegorz Kramer SJ w rozmowie z Michałem Wilgockim, dziennikarzem "Gazety Wyborczej".

Grzegorz Kramer na pytanie - dlaczego Kościół chce zakazać aborcji, odpowiedział: - Nie mam kompetencji, żeby mówić, co powinno być w prawie. Ale głos Kościoła - nie tylko Episkopatu - jest jednoznaczny. Wierzymy, że życie pochodzi od Boga, nie jest biologicznym przypadkiem. A ponieważ nie umiemy określić, kiedy zaczyna się człowiek, przyjmujemy, że człowiekiem jest się od samego początku.

Dodał, że nie można poprzestać tylko na ochronie życia poczętego, bo to wymagałoby od ludzi bohaterstwa, dlatego nie wolno zostawiać ich samych, a zmiana prawa powinna być kompleksowa.

- Prawdziwe pro-life troszczy się o całe życie, od poczęcia do śmierci. Ale to jest trudne, bo wymaga, żeby jedni, drudzy i trzeci pogadali ze sobą, a łatwiej jest się naparzać, czyja racja - mówił w rozmowie jezuita.

DEON.PL POLECA

Podkreślił też, że pro-life to nie są obrazki z porozrywanymi ciałkami, bo choć na tych zdjęciach też jest prawda, to epatowanie nimi pobudza tylko zbędne emocje.

Ludzie spędzają czas w Internecie

Grzegorz Kramer szuka dobra w każdej, nawet najbardziej dramatycznej sytuacji, bo słowa "Bóg jest dobry" są jego osobistą Ewangelią. Od kiedy zaprzyjaźnił się z Jerzym Popiełuszką, ma jego zdjęcie nawet na tapecie telefonu.

O 10 rano, kiedy niektórzy jeszcze śpią, ma już za sobą dwa wpisy na Facebooku, jeden na Twitterze, film na Youtube i opublikowaną na blogu notkę. Mówi, że jako ksiądz musi być wśród ludzi: - Ks.Giuseppe Scotti, sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, powiedział, że żyjemy na "cyfrowym kontynencie".

Bo można się obrażać na rzeczywistość i strofować ludzi, że spędzają czas on-line, a można znaleźć się tam, gdzie oni żyją.

Taka wiara nie jest nic warta

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" przypomniał słowa, które Grzegorz Kramer SJ umieścił na swojej tablicy na Facebooku: "taka wiara jest nic nie warta". Jezuita skierował je do wierzących, którzy świętują zmartwychwstanie Jezusa, a nie chcą przyjąć uchodźców. Jak sam powiedział  -  wtedy "ulała się fala hejtu", ale chciał, żeby co jakiś czas ten wpis był pewnego rodzaju wyrzutem sumienia.

Jednak wszystkich, którzy są otwarci na rozmowę zaprasza na Mały Rynek. Mówi, że można się z nim kłócić, stanowczo nie zgadza się na "syf i odchody w Internecie". Komentarze hejterów czyta, bo choć "przejaskrawiają rzeczywistość", mogą mieć rację.

Na pytanie o obawy przed przyjmowaniem uchodźców odpowiedział: - Każde dobro niesie ryzyko i strach. Kiedy rodzice decydują się na dziecko, też podejmują ryzyko i mogą się bać. Dlatego powinniśmy opowiadać konkretne historie, zamiast powtarzać, że ci, co nie chcą uchodźców, to źli ludzie. Takie moralizowanie do niczego nie prowadzi.

Jezus nie przychodzi tylko do lewicy albo tylko do prawicy

W rozmowie pojawia się postać abpa Gocłowskiego, który nie bał się ludzie spoza Kościoła, a ci którzy się z nim spotykali czuli się "przyjęci, nie ocenieni". Kramer wspomina też bpa Rysia, który w czasie pogrzebu Władysława Bartoszewskiego mocno ważył słowa oraz o kazaniu ks. Pawlukiewicza na Mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, bo mówił wtedy ostrożnie i odpowiedzialnie, reprezentując Kościół, który chce inspirować, a nie skreślać i niszczyć.

- Pod żadnym pozorem nie możemy stawać po żadnej ze stron. Nie można powiedzieć którejś, że to, co głosi, to prawda lub nieprawda, bo prawdą jest Jezus. A on nie przychodzi przeciw lewicy czy prawicy, tylko do wszystkich - zaznacza ojciec Grzegorz.

Pojawił się też wątek ks. Międlara, za którego Grzegorz Kramer odprawił Mszę. Mówi, że nigdy nie krytykował jego, tylko sposób w jaki działa. Widzi w nim potencjał, a od jego znajomych wie, że robi dużo dobra.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Grzegorz Kramer SJ: to jest prawdziwe pro-life
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.