Jak chrześcijanin powinien świętować niepodległość Polski?

Jak chrześcijanin powinien świętować niepodległość Polski?
(fot. PAP/Adam Warżawa)

Taka rocznica wydarza się raz na 100 lat! Jak świętować tak ważne święto?

100 lat niepodległości Polski to nie lada wydarzenie. Pewnie będziecie je świętować w uroczysty sposób. Zapytałem użytkowników grupy "Ostatnia Ławka" o to, jak - ich zdaniem - katolik może świętować tak ważną rocznicę.

"Katolik / chrześcijanin może świętować rocznicę niepodległości Polski - modlitwą i pracą (Msza Św. w intencji Ojczyzny, Rodaków i Rządzących, modlitwa za Ojczyznę [piękna modlitwa o. Skargi], praca na rzecz Ojczyzny - solidne wywiązywanie się z obowiązków, mądre przestrzeganie prawa, poszanowanie współobywateli i gości...)" - napisała jedna z użytkowniczek. Ktoś inny zauważył, że ważne są: "praca, modlitwa o zgodę i pokój".

Sam zastanawiałem się nad tym, jak wierzący może uczcić ten dzień. Wydaje mi się, że ważne są 3 rzeczy:

Niedoceniona matka polskiej niepodległości >>

1) dziękowanie Bogu za to, mamy niepodległą Ojczyznę - przechodzimy nad tym do porządku dziennego, a to ważne, bo przez wiele lat pokolenia naszych przodków nie miały możliwości życia w wolnym i suwerennym państwie.

2) codzienna praca i uczciwość - patriotyzm to nie tylko słowa, ale może przede wszystkim codzienność w czasie której uczciwie płacimy podatki, dobrze wykonujemy swoją pracę, zapewniamy pracownikom odpowiednie wynagrodzenie. Patriotyczne słowa muszą być poparte konkretnymi czynami.

Modlitwa dziękczynna za dar Ojczyzny >>

3) otwartość i dobroć dla innych - Ojczyzna to nie abstrakcyjny twór, ale ludzie, którzy ją tworzą. Świętowanie niepodległości to dobry moment, żeby zadać sobie pytanie, na ile jestem otwarty na innych, dobry dla nich, uczciwy w relacjach.

Posłuchajcie, jak o patriotyzmie mówi abp Grzegorz Ryś:

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas
27,93 zł
39,90 zł

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Skomentuj artykuł

Jak chrześcijanin powinien świętować niepodległość Polski?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.