"Zdradzam największy sekret duchowości". Co nim jest?

"Zdradzam największy sekret duchowości". Co nim jest?
(fot. cathopic.com)
Krzysztof Dzieńkowski SJ / facebook.com / df

Zapraszam do dyskusji, komentarzy, niezgadzania się - pisze jezuita.

Dziś nadszedł ten dzień i zdradzę wam sekret życia duchowego - mówi Krzysztof Dzieńkowski SJ w nagranym przez siebie filmie. - Sekretem życia duchowego jest... powiem za chwilę. Najpierw powiem o świętym Ignacym i o tym, jak widział grzech. On nie widział grzechu jako przekroczenia przykazania w sensie moralnym. Nie, dla Ignacego istotą grzechu była niewdzięczność. To było sedno grzechu dla niego. Czemu? Bo to zaprzecza podstawowemu powołaniu człowieka. Temu, że moje życie jest darem i ja też jestem darem. 

Serce niewdzięczne jest wiecznie niezadowolone, ciągle jest mało, wiecznie porównuje się z innymi. To jest człowiek, który wychodzi z podstawowej relacji Stwórca - stworzenie, opartej na zaufaniu.

I tu czas na ten sekret. Sekretem życia duchowego jest wdzięczność. Możecie być zawiedzeni, że to jest takie proste. Ale takie jest życie - jeżeli ktoś próbuje wam wkręcić, że zna wiedzę tajemną, nie wierzcie. Wszystko, co skuteczne i sprawdzone w życiu duchowym jest proste. Co nie znaczy, że jest łatwe.

DEON.PL POLECA

 

Zobacz cały film:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko

Książka z autografem Marii Miduch i Szymona Żyśko oraz autorskim przepisem Szymona na wspaniały deser!

Kupując ten produkt wspierasz Dom Dziecka w Żmiącej. Każde 20 zł ze sprzedaży przeznaczone jest na budowę nowego domu dla...

Skomentuj artykuł

"Zdradzam największy sekret duchowości". Co nim jest?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.