Kim był jezuita Pierre Teilhard de Chardin wspomniany podczas kazania na książęcym ślubie Harry’ego i Meghan?

Kim był jezuita Pierre Teilhard de Chardin wspomniany podczas kazania na książęcym ślubie Harry’ego i Meghan?
(fot. the royal family / twitter, creative commons / wikipedia)
Logo źródła: America Magazine Angelo Jesus Canta / America Magazine

Ubrany w tradycyjny anglikański strój biskupi, pośród gotyckiego piękna kaplicy świętego Jerzego w zamku Windsor, biskup Michael Bruce Curry wygłosił swoje kazanie na ślubie angielskiego księcia Harry’ego i Meghan Markle, w sposób zaskakująco nieszablonowy.

Biskup Curry, który jest pierwszym afroamerykańskim prymasem Kościoła episkopalnego, będącym w jedności z Kościołem anglikańskim, już od samego początku wprowadził nowość w książęcy ślub - był pierwszym Amerykaninem, który wygłosił na takiej uroczystości kazanie. Ale było jeszcze coś bardziej zaskakującego, a jednocześnie miłego dla katolików słuchających tego kazania. Biskup Curry wspomniał w swoim kazaniu o przełomowej dla Kościoła postaci, jaką był jezuicki filozof i paleontolog Pierre Teilhard de Chardain.

DEON.PL POLECA
De Chardain został opisany przez Curry’ego jako "jeden z wielkich umysłów, wielkich duchów dwudziestego wieku". Odwołując się do eseju Teilharda "Ewolucja pojęcia czystości", biskup powiedział, że "odkrycie, wynalezienie, lub oswojenie ognia było jednym z największych odkryć naukowych i technologicznych w historii człowieka".

"Jeśli ludzkość kiedyś będzie w stanie oswoić potęgę miłości, będzie to drugi raz w historii, kiedy odkryjemy ogień" - dodał jeszcze.

Katolicy śledzący książęcy ślub wyrażali na twitterze swoje opinie zaskoczenia o tym, że jezuita został wspomniany i zacytowany na anglikańskim ślubie.

Swoim zaskoczeniem podzielił się także jezuita, o. Marek Blaza, który napisał, że "idą czasy ostateczne (…) a wszystkiego tego słucha głowa Kościoła Anglii, Jej Wysokość Królowa Elżbieta II".

Kim był jezuita Pierre Teilhard de Chardin wspomniany podczas kazania na książęcym ślubie Harry’ego i Meghan? - zdjęcie w treści artykułu

Kim był jezuita, którego bp Curry nazwał "naukowcem, uczonym, mistykiem"? Już w momencie swojej śmierci w 1955 roku, Teilhard był szeroko rozpoznawany w kręgach amerykańskich naukowców ze swojej pracy na rzecz rozpoznania geologii Azji oraz ze studiów człowieka pekińskiego. Jednak był on praktycznie nieznany na świecie.

Jako teolog i paleontolog, Teilhard rozwinął nowy sposób myślenia, który można znaleźć na przykład w jego stwierdzeniu: "Chrystus stopniowo łączył w sobie wszystko po to, by być tym, w którym wszystkie rzeczy są jednością". Chociaż jego pisma niosły ze sobą kontrowersję, bo mieszały naukowy język związany z ewolucjonizmem z duchowością katolicką, to wzywały chrześcijan do pracy w sekularyzującym się świecie dla Chrystusa.

Pisma Teilharda de Chardin niedawno zostały poddane także ponownej analizie naukowców, którzy twierdzą, że jego teologia ewolucyjna ma swoje korzenie w ideologii eugenicznej, i że jego dziedzictwo powinno zostać ponownie ocenione.

Prace de Chardina miały wpływ w dużym stopniu na Sobór Watykański II już po jego śmierci. Soborowa konstytucja pasterska o Kościele we współczesnym świecie z 1963 roku dotyka problematyki zsekularyzowanego świata przez zaakcentowanie wartości sekularyzacji i nowinek technologicznych. Widzi ona naukowców jako pracujących ludzi z pokornymi i stabilnymi umysłami, którzy są prowadzeni ręką Bożą i Chrystusa jako Omegi, celu ludzkiej historii.

Dzisiaj Kościół widzi wpływ Teilharda na dialog współczesnej nauki z zsekularyzowanym światem. Ks. Melchor Sanchez de Toca, podsekretarz papieskiej komisji ds. kultury, zanotował że prace Teilharda były rewolucyjne, ponieważ "nie było to zwykłe pojednanie nauki z wiarą, ale ich zjednoczenie, stworzenie jednej, holistycznej wizji".

W listopadzie członkowie zgromadzenia plenarnego papieskiej komisji ds. kultury formalnie poprosili papieża Franciszka o zdjęcie przestrogi, która została nałożona w 1962 roku na prace de Chardina. Członkowie komisji argumentowali, że oficjalne ostrzeżenie nie ma już takiej wagi, jak dawniej, ponieważ "jego profetyczna wizja inspirowała i nadal inspiruje teologów oraz naukowców", a jego prace były wyraźnie cytowane przez czterech papieży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kim był jezuita Pierre Teilhard de Chardin wspomniany podczas kazania na książęcym ślubie Harry’ego i Meghan?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.