"Mówimy: chodź, uwierzysz w Chrystusa. Ale między sobą nie mamy jedności"

"Mówimy: chodź, uwierzysz w Chrystusa. Ale między sobą nie mamy jedności"
(fot. Strefa Zero/ Basia Grudzień)
Edyta Drozdowska/ facebook/strefazero/ materiał prasowy "Głosu na Pustyni"

Kiedy ogień nie tylko internetowych walk na argumenty rozpala nas bardziej niż ogień Ducha, wiemy, że coś jest nie tak. Chcemy razem wołać o jedność. Dołączysz? Dzisiaj startuje Tydzień Modlitw o Jedność.

Ks. Peter Hocken (wybitny teolog i ekumenista, wychował się w rodzinie anglikańskiej, katolikiem został później), który nigdy nie klasyfikował chrześcijan, podkreślał, że każda osoba wierząca w Jezusa, bez względu na denominację, ma w sobie Ducha Świętego.

Dlatego przekonywał, że sednem ekumenizmu jest coś innego niż namawianie protestantów, żeby zostali katolikami i na odwrót.

Mówi o tym Karol Sobczyk (lider wspólnoty "Głos na Pustyni") w czasie konferencji Strefa Zero:

DEON.PL POLECA

Karol Sobczyk ConnectED17 #2

#strefazero #awakened18 #przebudzeni #połączeni To był jeden z najbardziej wzruszających momentów zeszłorocznej Strefy Zero. Tak dużo dobra, bliskości, przebaczenia, łez i radości . Czujemy ogromną wdzięczność za tą konferencję. ???????????? Jednak nie odbyłaby się ona bez Was. Wasza obecność jest niezwykle istotna, każdy z Was jest ważny! Mamy nadzieję, że w dużym, rodzinnym gronie jako synowie i córki Króla, spotkamy się już za miesiąc. Za dwa tygodnie kończymy przedostatnią turę przedpłat. Do zobaczenia Kochani! Dzielcie się MIŁOŚCIĄ! Przebaczajcie i proście o przebaczenie. <3

Opublikowany przez Strefa Zero Wtorek, 15 maja 2018

Chodzi o to, żeby Miłość była we wszystkim pierwsza

Jeff Eggers (Dyrektor Domu Modlitwy w Arroyo Grande w Kalifornii) uważa, że nie warto budować sobie bezpiecznych wysepek ze wspólnot i denominacji, tylko skupić się na Jezusie i pilnować, żeby to On siedział na tronie w naszych sercach. Dodaje, że nie chodzi o zamykanie oczu na różnice, ale o to, żeby miłość była we wszystkim pierwsza.

A to kawał, który usłyszał od przyjaciela - protestanta:

"Jak pójdziesz do nieba, to będzie wielka sala i tam za zamkniętymi drzwiami będą katolicy. Nie pukaj tam i nie mów im, że jesteś, bo im się wydaje, że są jedynymi, którzy tam są.

Śmiejecie się, bo są tu jacyś katolicy? Ale gdy pójdziemy do nieba, będzie tam też taka sala pełna protestantów, nie pukajcie do ich drzwi i nie mówcie im, że tam jesteście, bo im się wydaje, że są jedynymi, którzy są w niebie.

Ale wszyscy tam będziemy. Staniemy przed Jezusem pełnym miłości. Będziemy razem krzyczeć, że tylko On jest godzien chwały".

Wtedy świat uwierzy

Jezus w tak ważnym momencie, bo przed śmiercią, modlił się o jedność. Dlaczego Jemu tak bardzo na niej zależy? Jak bardzo nam na niej zależy?

"Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata. Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś, a oni zachowali słowo Twoje. Teraz poznali, że wszystko, cokolwiek Mi dałeś, pochodzi od Ciebie. Słowa bowiem, które Mi powierzyłeś, im przekazałem, a oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od Ciebie wyszedłem, oraz uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał. Ja za nimi proszę, nie proszę za światem, ale za tymi, których Mi dałeś, ponieważ są Twoimi. Wszystko bowiem moje jest Twoje, a Twoje jest moje, i w nich zostałem otoczony chwałą. Już nie jestem na świecie, ale oni są jeszcze na świecie, a Ja idę do Ciebie. Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno (…).

Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał" (J 17,6-11.20-21).

Priorytety Jezusa

Mary Healy (katoliczka związana z Odnową Charyzmatyczną, przewodnicząca Doktrynalnej Komisji ICCRS w Rzymie), podkreśla, że jedność, która została przerwana, powoduje rany w Kościele, a tym samym w Ciele Jezusa.

- Mówimy, chodź, uwierzysz w Chrystusa. Ale między sobą nie mamy jedności. Musimy rozpoznać pasję, która jest w Sercu Jezusa, o którą modlił się w noc przed śmiercią. Im bliżej jesteśmy Serca Jezusa, tym bardziej Jego priorytet staje się naszym i już nie możemy sobie pozwolić na obojętność zgorszenia wynikającą z braku jedności.

Duch Boży zna sposoby

Sami nie mamy pomysłu na jedność. Ale możemy o nią razem wołać z nadzieją i wiarą, że Duch Boży zna sposoby. Lepsze od naszych marzeń. A my powinniśmy wziąć na poważnie zachętę św. Pawła i korzystać z niej bez względu na okoliczności: "miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie! (Ga 5,13)".

Jezu, który modliłeś się,
aby wszyscy byli jedno,
prosimy Cię o jedność chrześcijan taką,
jakiej Ty chcesz,
poprzez środki, jakie Ty wybierasz.
Niech Twój Duch Święty
da nam doświadczyć cierpienia podziałów,
zobaczyć nasz grzech
i mieć nadzieję ponad wszelką nadzieję. AMEN.

(modlitwa ułożona przez członków Chemin Neuf na podstawie słów o. Paula Couturiera, prekursora ekumenizmu w Kościele katolickim)

Tydzień Modlitw o Jedność

Tydzień Modlitw o Jedność to czas, gdy chrześcijanie całego świata, reprezentujący różne części Ciała Chrystusa, spotykają się razem, aby uczestniczyć w ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych wydarzeniach.

Jedno z nich to centralne nabożeństwo ekumeniczne >> z udziałem kard. Stanisława Dziwisza oraz Liderów Kościołów i Wspólnot chrześcijańskich, które odbędzie się 20 stycznia o godz. 15:00 w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, ul. Totus Tuus 32, w Krakowie.

Będzie to szczególny czas wspólnego wołania o jedność i pokój w naszym kraju. A także zbiórki na rzecz prześladowanych chrześcijan, którzy każdego roku, bez względu na przynależność kościelną, oddają swoje życie za wiarę w Jezusa.

TUTAJ >> znajdziecie informacje i kalendarz wydarzeń dla mieszkańców Polski

Czytaj też: 

z wykształcenia polonistka i pedagog, z pasji dziennikarka i trenerka. Ma w sercu jedność chrześcijan. Lubi życie w rytmie "magis", czyli dawanie z siebie więcej niż trzeba

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Roger z Taizé

Kiedy gęstnieje mrok,
Jego miłość jest ogniem.
A ty wpatruj się w tę lampę
zapaloną w ciemnościach,
tak długo, aż w twoim sercu
zaświta brzask
i wstanie nowy dzień.

...

Skomentuj artykuł

"Mówimy: chodź, uwierzysz w Chrystusa. Ale między sobą nie mamy jedności"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.