Nowy Testament opisuje jak Jezus wybrał Dwunastu apostołów by głosili Ewangelię wszystkim narodom. Ale Kościół katolicki często używa słowa "apostoł" także w odniesieniu do innych świętych.
Słowo "apostoł" pochodzi od greckiego słowa "apostello", co oznacza "posyłać dalej". Apostoł to osoba posłana przez Boga do głoszenia Ewangelii. Zwykle ten termin odnosi się do 12 apostołów wybranych przez Jezusa.
Nowy Testament nazywa również innych uczniów Jezusa apostołami. Zaraz po Wniebowstąpieniu Jezusa, pozostałych 11 apostołów wyznaczyło Macieja jako następcę Judasza.
W Dziejach Apostolskich pojawia się trzynasty apostoł, jakim jest św. Paweł. Sam pisze tak o sobie w Liście do Koryntian. "Czyż nie jestem wolny? Czy nie jestem apostołem? Czyż nie widziałem Jezusa, Pana naszego?" [1 Kor 9, 1].
Następnym apostołem nazwany został Barnaba. "Na wieść o tym apostołowie, Barnaba i Paweł, rozdarli szaty i rzucili się w tłum (...)" [Dz 14, 14].
Pismo nazywa zatem apostołami następujących świętych: Piotra, Andrzeja, Jakuba syna Zebedeusza, Jana, Filipa, Bartłomieja, Tomasza, Mateusza, Jakuba syna Alfeusza, Judę Tadeusza, Szymona Gorliwego, Macieja, Pawła i Barnabę.
Jednocześnie Kościół nazywa apostołami innych świętych, którzy żyli po czasach biblijnych. W użyciu szerokim słowo "apostoł" znaczy ktoś, kto po prostu jest wysłany do głoszenia Ewangelii. Przykładem jest Dwunastu Apostołów Irlandii. Podsumowując, apostołem jest ten, kto niesie dobrą wieść o Jezusie wszystkim, kogo spotka.
Skomentuj artykuł