Nie pisz na swoich drzwiach K+M+B!

Nie pisz na swoich drzwiach K+M+B!
5 lat temu
Brat Michał

Jeśli myślisz, że K+M+B, które piszemy na drzwiach naszych domów oznacza imiona Trzech Króli, to jesteś w błędzie.

W ogóle to prawidłowy zapis na naszych drzwiach powinien wyglądać tak: C + M + B 2016 (tudzież inny rok). Znaczy to "Christus Mansionem Benedicat" - czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom (mieszkanie)" (niektórzy tłumaczą to: "Chryste błogosław temu domowi/mieszkaniu").

W związku z powyższym trzeba też powiedzieć, że dwukrotne pojawiające się "+", to nie "plusiki", tylko "krzyżyki" - znak błogosławieństwa.

K M B wzięło się stąd, że ludzie zaczęli łacińskie "C" zastępować polskim "K". W średniowieczu, kiedy pojawiła się legenda o trzech królach, która w kolejnych wiekach zyskała sporą popularność ludzie zaczęli coraz bardziej utożsamiać owe "K M B" z inicjałami imion trzech mędrców.

Księga liturgiczna "Obrzędy błogosławieństw" tom II, str. 244 - podaje, że można stosować zapis: C M B, albo: J M J - czyli inicjały Jezusa Maryi Józefa - świętej rodziny. Nie ma zaś czegoś takiego jak K M B!

Dlatego warto powrócić do chwalebnej tradycji chrześcijańskiej i już dziś na drzwiach naszych domów zapisać C+M+B 2016, prosząc świadomie Jezusa Chrystusa o jego błogosławieństwo, a nie" jakiegoś" Kacpra, Melchiora i Baltazara. Ja przynajmniej tak zrobię.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie pisz na swoich drzwiach K+M+B!
Komentarze (395)
16 lutego 2018, 18:00
Pisanie na drzwiach lub nad progiem drzwi symboli znanych teraz jako C+M+B nie jest takie czysto chrześcijańskie. Bardziej rozpowszechnione w polsce zapisywanie C jako K jest oznaką innego, niełacińskiego pochodzenia. K jest zniekształconą runą gebo, X, a zwyczaj ten wziął się od słowiańskiej modlitwy, wróżby na nowy rok (XMB). Oznaczało to mniej więcej odrodzenie natury, X - runa brzozy, urodzaj, M - runa konia, oraz podarków i ofiar co symbolizuje runa B. Jest to kolejny perfekcyjnie przejęty przez chrześcijański kościół pogański zwyczaj ;) 
W
Wiktoria
13 lutego 2017, 18:36
Mówisz że Nasi Przodkowie pisali C+M+B+rok, ale ty chyba wiesz że kiedyś święciło sie mirre i złoto, a nie krede.
J
Justyn
5 stycznia 2017, 18:03
Ale że religia to gówno dla ludzi z umysłem plebsa rodem ze średniowiecza to nic nie napisali?
T
Tomek
4 stycznia 2017, 16:22
Czy wy moderniści zawsze musicie mieszać ludziom w głowach? 
ZD
~zabójca debili
12 stycznia 2020, 20:49
w pustym nie ma potrzeby mieszać
M
Mirosława
3 stycznia 2017, 23:06
w języku polsko im  piszemy KACPER  przez litere k a nie C  WIĘC NA DZWIACH POLAKÓW BĘDZIE KACPER K + MELCHIOR M + BALTAZAR B  DLA NAS TO SĄ IMIONA 3 KRÓLI CZYLI K+ M+ B I NICH NIECH NIE PRÓBUJE  NAS POLAKÓW POUCZAĆ JAK SIĘ PISZE  PO POLSKU I ŻE MY ROBIMY BŁĘDY ŻENADA
JT
~Ja Ten
5 stycznia 2020, 10:12
C+M+B to nie imiona trzech króli tylko Christus Mansionem Benedicat
ED
Eli Dud
6 stycznia 2016, 10:04
W jakich księgach kościoła jest napisane o CMB? Bóg błogosłoawi na różne sposóby. Sama kreda i napis ci tego nie dadzą! To nie są jakieś czary mary! Chcesz pisać CMB to pisz a jak KMB to też nie będzie przestępstwem. 
ED
Eli Dud
4 stycznia 2016, 00:36
Ten napis na drzwiach jest tylko symbolem a nie dogmatem wiary. Kiedyś miało inne znaczenie a dziś jest inne. Czy ktoś napisze C+M+B+ rok czy napisze K+M+B+rok to zawsze będzie oznaczać, że tam za drzwiami mieszka rodzina katolicka i wierząca. Możemy uczcić tradycję naszych prządków i pisać C ale możemy uczcić tradycje, która podaje imiona 3 mędców. Ta dyskusja nie ma wiekszego znaczenia. 
AS
Aleksander Sabak
5 stycznia 2016, 08:09
Tradycja jest bardzo ważna w kościele katolickim. Nigdzie, na przykład, nie jest zapisane, że w "Baranku boży" trzeba śpiewać dwa razy "zmiłuj się nad nami", ale tradycja nakazuje śpiewać. Jeśli o CMB jest napisane w księgach kościoła, to czy tym bardziej nie powinniśmy się otwierać na potwierdzone błogosławieństwo?
PG
Piotr Grzeszczuk
3 stycznia 2016, 22:21
Bracie, artykuł jest z zeszłego roku. W zeszłym roku w kościele przy święcie Trzech Króli było mówione o poprawny zapisie, a przynajmniej w mojej miejscowości.
DK
Daria Kitowicz
3 stycznia 2016, 20:23
pytanie tylko-dlaczego księża chodzący po kolędzie nigdy nie zwracają na to uwagi nam prostaczkom????
SM
Szymon Mucha
3 stycznia 2016, 16:54
Puknijcie się proszę w głowę i nie mieszajcie ludziom, tego co uświęcone jest przez Polską tradycję. Nagle jakiemuś :mędrkowi" przychodzi "tylnie łapy zającowi prostować"
24 maja 2018, 19:38
A nie przyszło ci do głowy, mędrku, że uświęconą polską tradycję można zmienić na inną uświęconą tradycję? ;-)
ZD
~zabójca debili
12 stycznia 2020, 20:54
nie "myślałeś" o jakimś kursie dla analfabetów? Może tym razem dasz radę opanować program podstawówki?
3 stycznia 2016, 14:58
Dlaczego C a nie Ch? Czy nie prawidłowo powinno być Ch+M+B? I mówcie o tym ludziom w kościele, skąd mają wiedzieć że K to źle?
PZ
Piotr Zaborowski
3 stycznia 2016, 14:48
Błąd! "i już dziś na drzwiach naszych domów zapisać C+M+B 2015" Mamy już 2016 :) 
EF
El Fakiri
3 stycznia 2016, 12:41
Największym hitem dla mnie jest równanie: K+M+B=2015 I to nie rzadko się spotyka, przynajmniej w mojej parafii.
EF
El Fakiri
3 stycznia 2016, 12:42
*nierzadko
3 stycznia 2016, 15:26
Ja znam jeszcze taki skrót: KTIWCŻNDGD=J :-) Moze tak sobie w tym roku napiszę?:-)
PM
Paweł Maszk
3 stycznia 2016, 23:57
Chyba upadłeś na głowę, jak będziesz pisał K+M+B=2015 gdzie tu widzisz ze = ( znaczy cos?) wytłumacz mi to. A to co napisałeś "hitem"  nie osmieszaj się tym słowem jakim hitem dla dzieci czy nieuków ? 
I
Ilona
5 stycznia 2017, 11:07
zgadzam sie, to jest hit, bo sama tak mam napisane, hehe, ale od tego roku trzeba zmadrzec: C krzyzyk M krzyzyk B 2017
HP
Helena Pulaski-Romney
3 stycznia 2016, 08:08
Tradycyjny obrzęd błogosławieństwa kredy rozwiewa wszelkie wątpliwości: Módlmy się. Pobło(+)gosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymali zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego... Oremus. Bene(+)dic, Domine Deus, creaturam istam cretae : ut sit salutaris humano generii ; et praesta per invocationem nominis tuis sanctissimi, ut, quicumque ex ea sumpserint, vel in ea in Domus suae portis scripserint nomina sanctorum tuorum Gasparis, Melchioris et Baltassar, per eorum intercessionem et merita, corporis sanitatem, et animae tutelam percipiant. Per Christum Dominum nostrum... do kompletu - popsuta wersja posoborowa: Boże, jedyna i wieczna światłości; Ty przeprowadziłeś Mędrców do Twojego Syna i objawiłeś Go im jako Króla nad Królami, a oni uwierzywszy, od-dali Mu pokłon i złożyli dary. Racz pobło(+)gosławić tę kredę dla oznaczenia drzwi naszych mieszkań, w których przyjęliśmy światło Twojego Objawienia; spraw, abyśmy stawali się coraz doskonalszą światłością dla świata, a zwłaszcza dla szukających Ciebie. Jak widać, posoborowie dopuszcza dowolność napisów na drzwiach, nie wyłączając zapewne nagryzmolenia kredą numeru telefonu właściciela.
M
Melhior
1 maja 2015, 17:00
KMB is one of the world's biggest public transportation companies. Since 1933, we have been serving Hong Kong in line with the motto - " Moving Forward Every Day"
S5
Szopen 52
27 marca 2015, 11:03
 --- Nie wiem, czy to jest tak do końca prawdą, że owo sporne ,,K'' dotyczy pomyłki lub ludowej mądrości, bo na własne oczy tego nie widziałem, ale powiedziano mi, że bodaj w Rawennie są gdzieś na ścianie kościoła w stylu bizantyjskim (!) inicjały ,,KMB'', które bodaj tam miały oznaczać ,,Kryste Mancione Bendicat'', gdyż dawniej często Imię Chrystusa zapisywano jako właśnie ,,Kryste'', co już jest do sprawdzenia w Sieci. --- Jeśli te ,,Krzyżyki'' znaczą tyle co gest błogosławieństwa, to nie powinny być one dwa, lecz TRZY: ,,Niech waszemu domostwu błogosławi:  + Bóg Ojciec,  + Syn Boży  + Duch Święty Amen.'' Stąd graficznie należałoby ten symbol zapisać tak: +K +M +B !!! lub  !!! +K ! +M ! +B ! Na drzwiach mojego domu od samego początku jest na stałe zapisane nie kedą, lecz korektorem: ,, Kryste Mancione Bendicat '', a obok corocznie dopisuję kredą: ,, K + M + B - (i bieżący Rok Pański) ''  Nigdy bym nie zmienił mojego ,,K'' na ,,Ch'' (lub bardziej nie po polsku ,,C''), bo właśnie mam tu wzgląd na owo podwójne tłumaczenie, które samo w sobie jest przepiękną poezją !
AM
Adam Mikołajczyk
3 stycznia 2016, 21:51
Tak tylko z ciekawości co to jest KEDA a poza tym uważam,że jak sama nazwa wskazuje korektor jest raczej do korygowania zapisanych błędów a nie do pisania !?
PM
Paweł Maszk
4 stycznia 2016, 00:00
Polski to polski ale musi być jak w Oryginale więc C†M†B†2000* . A każde państwo czy to Słowianie, Persowie, Izraelici itp. to Imię byłó zapisywane w ich językach więc  u nas K u innych G lub K. 
T
Trevor
28 stycznia 2015, 09:58
Brainless idiot reads a book and thinks he has encompassed the world. Take a look at a map - does it show everthing that appears on the land? No, it shows nothing but a few brief details for a specific purpose. The same is true for a book - it does no describe reality, but merely a few details. K+M+B might originally have been C+M+B and had one meaning, but tradition in Poland has changed that - but no, Mr. Clever who read a book cannot see that people in Poland have created a new sense not written down in his book. The second issue is where does information in books come from? Well, people look at what has been learned by the people over the centuries and write that down. Something written in a book is not more special or more true than something not written in that book.
G
GNOSTYK
25 stycznia 2015, 14:11
OTO PRAWDZIWA HISTORIA TRZECH KRÓLI!!! http://morontium.com/index.php/historia-trzech-magow/
H
Henioo
15 stycznia 2015, 00:32
Źle to ty masz w mózgu.
M
maniek
14 stycznia 2015, 12:05
K+M+B -koperta musi byc
K
Kudłaty
19 stycznia 2015, 09:22
No wiesz, żyjemy w świecie cywilizowanym a chrześcijaństwo na tyle się rozwinęło, że masz wybór możesz dać albo i  nie.   Nikt ci nic nie powie na to.   Ktoś kto sam nie umie myśleć tylko łyka propagandę z mediów wiadomych, gada głupoty jak TY.    Przyjdzie islam (oby NIE!) wtedy zobaczysz co to znaczy religijna wolność (a raczej niewola).   Oni tkwią mentalnie w średniowieczu (albo i dalej) i nic nie wskazuje na to aby miało się coś zmienić wkrótce.
3
3kotygosia@wp.pl
14 stycznia 2015, 11:06
tO SE TAK ZRÓBCIE! ważne jest to, co akceptuje obecna hierarchia kościoła i uznaje odwiedzający nas ksiądz. To on błogosławi w imieniu Boga. Nawet jesłi nic nie pisze, lub dom nie ma drzwi.
G
GrzesiekGrześ
11 stycznia 2015, 19:24
Fakty historyczne to jedno a tradycja to drugie.Nie ważne co się pisze na drzwiach,K+M+B czy C+M+B ale ważne jakiego człowieka są to drzwi i czy w tym domu jest choćby ułamek Boga.
D
doktor
10 stycznia 2015, 17:43
Od nauczania religii i ich zasad są kapłani, nie media i dziennikarze. Niech wreszcie deon.pl sobie to przyswoi.
F
flavia
11 stycznia 2015, 00:34
jesli "kaplani nie ucza prawdy historycznej po co ich wgl sluchac ? z reguly czlowiek ktory wie ze ktos mowi klamstwa to nie bierze tych rzeczy na powarznie. poza tym jesli juz ma sie wiare oparta na slowie Bozym i czlowiek obwoluje sie chrzescijaniniem co oznacza nasladowca Chrystusa to niech robi to jak powinien. jnp siedzenie w garazu nie robi ze mnie samochodu a wladanie tuszu do piornika nie sprawi ze sie stanie dlugopisem wiec chhodzenie do kosciola i nazywanie sie chrzescijaninem obchodzac wszystkie poganskie zwyczaje to nie czlowiek idacy do nieba a wrecz przeciwnie.. zgadzam sie z tym co jest tu napisane bo nigdzie nie ma ze to byli trzej krolowie tylko medrcy ze wschodu (nie krolowie a uczeni i nie bylo ich 3) a tak wgl to siegajac glebiej nawet nie do sredniowiecza ale do antyku po chrystsowym to zmienil sie kalendarz calkowicie i rok obchodzi sie o caly sezon pozniej bo wedlug orginalnych zrodel rozpoczyna sie chyba gdzies na jesien z tego co pamietam. :) btw jak juz o tym mowa to poprzesowano rownierz swieta  i tym sposobem "dzien swiety swiec" juz nie jest przestrszsegane a nawet obchodzimy swieta innych bozkow z kultury poganskiej np 24 grudnia dzien narodzin boga slowca. a boże narodzenie nie mowi jakiego boga a ten zwyczaj jak i reformacja pochodzi z rzymu wiec napewno nie jest to swietowanie ur. Jezusa Chrystusa. A tak wgl to w ewangeli nikt nie swietowal Jego urodzin nawet on i jego rodzina xd 
F
flavia
11 stycznia 2015, 00:35
zastanowmy sie kogo sluchac.. slow zwyklych ludzi ktorzy dodaja nie raz od siebie rzeczy czy fundamentu jakim jest Slowo Boze
W
Wader111
11 stycznia 2015, 08:26
po pierwsze naucz się pisać. po drugie jeśli ktoś chce sobie napisać K+M+B bo ma taką tradycję i czuje potrzebę to niech sobie pisze. wbijcie sobie wkońcu do głowy internetowi hejterzy, że gdyby nie katolicyzm to teraz wkoło was albo lataliby pederaści miziając się ile wlezie, albo ciapaci by wam gwałcili kilkuletnie córeczki na podwórku a nasze prawo gówno by z tym zrobiło. Ludzie ogarnijcie się troszkę
O
oburzona
11 stycznia 2015, 18:45
i tak latają, a większość tych pedofilów to księża!
D
Dobryczłowiek
5 lutego 2015, 08:02
Najlepszym fundamentem i to na skale a nie na piasku jest BIBLIA , kto sprawdził ten wie.
U
Ulka
8 stycznia 2015, 21:35
Bardzo podoba mi się to łacińskie zdanie z błogosławieństwem Chrystusa i napisałam u siebie ten skrót, ale myślę, że pisanie o tym, że K zamiast C, to jakiś BŁĄD jest przesadą, bo znaczyłoby, że całe pokolenia tkwiły w błędzie i ciemnocie. A od kiedy, przepraszam bardzo, zaczęto pisać o tym wielkim błędzie w internecie? A od kiedy, przepraszam bardzo, jest internet? Od księży na ambonie w życiu nie słyszałam, że ma być C. I trzej Mędrcy nie są "jacyś" - są w Piśmie świętym, nie szkodzi, że bez imion. 
W
wiara+rozum
24 stycznia 2015, 15:47
Całe pokolenia często żyły i nadal żyją w błędzie i ciemnocie. Dowodem są owoce które przez wieki wydają tzw. kościoły chrześcijańskie. Wystarczy, że niby chrześcijanie sa niedouczeni i już jest ciemnota, którą łatwo manipulować. Dlatego właśnie na ambonie od księży nie usłyszysz jeszcze wielu innych rzeczy :) Przykład: znajdź w Piśmie Świętym chociaż jedno zdanie, że tych mędrców było trzech, a nie dwóch lub ośmiu.
K
KSIĄDZ
8 stycznia 2015, 21:32
Nie przesadzajmy! Jestem księdzem i uczę dzieci K+M+B 2015. Tak uczono nas w Seminarium, więc proszę, nie przesadzajcie z pouczaniem ludzi! Wytłumacz dzieciom z II klasy szkoły podstawowej znaczenie łacińskiej maksymy??!!??
A
an
8 stycznia 2015, 23:12
Jestem katechetką. Zapewniam, że dzieci w szkole podstawowej są bardzo zdolne i potrafią zrozumieć informacje o łacińskiej maksymie. I z SZACUNKU do nich powinno się przedstawiać poprawne i pełne wytłumaczenie K+M+B
T
Tomek234
9 stycznia 2015, 21:37
Więc nie powinniście uczyć dzieci religii w tak młodym wieku. 
F
fleci
11 stycznia 2015, 00:38
ale nie ma w biblii podanej liczby kroli a tym bardziej ich imion
S
STS
15 stycznia 2015, 20:37
Ale jest w Tradycji Kościoła. I to wystarczy.
W
wiara+rozum
24 stycznia 2015, 15:54
Czyli tradycja kościoła jest sprzeczna z nauką Biblijną? Jak to wytłumaczyć dzieciom? To dopiero sztuka... A jeśli by się przyjrzeć dziesiątkom innych nauk kościoła niezgodnych z Biblią, to grono niepraktykujących katolików wśród przyszłego pokolenia będzie dalej rosło. Szkoda dzieci...
W
wiara+rozum
24 stycznia 2015, 15:58
Mało tego. W Biblii nie są oni nigdzie nazwani królami, tylko magami lub astrologami. Poziom katolickiej niewiedzy jest porażający!
A7
Adam 70
8 stycznia 2015, 17:49
Ma być K+M+B  tak jest w tradycji https://sacerdoshyacinthus.files.wordpress.com/2015/01/kmb-2015.png http://www.traditia.fora.pl/okres-bozego-narodzenia,26/co-piszemy-na-drzwiach-k-m-b-czy-c-m-b,5536.html
C
cliffburton
8 stycznia 2015, 10:09
K+M+B nie jest błędne. Nie jestem "trydenciarzem", ale w obrzędzie błogosławieństwa kredy wyprasza się wstawiennictwo tych świętych Mędrców... Co więcej, jest mowa wprost o wypisywaniu ich imion na drzwiach. Zresztą "Obrzędy błogosławieństw" nie są jakąś wyrocznią... (Oczywiście to tylko tłumaczenie): Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego.
C
cliffburton
8 stycznia 2015, 10:10
Oczywiście jest to modlitwa przedsoborowa...
JG
Jasna Góra
8 stycznia 2015, 08:16
Tradycyjnie, 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji polskiej zwanej świętem Trzech Króli, na Jasnej Gorze trwała paulińska „kolęda”. Od rana za klauzurą zakonną kolędnicy nawiedzali cele ojców i braci. Tegoroczni kolędnicy to o. Jan Poteralski, podprzeor klasztoru oraz bracia: br. Maksymilian Młodzianowski, br. Daniel Opoka i br. Pio Sytniewski. Zgodnie z zakonnym zwyczajem kolędnicy odwiedzili każdą celę klasztorną. Tu odmawiana była modlitwa, następowało okadzenie i pokropienie wodą święconą całego wnętrza. Jeden z kolędników wypisywał w tym samym czasie poświęconą kredą na drzwiach celi litery: K+M+B (Kacper, Melchior, Baltazar) oraz wypisywał datę bieżącego roku. Czynił tak na znak, że domownicy przyjęli Wcielone Słowo Boże. Również woń kadzidła napełniła korytarze klasztorne. Jest to znakiem tego, że mieszkańcy chcą czynić wszystko na chwałę Boga. Dawniej imiona trzech mędrców pisane były według pisowni łacińskiej czyli były to litery C+M+B. Wciąż żywa jest również interpretacja, że C M B są pierwszymi literami słów: Christus mansionem benedicat tzn. Niech Chrystus mieszkanie błogosławi. 
W
Witek
8 stycznia 2015, 00:08
Z tym "jakiegoś" wobec trzech Mędrców, to ja osobiście radziłbym nieco uważać. To właśnie oni reprezentują świat pogan, który zaufał Bożemu Objawieniu. Żenujący "artykuł".
P
Piotrek
7 stycznia 2015, 23:14
Jeśl już o poprawnych zapisach mowa - proponuje sprawdzić znaczenie słowa "tudzież", które pada w artykule. To bardzo częsty błąd,bo często ludzie używają go zamiast "lub",tymczasem oznacza ono np."oraz"
HS
Homo Sapiens
10 stycznia 2015, 02:51
Ciągnąc wątek poprawnych zapisów - kto proponuje sprawdzić znaczenie słowa "tudzież"? Nie wyjaśnia Pan, tylko pisze, że jakiś ktoś to "proponuje". Użycie trzeciej osoby liczny pojedynczej ewidentnie o tym świadczy.
D
ddr
7 stycznia 2015, 22:45
Deonie, nie ściemniaj. C+M+B to nowinka na fali "poprawania" liturgii i zwyczajów z nią powiązanych. Niech już i będzie to C+M+B, ale proszę bez ściemy o historyczności pisania tegoż po drzwiach.
JI
Jasio IVc
7 stycznia 2015, 21:38
Do Nany. Jak nie potrafisz cos dobrego napisac, to nie pisz wcale. Nie zarazaj zlem innych, a szczegolnie malych dzieci. Dobranoc.
J
ja
7 stycznia 2015, 21:09
Generalnie z tego, co wiem to te dwie werje są poprawne. I z pewnością, jeżeli zamiast C napiszę K lub odwrotnie, to Jezus nie pobłogosławi... Bo przecież mam złą literkę! Nie rozumiem o co ta wojna.
M
Magi
7 stycznia 2015, 21:48
To nie wojna tylko informacja:) Pozdrawiam :)
T
tecza_barw
8 stycznia 2015, 10:12
ale błędna... a błędna informacja jest gorsza od żadnej :D
P
ptys
7 stycznia 2015, 20:27
W liturgi sprzed reformy 1970 r. jest wyraźnie prośba o blogosławieństwo dla tego, kto oznaczy drzwi swego domu imonami mędrców Kacpra Melchiora i Baltazara" (cytat z pamięci). O ile więc brat Michał ma rację co do "plusików" o tyle opowiada bajki n.t. liter.
TA
Twoje alter ego
11 stycznia 2015, 08:00
Urodziłeś się AD1971, czyli : 1/ nie jestes ~ptys, 2/ nie masz pojęcia o liturgii sprzed '70r.
A
AdamusC
7 stycznia 2015, 20:21
Mój ksiądz - dobry przyjaciel i doktor teologii twierdzi, że bezsensowna jest to rozwłoka - chodzi o postawę woli i świadectwo, a czy KMB czy CMB to nie ma różnicy. Przestańcie siać panikę ;)
R
Raf
7 stycznia 2015, 19:49
Ksiądz i Ministrant Byli
T
ToczyKoło
7 stycznia 2015, 22:50
;-)
S
siemanko
7 stycznia 2015, 19:04
według mnie powinno byc K+M+B 2015 i inne , ponieważ 3 królowie tak klękali przed chrystysem 
B
babciazkapcia
7 stycznia 2015, 16:50
Koperta + Musi + Być
JZ
Jordan z Cipciuchowa
7 stycznia 2015, 15:00
Ja piszę CTRL+ALT+DEL I też działa :)
mężczyzna Św.Józefa
7 stycznia 2015, 14:52
C M B - to są także trzy sakramenty : Chrzest Bieżmowanie i Małżeństwo
U
useer
7 stycznia 2015, 15:33
Bardzo ładnie
M
MMM
7 stycznia 2015, 22:52
to też Centrala Materiałow Budowlanych
N
nana
7 stycznia 2015, 14:46
A ja nie zamierzam pisać i zapraszać księdza do siebie. Problem z głowy.
M
Magi
7 stycznia 2015, 21:47
A kogo to obchodzi? O księdzu poza tym nic nie było...
D
długopis
7 stycznia 2015, 14:01
jak kreda może może wpłynąć na czyjekolwiek życie?
A
asiekk
7 stycznia 2015, 18:25
Ale to nie jest normalna kreda, ponieważ jest poświęcona poprzez Księdza
J
ja
7 stycznia 2015, 19:44
to nie kreda :) Poświęca się dom, a piszę się dlatego, żeby nie zapomnieć ...
J
james
7 stycznia 2015, 23:21
poświęcona przez księdza? toż to przecież jakieś bałwochwalstwo święcenie kredy
O
Ola
7 stycznia 2015, 11:47
Nie jest do końca prawdą, znany ksiądz, autorytet w środowisku, potwierdza, że można napisać K+M+B lub C+M+B i obie są poprawne, choć rzeczywiście oznaczają co innego. Pozdrawiam dobrego dnia życzę
N
Nickon
7 stycznia 2015, 12:28
Znany ksiądz, autorytet też może być w błędzie. To tylko człowiek...
A
AdamusC
7 stycznia 2015, 20:21
To samo napisałem powyżej :D Podpisuję się obiema rękoma :)
P
ptys
7 stycznia 2015, 20:24
a brat Michał to nadczłowiek i mylić się nie może!!! W rzeczywistości, w liturgi sprzed reformy 1970 r. Jest wyraźnie prośba o blogosławieństwo dla tego, kto oznaczy drzwi swego domu imonami mędrców Kacpra Melchiora i Baltaara" (cytat z pamięci). O ile więc brat Michał ma rację co do "plusików" o tyle opowiada bzdury n.t. liter.
7 stycznia 2015, 10:43
Ponad 300 komentarzy pod takim bzdurnym artykułem? Chce wam się? No i leci życie chrześcijaninia na skupianiu się na mało istotnych szczególikach, a rzeczy istotne przemijają niezauważone.
M
Magdalena
7 stycznia 2015, 11:18
ames buda!
S
simeon
7 stycznia 2015, 15:32
Magdaleno czy jesteś kobietą?
A
AdamusC
7 stycznia 2015, 20:24
Dokładnie. I przez to Kościół jest tak podzielony. Bo zamiast wszyscy budować i naprawiać swoją relację z Chrystusem w kółko oddzielają się pierdołami (za przeproszeniem) od niego. Błagam, to naprawdę nie ma żadnego znaczenia. Chodzi o Chrystusa obecnego w domu. To takie gadanie jak LOL= Lucifer our lord czy Hell'o Kitty ;) Bez sensu takie rozdrabnianie i szukanie dziury w całym.
Y
yACYK
7 stycznia 2015, 09:24
dlaczego zatem zapis C+M+B, a nie CMB?
L
lola
7 stycznia 2015, 18:27
Pisze tam wyraźnie, że te "+" to są krzyżyki, a nie plusy
B
Bruce
7 stycznia 2015, 07:26
nie od dziś portal DEON zajmuje ludzi drugorzędnymi duperelami. Możeczas powrócić do dawnych sporów ile to diabłów mieści się na końcu szpilki! A gdzie duch w tym wszystkim? Jednak faryzeizm to wielka pokusa
DA
deonowy artykulik na klikanie
7 stycznia 2015, 07:40
Kto chce więcej i prawdziwie dowiedzieć się o Trzech Królach (autor sili się na naukowość i wiedzę której nie posiada) niech przeczyta chociaż 3 tom Jezusa z Nazaretu Benedykta XVI (dzieciństwo Jezusa). A z tymi literami też może byc różnie - a na pewno nie 2014 tylko 2015. Pewnie deon znowu skopiował pseudonaukowe wywody z ubiegłego roku - ostatnio coraz częściej sie to trafia
DN
dobrze, nie napiszę!
7 stycznia 2015, 05:23
Ministrant takie rzeczy pisze :p
KP
ks Paweł
7 stycznia 2015, 05:18
Tradycyjny obrzęd błogosławieństwa kredy. Proste, żołnierskie słowa: Módlmy się. Pobło(+)gosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymali zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego... Oremus. Bene(+)dic, Domine Deus, creaturam istam cretae : ut sit salutaris humano generii ; et       praesta per invocationem nominis tuis sanctissimi, ut, quicumque ex ea sumpserint, vel in ea in Domus suae portis scripserint nomina sanctorum tuorum Gasparis, Melchioris et Baltassar, per eorum intercessionem et merita, corporis sanitatem, et animae tutelampercipiant. Per Christum Dominum nostrum...
KP
ks Paweł
7 stycznia 2015, 05:15
nie "jacyśtam" tylko święci Kościoła ignorancie
M
msl
7 stycznia 2015, 02:46
Wielkie rzeczy, K cz C
N
Nina
7 stycznia 2015, 01:08
K.  Wspomożenie nasze w Imieniu Pana. W.  Który stworzył niebo i ziemię. K.  Pan z wami. W.  I z duchem twoim. K.  Módlmy się. Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego. W.  Amen.
L
Lea
7 stycznia 2015, 01:04
Szanowny Bracie Michale, twój pogardliwy i oceniający ton sa trochę nie na miejscu. Rozumiem, że zależy Tobie na wytłumaczeniu co jak i dlaczego, ale warto zrobic to dokładnie i delikatniej. Przecież można też pisać K+M+B (i racja nie sa to 'plusiki', tylko symbole błogosławiństwa). Taka tradycja też jest. Imiona 3 Kroli, że chcemy jak oni, podążać odważnie za Światłem, są dla nas wzorem przyjęcia Jezusa jako Pana i Króla, naszymi 'reprezentantami' przy żłóbku. (Poza tym "K" może znaczyć też Pan z greckiego Kyrios - jak wcześniej już wspomniał Darek, a C to też pierwsza litera imienia Casper - Kacper). Także obie tradycje pięknie i sensownie sie łączą. Ważne, by piszący wiedzieli co i dlaczego piszą na swoich drzwiach.
:
:D
7 stycznia 2015, 00:37
Za K+M+B wysyłają teraz do piekła cześciej niż za churching. Redaktorzy Deonu twórcami nowej listy grzechów głównych!
A
Ad
7 stycznia 2015, 00:23
a mój znajomy miał na drzwiach k+m+b i mu bóg nie pomógł bo mu mieszkanie ojebali jacyś złodzieje
CP
Centuś Południowopolski
6 stycznia 2015, 23:24
Szanowny pouczający Autorze, czy pojął Brat Michał sens słowa "tudzież"? Otóż nie znay ono "albo /lub" ;)
D
Darek
6 stycznia 2015, 22:28
Znowu te stare dyskusje w dodatku błędne? Można pisać zarówno K+M+B jak i C+M+B, często K+M+B jest odczytywane jako "Kyrios Mansionem Benedicat - Niech Pan błogosławi temu domowi" zresztą najważniejsze jest wyznanie wiary. Więcej na http://www.fronda.pl/blogi/adversae-res-admonent-religionem/kmb-czy-cmb,37054.html
A
AXO
6 stycznia 2015, 22:03
Dlaczego nasmarowane na drzwiach C+M+B to błąd: http://breviarium.blogspot.com/2014/01/dlaczego-cmb-nasmarowane-na-drzwiach-to.html
I
I
6 stycznia 2015, 22:01
http://breviarium.blogspot.com/2014/01/dlaczego-cmb-nasmarowane-na-drzwiach-to.html
E
Ewelina
6 stycznia 2015, 22:00
K+M+B jednak też dopuszczalne: http://breviarium.blogspot.com/2014/01/dlaczego-cmb-nasmarowane-na-drzwiach-to.html
A
axal13
6 stycznia 2015, 21:34
Przykro patrzeć jak DEON zbliża się w kierunku goteskowago portalu fronda. Nie tędy droga.
E
eva
6 stycznia 2015, 21:24
co za kretyn napisał tyen tekst? jest wiele sposobów pisania na drzwiach np. najprostszy: +MMXV+
D
Daria
6 stycznia 2015, 20:45
Będąc dziś na Mszy Św. ksiądz wyraźnie powiedział, iż K + M + B, czy C + M + B nie ma znaczenia. Jest to właściwie to samo. Chodzi o to, by w naszych domach można było odnaleźć Chrystusa :) Jest to, niejako sygnał dla innych, że my się Chrystusem dzielimy.
KZ
Kowalsky z pod Opolskiej wioski
6 stycznia 2015, 19:44
Jestem Ministrantem i nie wyobrażam sobie pisać inaczej ludziom na drzwiach gdy odiwedzam ich z kolędą niż C+M+B+rok i jak się pytają czy mówią że to znaczy Casper Melchior i Baltazar to mówię im że apsolutnie NIE!! Gdyż wiem że to z łacińskiego oznacza właśnie by chrystys błogosławił temu domowi. Nic więc u Nas się nie zmienia :) 
M
ministrant
6 stycznia 2015, 21:43
Ja też nie wyobrażam sobie pisać inaczej ludziom na drzwiach gdy odiwedzam ich z kolędą niż C+M+B+rok.  Jest jeszcze inne znaczenie, które streszcza sens święta Objawienia Pańskiego: C- Cogito[pokłon mędrców] M- Matrimonium[wesele w Kanie Galilejskiej] B- Baptesimus[chrzest Jezusa w Jordanie]
J
Józek
6 stycznia 2015, 23:36
"Baptismus" :)
A
aga
7 stycznia 2015, 10:30
witam,jestes ministrantem i bardzo sie z tego ciesze ale wiesz co -moze to nie nasza wina ze od dziecka uczono nas ze na drzwiach naszych domòw litery K,M,B plus rok to sa pierwsze litery trzech kròlòw ktòrzy przyniesli dary Jezusowi  i ze w tym domu mieszka Chrystus .Kiedys uzcyli nas ksieza wiec nie wiem czemu narzucasz swoja prawde innym -dla mnie to jest z Twojej strony bardzo aroganckie zachowanie! Nie widze tu zadnego problemu a mieszasz ludziom tylko w glowie.
A
A-Z
6 stycznia 2015, 18:17
Nie chce się tego czytać.Mam wątpliwości czy Wy wszyscy macie jeszcze mózgi. Wątpię.
J
Jaś
6 stycznia 2015, 17:45
C†M†B AD MMXV
K
KT
6 stycznia 2015, 17:06
Odsyłam do końcówki modlitwy - błogosławieństwa kredy: http://introibo.pl/msza/obrzedy_objawienia.htm
S
s.
6 stycznia 2015, 17:52
Rzeczywiście po przeczytaniu tego sama nie wiem jak pisać...
I
info
6 stycznia 2015, 16:53
Kto chce więcej i prawdziwie dowiedzieć się o Trzech Królach (autor sili się na naukowość i wiedzę której nie posiada) niech przeczyta chociaż 3 tom Jezusa z Nazaretu Benedykta XVI (dzieciństwo Jezusa). A z tymi literami też może byc różnie - a na pewno nie 2014 tylko 2015. Pewnie deon znowu skopiował pseudonaukowe wywody z ubiegłego roku - ostatnio coraz częściej sie to trafia
K
Krzysztof
6 stycznia 2015, 16:46
Chronologicznie rzecz biorąc trzy litery K+M+B / C+M+B stosowane były wcześniej właśnie w odniesieniu do trzech króli/magów/mędrców choć ich imiona w mateuszowej Ewangelii nie występują. Pojawiają się one dopiero w VI w. Jednak teoria o łacińskim rozszyfrowaniu tego zapisu jako "Christus Mansionem Benedictat" wielu badaczom wydaje się być jeszcze późniejsza. Nie sądzę jednak by było o co kopie kruszyć i ganic tych, którzy na swoich drzwiach przywołują mędrców oddających pokłon, cześć i chwałę Jezusowi. Czyż nie jest to samo w sobie nasze oddawanie się w opiekę Pana? Grożenie palcem i wytykanie "Robisz to źle!" nie jest w mojej ocenie zabiegiem ani dobrym ani tym bardziej grzecznym.
A
Antek
6 stycznia 2015, 21:19
Zgadzam się, a te teorie brata Michałą i innych komentatorów maja w rzeczywistości takie znaczenie jak zeszłoroczny śnieg!
J
jabaeli@seznam.cz
6 stycznia 2015, 16:31
K+M+B przyniesli dary i my takže dajemy dary
O
OsobaKochająca
6 stycznia 2015, 15:59
Ale... Czy to jakaś wielka różnica? Nie dyskutujcie. Każdy niechaj pisze na swych drzwiach to, co on uważa za słuszne i właściwe. Najważniejsze, by wiedzieć, z jakiego powodu to robimy. W ten sposób zapraszamy Jezusa do naszego domu i serca; nieistotna jest więc jedna literka. Bóg będzie wiedział, kto chce żyć z nim w przyjaźni i bez tych liter. Pan nasz przychodzi do nas, gdy tego chcemy. Ograniczcie więc niepotrzebne spory. Jesteśmy jedną wspólnotą. Nie zapominajcie. Pozdrawiam Was, moi mili, serdecznie.
B
bas
6 stycznia 2015, 15:49
Przecież to piszą ministranci a nie domownicy chyba, że u mnie jest inaczej :)
B
Borba
6 stycznia 2015, 15:42
a może OCB ?
P
piw
6 stycznia 2015, 15:36
Następny pajac walczy z Tradycją... Otóż drogi bracie "jacyś" trzej mędrcy są świętymi  Kościoła Katolickiego, a ich relikwie przechowywane są w katedrze w Kolonii.
T
tak
6 stycznia 2015, 15:45
Ave Satan!
S
Show
6 stycznia 2015, 15:52
z tego co wiem to oni byli poganami, ale co za róznica ;]
H
heart
6 stycznia 2015, 16:50
Otóż nie było żadnych "trzech mędrców". Nigdzie w Nowym Testamencie nie ma słowa ilu było "mędrców" i kiedy tak na prawdę przybyli. Ich imiona też są wymyślone. Zamiast skupiać się na istocie wiary, tworzy się dziwne święta, którym bliżej do pogaństwa.
P
piw
6 stycznia 2015, 17:32
My, katolicy, uznajemy, że skoro Kościół tak naucza to znaczy że tak było. Źródłem Objawienia jest Pismo Św. i Tradycja Apostolska. Kto podważa Tradycję stawia się poza Kościołem.
P
piw
6 stycznia 2015, 17:33
zanim odnaleźli Jezusa zapewne byli poganami
A
aga
6 stycznia 2015, 15:23
DEon juz kolejny raz próbuje wprowadzic nowomodę!!! Deonie, więcej kompetencji! i nie gardź tradycją ! pozdrawiam wszystkich!!!!
A
aga
6 stycznia 2015, 15:20
kochani! zdecydowanie KMB ! to jest nasza właściwa , polska, akceptowana przez Kościól tradycja!!! sprawdźcie u źródeł!!!
J
jasio666
6 stycznia 2015, 15:10
A JA WYZNAJĘ TRZECH KRÓLI CONTROL ALT DELETE I OD ZAWSZE OZNACZAM DRZWI TAK: Ctrl+Alt+Del pozdrawiam
J
Jan3-16
6 stycznia 2015, 15:25
do wolności wyswobodził nas Chrystus , skutki życia w niewoli głupoty wypisujesz na na swoich drzwiach,nawróć się z zbawisz siebie i swój dom!
E
ewa
6 stycznia 2015, 14:50
U mnie w kościele ksiądz powiedział, żeby oznaczyć drzwi K+M+B 2015, więc co ksiądz się nie zna? Ktoś jakąs sensacje chce zrobić od zeszłego roku. I najlepsze jest to, że niektórzy duchowni temu ulegają. Od dawna było K a nie C i było dobrze.
A
Ania
6 stycznia 2015, 15:54
a u mnie w kościele ksiądz powiedział, że C+M+B i nic się nie zmieniło od zeszłego roku :) Pozdrawiam.
M
m
6 stycznia 2015, 14:07
i mamy kolejny powód do niezmiernie ważnej dyskusji..
K
ktosik
6 stycznia 2015, 13:57
BZDURA :) K+M+B jest tradycją starszą.
F
Florian
6 stycznia 2015, 13:42
A ja napiszę przewrotnie - skoro imię "Krzysztof" ("niosący Chrystusa") po łacinie brzmi "Christophorus", to dlaczego, wspominając Chrystusa, nie można pisać K zamiast C, hm? Dzięki takiemu zabiegowi można przecież i (według naszej tradycji) wspomnieć Trzech Królów (w końcu od początku ten zwyczaj był wiązany ze świętem Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli) oraz jednocześnie prosić Chrystusa o błogosławieństwo. I wilk syty, i owca cała. A tak to tylko robi się niepotrzebny w istocie zamęt. Zupełnie niepotrzebny.
G
gus
6 stycznia 2015, 13:12
Jeślim nie K+M+B to prawidłowo jest CH+M+B a nie C+M+B
D
Daria
6 stycznia 2015, 14:37
Nieprawda. Pisząc skróty od imion Szczepan, Szymon nie piszemy "Sz.", tylko "S.". Tak i w tym wypadku: Christus, czyli "C.".
O
optymista
6 stycznia 2015, 12:52
A gdzie przywiązanie do ,, tradycyjnych wartości,, ja po przyjściu z kościoła  właśnie  napisałem na drzwiach  K+ M+ B    !!! Tak pisali  nasi OJCOWIE  ,DZIADOWIE!!  Wyjaśnienie  teologów przyjąłem do wiadomości?!
S
stanislaw
6 stycznia 2015, 13:42
dziadiwie, ojcowie srali tez na polu na obore
B
bloku
6 stycznia 2015, 14:11
może Twoi... nasi wiedzieli co to ubikacja
G
gosiek
6 stycznia 2015, 12:22
zawsze pisałam K+M+B nad swymi drzwiami ( podobnie zresztą pisali sąsiedzi ),a dziś pierwszy raz ksiądz na mszy wyjśnił,że to błąd i dlaczego. Tak więc już dziś po powrocie z kościoła napisałam C+M+B 2015. pozdrawiam wszystkich.
E
Elżbieta
6 stycznia 2015, 15:37
Ja już od wielu lat piszę na drzwiach kredą poświęconą C+M+B i rok, uważam,że byli to madzy, a ich imiona zostały dopisane i uznani jako królowie. Bo kto może błogosławić temu domowi/mieszkaniu tylko Chrystus.
ZB
za Breviarium
6 stycznia 2015, 11:46
Tradycyjny obrzęd błogosławieństwa kredy. Proste, żołnierskie słowa: Módlmy się. Pobło(+)gosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymali zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego... Oremus. Bene(+)dic, Domine Deus, creaturam istam cretae : ut sit salutaris humano generii ; et       praesta per invocationem nominis tuis sanctissimi, ut, quicumque ex ea sumpserint, vel in ea in Domus suae portis scripserint nomina sanctorum tuorum Gasparis, Melchioris et Baltassar, per eorum intercessionem et merita, corporis sanitatem, et animae tutelampercipiant. Per Christum Dominum nostrum...
L
luce
6 stycznia 2015, 11:45
W ubiegłym roku napisałam na dzwiach C+M+B i ktoś mi zmazał literkę C, musiałam wszystko zmazać ponieważ nie miałam już kredy aby dopisać ponownie. 
R
rafi
6 stycznia 2015, 10:13
Żenada.... Ja przez takie głupoty nie mogłem przez całe lata się rozeznać, o co w tym chrześcijaństwie w ogóle chodzi.
G
glonojad
6 stycznia 2015, 09:23
Kacper (lat. Caspar), imie moze perskiego pochodzenia = "strażnik skarbów" Melichor (lat. Melchior), hebrajskie imie = "moj krol jest swiatlem". Baltazar (lat. Balthasar), imie pochodzenia babilonskiego, fenicke, asyryjskie,  = "chron moje zycie, krolu Baalu" lub cos takiego, nie jest to jasne. Oczywisice nie jest to wyczerpujacy opis. ale z lac by bylo rowniez C M B co w epoce tego jezyka da sie zrozumiec, skad sie wziela ta konotacja. Symbolika krolow, Magow czy tam jak kto chce dotyczy przede wszystkim tego, ze sa to przedstawiciele najbardziej znanych wowczas tam kultur. I nalezy rowniez to brac pod uwage. Takie powracanie czasami w chrzescijanstwie nieustannie do tego co jest poprawne - pelno takich medrcow - staje sie nudne, wymadrzanie sie bez kontekstu co i jak i dlaczego nabralo innego znaczenia. Nie wykluczam, ze i sredniowiecze dobrze rozumialo jedno i drugie i polaczylo to razem. Po prostu troche wyrozumialosci dla bylych czasow zwlaszcza dla szperaczy internetowych, ktorzy tak staja sie super medrcami. Tak czy siak nikomu to czci i wiary nie zabiera, mozna i na drzwiach namalowac rybke, bedzie to chyba w koncu jeszcze lepsze oznaczenie, albo po polsku napisac blogoslawienstwo, albo nic nie napisac, kreda magicznych wlasciwosci nie ma..
G
glonojad
6 stycznia 2015, 09:30
I jak CHCACY nizej swietnie uzupelnil, w Literach KMB zawiera się wiecej znaczenia. W staropolskim się czsaem pisało Krystus. I piszemy o tradycji a nie bawimy sie tutaj o faktach. No bo kto zna fakty??
O
open
6 stycznia 2015, 08:56
nic nie piszcie, żyjcie Ewagelią nie na pokaz.
WG
White God
5 stycznia 2015, 19:43
Tudzież nie oznacza lub!
R
Rafał
5 stycznia 2015, 17:44
Poza tym Baltazar to imię oznaczające "Baal chroni króla".
A
annia
5 stycznia 2015, 13:40
A jak to się ma do obrzędu błogosławiństwa kredy: "Módlmy się. Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymali zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego..."
J
ja
5 stycznia 2015, 13:19
nie rozszczepiam włosa na czworo tylko cieszę się obecnością kapłana,który pobłogosławił mój dom
R
ramcia
5 stycznia 2015, 12:44
A to się nie pisze roku obecnego na jaki ma być błogosławiony dom? Czyli 2015?
L
Loxley
6 stycznia 2015, 09:22
Bo to artykuł z 2014 r. Na początku jest data publikacji materiału: 06.01.2014 08:10. Stąd i przykład na - wtedy - aktualny rok. W artykule, w drugim zdaniu (dla mniej bystrych) mamy dodatkowo wyjaśnienie "tudzież inny rok". Co prawda słowo 'tudzież' odpowiada spójnikom 'oraz', 'i', 'a także', ale wiadomo o co chodzi. Nie zwalniajmy siebie od logicznego myślenia i uważnego czytania. ;)
M
Mania
5 stycznia 2015, 12:32
Hmm... W Bibli nie piszę że było trzech (mogło być ich więcej) mądrców tylko że przynieśli trzy dary, nie są podane ich imiona. Tyle w temacie :)
J
Jan
5 stycznia 2015, 13:08
mamy świętoTtrzech Króli, których nie było, wierzymy (podstawa) w Trójcę przenajświętszą, a w Biblii też o tym nic nie ma, przynajmniej nie doczytałem że Chrystus jest Bogiem albo Duch Świty że jest Bogiem. wiele razy jest napisane "Jezus - Syn Boży ale to nie jest równoznaczne że jest Bogiem, właściwie wszyscy jesteśmy Dziećmi Bożymi. Takie rozmyślania i powątpiewania można zastąpić Litanią do Ducha Świętego, tam jest wers "od sprzeciwiania się uznanej prawdze chrześcijańskiej - zachowaj nas Panie" nie chodzi mi o negowanie Pani wpisu ale o przypomnienie, że mamy swoje dogmaty, prawdy stanowione i jeżeli po kawałku będziemy je skubać nie zostanie z nich nic tylko wspomnienie. daleki też jestem od tego żeby przywoływać ciągle stare znaczenia niektórych NASZYCH obrzędów ale nowoczesność i praktyczność może doprowadzić do zaniku WIARY. ja osobiście nowoczesność w Kościele widzę jako księdza z laptopem, a nie księdza mówiącego że spowiedź, komunia i nawet przerywanie ciąży to sprawa osobista każdego z nas i nikogo to nie powinno obchodzić. Kościół przyjął, że było Trzech Króli - Mędrców czy Magów więc niech tak pozostanie do czasu aż Kościół ogłosi w tej materii co innego. Inną rzeczą jest to że ktoś kiedyś chcący być bardziej papieski od Papieża zamienił słowa (skrót) błogosławieństwa na "pasujące" bardziej mu inicjały tych właśnie Trzech Króli, których widzimy wszędzie przy żłóbku z Dzieciątkiem a w Piśmie pisze wyraźnie że "przekroczyli próg i wszedłszy do domu ujrzeli Dziecię"
N
nikt
5 stycznia 2015, 15:38
"...Ja i Ojciec jedno jesteśmy....".  to tylko jeden z przykładów. Jaki stąd plynie  wniosek?
:
:)
5 stycznia 2015, 20:18
Janie Janie... "17 Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. 18 Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, [o Nim] pouczył."
GP
gosc portalu
5 stycznia 2015, 12:18
Co to znaczy "" jakiegoś" Kacpra, Melchiora i Baltazara." Więcej szacunku proszę dla postaci, które weszły w historię zbawienia, co opisuje Ewangelia. "Jakiś" to może być "brat Michał", który mysli że już wszystkie rozumy posiadł, ale nazwiskiem się nie podpisze. Ja od lat piszę na drzwiach C+M+B+2014 ale nie odważyłabym się powiedzieć, że "jakiś" Caspar, Melchior i Baltazar" prowadzeni gwiazdą szukali Jezusa. To piękna perykopa, z której można sie bardzo wiele nauczyc. Między innymi tego, że prawdziwa Mądrość i rzetelna praca naukowa też potrafi przyprowadzić do Zbawiciela (w drugiej kolejności, pierwsza przychodzi do Niego Prostota). Ale to materiał na długą dyskusję.
SL
Sebastian Lizak
6 stycznia 2015, 01:52
Oczywiście że "jakiegoś" Kacpra, Melchiora i Baltazara. To nie są ich prawdziwe imiona. To byli magowie, pochadzący z Persji, wyznający naradusztrianizm, który rozwijał się w tym samym czasie co judaizm. Mateusz w swojej eangelii pisze o magoj, z języka greckiego znaczy magowie, którzy są postrzegani jako czarnoksiężnicy. Magowie w Persji pełnli ważną rolę w życiu króla; doradzali mu, tłumazcyli sny, prorokowali; mieli więc wysoką pozycję. A imiona zostały później im przypisane. Zamieszczam tytuł filmu na youtube.pl na temat tajemnicy trzech króli i zycze miłego ogladania "Dokument Tajemnica Trzech Króli Mędrców ze Wschodu Boże Narodzenie i Trzej Królowie Mędrcy Lektor PL
GP
gosc portalu
6 stycznia 2015, 13:55
Sebastianie, "jakiś" w języku polskim ma znaczenie nieco lekceważące. Owszem, nie wiemy jak mieli na imię mędrcy (magoi) którzy "Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę." Tak samo jak nie wiemy jak miała na imię św Weronika czy jeden z dwóch ukrzyzowanych z Jezusem. Czy to jednak powód by mówic "jakaś Weronika", "jakiś dobry łotr"? To są postacie ewangeliczne, które kościół wspomina w liturgii. Przed chwilą słyszałam wymienionych podczas modlitwy eucharystycznej Kacpra, Melchiora i Baltazara. Protestuję więc przeciwko lekceważącemu "jakiś". Imiona jakie nadał im Kościół, podobnie jak imię Weroniki, mają znaczenie głębsze, symboliczne, o wiele większe, niż gdyby zapisano z reporterską dokładnością wszystkie dane osób, które przyszły z darami. Człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Bóg patrzy inaczej. Inaczej też widzi Kościół.  A ten, kto lekceważy mądrość wieków, bo wydaje sie mu, że odkrył Amerykę, sam o sobie wydaje świadectwo. (To pisałem ja, Jarząbek, piszący na swoich drzwiach C+M+B przez szacunek do łaciny, ale szanujący tradycję pisania K+M+B)
GP
gosc portalu
6 stycznia 2015, 13:59
I jeszcze jedno, Sebastianie. Tak naprawdę to nie masz zielonego pojęcia kim byli magowie, prawda? Nie było Cie w Betlejem, nie masz dostępu do żadnych świadectw i dokumentów, swoją opinię budujesz wyłacznie na przypuszczeniach. Nie wiesz więc na pewno nawet tego czy pochodzili z Persji ani co wyznawali. Może pochodzili a może nie, może wyznawali naradusztrianizm a może zupełnie co innego. Tego nie wiesz. Więc nie wypowiadaj się, jakbyś wiedział, OK? Weź przykład z Sokratesa.
M
m
5 stycznia 2015, 11:32
a ja wszędzie widzę K+M+B, na drzwiach księży również
E
erwin
5 stycznia 2015, 11:17
Ja już od wiel lat mam napisane. Ostatnio C+M+B '14
P
patryjarcha1
5 stycznia 2015, 10:40
Tradycyjnie uznawani są za świętych w katolicyzmie, prawosławiu oraz w starożytnych Kościołach Wschodu.
AW
Adam Wyżgoł
5 stycznia 2015, 10:14
Zgodnie z obrzędem błogosławieństwa kredy, która służy do stowrzenia tego napisu, powinno być G+M+B, lub po polsku K+M+B
V
vis
5 stycznia 2015, 07:35
Najpierw mieli być magowie (magia ... jakie to podejrzane) potem mędrcy ( no ale żeby nie bardziej od nas - wiadomo) a na koniec awansowali na królów (bo jak by w paradzie mógł mędrzec z osłem iść ?) Co za kity !
V
Veri
5 stycznia 2015, 01:16
"Tudzież" znaczy tyle samo co "i", a nie "lub". Mało kto o tym wie, ale to dość.. bije po oczach, jak już ktoś wie :)
M
mieszkodwadziesciadziewiec
4 stycznia 2015, 23:48
każdy niech robi jak chce. na pewno nie robi nic złego i za to do piekła nie pójdzie
:
:-)
4 stycznia 2015, 23:29
Bzdura!  Polecałabym iść do kościoła, zapytać księdza, który ma o tym większe pojęcie, a dopiero potem pisać artykuły, robiąc ludziom wodę z mózgu.  Pozdrawiam :) 
P
pawel
4 stycznia 2015, 23:47
dzisiaj bylem w kosciele i ksiadz powiedzial ze powinno sie pisac C+M+B 2015 co oznacza to samo co autor pisze w artukule. jeszcze jedna ciekawostka jest ze trzej krolowie maja inne imiona niz my znamy.napewno nie maja na imiona Kacper Melichior i Baltazor oraz ze bylo ich wiecej niz my znamy z bibli 
AW
Adam Wyżgoł
5 stycznia 2015, 10:15
W rytuale jest jasno, że ma być od imion mędrców, czyli G+M+B, lub po polsku K+M+B
4 stycznia 2015, 23:00
Przejęzykowienie. To błąd. Po co zmieniaćcoś, co ma głębsze znaczenie?  Żeby ludzie rozumieli co to znaczy trzeba im wytłumaczyć. Ale to można zrobićbez zmieniania liter., Jest to zbytnie czepianie sięnawet nie słówek, tylko literek, które burzy nasz szacunekj do ojców, do księży, co tak pisali. Po co? Mądry człowiek wie, że to ruch niepotrezbny, nic nie wnoszący. Te same literki mogą ytłumaczyćzarówno żężeby Chrystus Błogosławił, jak i trzech Króli. w Literach KMB zawiuera sięwiecej znaczenia. W staropolskim sięczsaem pisało Krystus. Łacinę można zapisć fonetycznie,m to jest sprawa arbitralna, a nie obiektywnie zapisana w naturze rzeczywistości. Język jest umową i w tym wypadku pewna umowa jużjest zawarta. NIe jest ona zła to po co ją zmieniać? To jest marnowanie naszego wysiłu. Lepiej zrobić To. polecam: http://misjakultura.blogspot.com/2014/10/zrob-to-zostan-zwyczajnym-katolikiem.html
S
spawacz
4 stycznia 2015, 19:27
naprawdę warto powrócić do chwalebnej tradycji nie tylko w kwestii liter na drzwiach
V
vis
4 stycznia 2015, 15:41
Jest więcej takich dziwnych ptaszków ... W modlitwie Ojcze Nasz każą nam mówić ... I nie wódz nas na pokuszenie ... Mamy się modliź do kusiciela ?
D
Dan
4 stycznia 2015, 20:53
Ta modlitwa jest źle odmawiana. Powinno być "i uchowaj nas od zła wszelkiego". Mój Tata jest ze Śląska i tam tak się modlili.
A
Artxt123
5 stycznia 2015, 00:58
Pozwól, że odpowiem Ci cytatem z YOUCAT'a: "Co to znaczy "nie wódź nas na pokuszenie"? Ponieważ każdego dnia i o każdej godzinie grozi nam, że zgrzeszymy i powiemy Bogu "Nie", dlatego błagamy Go, żeby nie zostawił nas bezbronnymi w chwili ataku pokusy.[2846-2849] Jezus, który sam był kuszony, wie, że my, ludzie, jesteśmy słabi, mamy za mało własnej siły, by przeciwstawić się Złu. W tej prośbie w modlitwie Ojcze nasz Jezus uczy nas, żebyśmy ufali w Boże wsparcie w godzinie próby." ---koniec cytatu---- I nie mamy się modlić do "kusiciela", bo po tych słowach masz wyraźnie ale zbaw nas ode złego. "Zły" to diabeł, Szatan, ojciec kłamstwa, kusiciel. Zło osobowe. Prośby są ze sobą powiązane, ale jeżeli chcesz wiedzieć więcej to zapraszam do wsysłuchania ks. prof. dr hab. Michała Bednarza(ok. 6 min): http://www.radiomaryja.pl/multimedia/pytania-o-slowo-boze-224/ Ważne jest abyśmy prawidłowo interpretowali słowa modlitwy, bo tłumaczenia mogą być różne. To przyjęte przez Kościół jest jak najbardziej prawidłowe. ;)
J
jolka
5 stycznia 2015, 10:49
Wolna interpretacja 
C
Chester
4 stycznia 2015, 08:40
Oremus. Bene(+)dic, Domine Deus, creaturam istam cretae : ut sit salutaris humano generii ; et       praesta per invocationem nominis tuis sanctissimi, ut, quicumque ex ea sumpserint, vel in ea in Domus suae portis scripserint nomina sanctorum tuorum Gasparis, Melchioris et Baltassar, per eorum intercessionem et merita, corporis sanitatem, et animae tutelampercipiant. Per Christum Dominum nostrum...
Z
Zuza5151
4 stycznia 2015, 04:07
Dlaczego strona nazywa sie Deon prawie jak demon, dziwne, a moze to jakas sekta zalozyla ta stronke, hm, warto sie zastanowic.
EP
euzebiusz p
4 stycznia 2015, 09:58
Bo głupia jak but jesteś i nie potrafisz zapytać się wujka google o radę :) http://www.deon.pl/wiadomosci/komentarze-opinie/art,7,deon-coz-to-za-dziwne-slowo.html
3 stycznia 2015, 22:58
C+M+B jest absolulnie prawidłowe,od kiedy kacper jest przez K a nie C ..ludzie w jakim wy wieku żyjecie dajcie spokój tradycjoma,które u nas wymierają,o których ludzie nie mają pojęcia ,bo gdyby mieli nigdy by nie pisali  z przodu "K",który wiek mamy>??poczytajcie biblię ,poczytajcie w ogóle "NAten Temat"albo udajcie się do koscioła z odpowiedzią......
E
Emka
3 stycznia 2015, 19:04
Treść artykułu bardzo popieram, temat godny zwrócenia uwagi. :) Ale przyczepię się o poprawność językową - osoba publikująca teksty powinna o tym wiedzieć, że słowo "tudzież" jest spójnikiem w zdaniu, i bynajmniej nie zastępuje słowa "lub, albo", tylko "i, oraz". Tak więc "C + M + B 2014 (tudzież inny rok)" bardzo razi... Pozdrawiam!
Ł
Łukasz
3 stycznia 2015, 14:56
Boję się ludzi, którzy sądzą, że mają wyłączność na prawdę. Skoro w starych obrzędach błogosłąwieństwa kredy jest WPROST napisane, że chodzi o Kacpra, Melchiora i Baltazara to dlaczego ma to być niby złe? Tzn., że przez dobrych kilkaset lat Kościół ŹLE pisał na drzwiach? Żenada.... T_T
J
janeq
4 stycznia 2015, 12:13
Tak właśnie to znaczy. Znaczy że kościół jak zwykle robił w wała.
3 stycznia 2015, 11:48
I znów, jak co roku przed 6 stycznia toczy sie dyskusja, który napis na drzwiach jest prawdziwszy. Szkoda tylko, iż tych napisów (KMB czy CMB) z roku na rok jest coraz mniej. Moze wiec warto zastanowć sie nie nad formą napisu, ale dlaczego tak ta tradycja katolicka jest w zaniku. Czyzby katolicy wstydzili sie swojej wiary?
H
hansa
3 stycznia 2015, 20:37
Nie pisz na drzwiach. Napisz w sercu!
3 stycznia 2015, 23:10
"kto się przyzna do mnie przed ludźmi...."
A
aneczka
4 stycznia 2015, 00:09
Może, bo drzwi są białe i nic nie widać... Ja piszę mimo wszystko [i piszę C+M+B (...)] , ale nic nie widać. 
4 stycznia 2015, 00:12
Można poświecić kredę w innym kolorze, o ile faktycznie się chce.
AO
Ateista ochrzczony
4 stycznia 2015, 10:33
Ja się wstydzę. Bo zostałem do niej zmuszony za noworodka. Została mi narzucona wbrew mojej woli. Niestety każdy ateista jest traktowany jako gorszy w tym chorym kraju! 
J
jano
4 stycznia 2015, 11:17
No i do języka zostałeś zmuszony i do kraju i do płci i do koloru skóry oj biedny jesteś jak sobie z tym dajesz radę.
A
ateista
4 stycznia 2015, 12:21
całe szczęście, że jest w zaniku. 
A
anna
4 stycznia 2015, 12:27
Nie zgadzam się, tradycja stanowi tożsamośc narodu, bez tego narody giną....
4 stycznia 2015, 12:39
Pisanie na drzwiach K+M+B z tradycji (stanowiacej jakoby tożsamość narodu) ma taki sam sens, jak obchodzenie świat Bozego Narodzenia przez katolików na co dzień odrzucających swym życiem głowne prawdy wiary, lub przez ochrzczonych ateistów czy neopogan
4 stycznia 2015, 12:39
Bo pewnie boli ateistów
4 stycznia 2015, 12:40
dlaczego więc mieszkasz w tak chorym kraju?
K
Kefir
4 stycznia 2015, 14:30
Cóż, gdybyś urodził się w rodzinie żydowskiej to pewnie jeszcze byś skarżył swoich rodziców za obrzezanie... a gdybyś się urodził w rodzinie islamskiej, to może byś był ścigany za zmiane wiary...? A tu w chrześcijaństwie? Możesz wyzwać księdza na ulicy i nic Ci za to nie grozi, możesz nawet opluć Kościól publicznie w telewizji i dostaniesz za to oklaski. Jeśli uważasz, że wiara katolicka nic nie znaczy to witedy i chrzest nic nie znaczy, więc nic złego ten chrzest Ci nie zrobił. Możesz w każdej chwili rzucić chrześcijaństwo, bez konsekwencji. Potem na siłę Cię znowu przyniosą do kościoła po raz drugi: najpierw do było na chrzcie, potem to będzie na pogrzebie. Właśnie, tak się dziwię, co oni z tymi katolickimi pogrzebami, tak ich chcą, skoro pacjent leżący w trumnie deklarował się jako niewierzący albo nawet wróg Kościoła...? 
K
Katarzyna
4 stycznia 2015, 21:16
Ja nie jestem "wierząca" ale w pełni sie zgadzam. Biedny ochrzczony Ateisto powinieneś być wdzięczy że urodziłeś sie w Polsce bo mogło być znacznie gorzej, masz możliwośc wyjechac gdziekolwiek chcesz i zrobić, to tylko zalezy od ciebie, a mogłeś nie miec takiej mozliwości. Ta religia jest częscią naszej kultury i bynajmniej wolę to od islamu;)
AO
Ateista ochrzczony
4 stycznia 2015, 22:04
Ateista ma to gdzieś...
AO
Ateista ochrzczony
5 stycznia 2015, 00:36
Nie chcę wyzywać księdza, tym bardziej go opluć. Mylicie pojęcia...
E
Evita
5 stycznia 2015, 09:00
musze Cie poczieszyć: sam chrzest nie wystarczy, musialbys jeszcze świadomie wybrać:wierzę (juz nie za noworodka). pozdrawiam
AO
Ateisa ochrzczony
5 stycznia 2015, 22:30
Czyli jak szedłem do pierwszej komunii (naturalnie zmuszony) i nie wypowiedziałem celowo formułek wykutych przez rasztę sekty w tym "wierzę" to nie jestem katolikiem?  Bierzmowania już nie przyjąłem ślubu kościelnego też nie mam. 
AC
Anna Cepeniuk
3 stycznia 2015, 11:17
Dziękuję za przypomnienie i krótkie wyjaśnienie... I trochę dziwi mnie, że wywołuje to u niektórych takie oburzenie... Przecież można zostać przy błędnym napisie, lub zmienić na prawidłowy... Niech Bóg błogosławi wszystkim...
A
Ania
6 stycznia 2015, 11:27
"Oburzenie" powstaje dlatego, że Kościół w starym obrzędzie poświęcenia kredy bezpośrednio mówi o inicjałach 3 mędrców. W związku z tym artykuł nie jest prawdziwy, a pisanie przez Ciebie "błędny napis" w stosunku do K M B jest nieuzasadnione.
C
chrystofor
3 stycznia 2015, 10:35
W Polsce piszemy litery KMB, co znaczy Krystus Mieszkanie Błogosławi, czyli po łacinie Christus Mansionem Benedicat albo jak podawały dawne obrzędy błogosławieństw, imiona Kacpra, Melchiora i Baltazara. Śmieszy mnie zacietrzewienie osób plujących na niby "potrydencką" tradycję, jakby ta tradycja została jakoś celowo zmodyfikowana po soborze trydenckim, co jest bzdurą, albo że w ciągu wieków ciemny lud zapisywał te litery błędnie. Chrońmy starą polską tradycję! Zapisujmy KMB!
3 stycznia 2015, 23:06
jaki krysus... Chrystus!!!! czyli "C"!!mieszkanie blogoslawi...
M
Mateusz
4 stycznia 2015, 17:05
Chodzi o staropolskie zastąpienie "Ch" literą "K". Chrystofor ma rację. Niektórzy zapominają, że symbol ma wiele znaczeń, więc: - Krystus Mieszkanie Błogosławi - Christus Mansionem Benedicat - Kacper, Melchior, Baltazar nie wykluczają się, wręcz przeciwnie :)
M
MW
2 stycznia 2015, 21:51
Bardzo negatywny tytuł! Dalczego nie napiszecie: lepiej C+M+B
P
Piotrek
2 stycznia 2015, 16:57
A ja jeszcze bardziej Wam namieszam. Zobaczcie w tym artykule kolejna wersja: http://breviarium.blogspot.com/2014/01/dlaczego-cmb-nasmarowane-na-drzwiach-to.html
T
Tomasz
3 stycznia 2015, 02:03
Artykuł baaardzo tendencyjny napisany zapewne przez uważającego się za lepszego zwolennika "tradycji Trydenckiej". KMB w obrzędzie poświęcenia kredy pojawiło się po Soborze Trydenckim. Sobór Watykański II PRZYWRÓCIŁ, choćby w Obrzędach Błogosławieństw, zapis CMB, który został stworzony i funkcjonował w Kościele przed Soborem Trydenskim. No tak, ale ci uważający się za lepszych, plujący na Vaticanum II, uznający jedynie tzw "trydent" nie widzą świata poza nim. Tradycja chrześcijańska nie zaczęła się od Soboru Trydenckiego, warto czasem się potrzudzić i zobaczyć co było wcześniej....
D
Dana
2 stycznia 2015, 11:47
Jezusa zaprasza się do domu inaczej.Najpierw mowisz Jemu,ze otwierasz drzwi swego serca,żeby w nim zamieszkał,przepraszasz za swoje grzechy w prostej modlitwie sam na sam i przyjmujesz Jego Ofiarę za przebłaganie za swoje grzechy,w tej samej modlitwie mowisz,ze Jezus Jest Twoim Panem i Zbawicielem i prosisz Go o wylanie Ducha Świetego na Ciebie,by Cię prowadził wedlug woli Ojca.To działa,po niedlugim czasie zaczynasz mowić w językach,nakladasz rece na chorych sa uzdrawiani...Codziennie sam zapraszasz do swego domu i zycia Jezusa jak tylko się obudzisz.Masz z Nim osobistą relację i On osobiście pokazuje Ci co robić i jakie jest Twoje powołanie.Sam wypróbuj i stań się Nowym Stworzeniem przez narodzenie się z Ducha,będziesz pewien Zbawienia i nie bedziesz się bał śmierci.
G
Grzegorz
2 stycznia 2015, 23:45
Tak, ale nie. Tak, było i jest coraz częściej w Kościele. Tak, nie było z Najświętszą Marią Panną, albo przynajmniej nic z tego nie zapisano. A przecież wiemy, nikt doskonalej nie przyjął Jezusa niż Ona. Wymaganie nadzwyczajnej charyzmatyczności od każdego ucznia Pańskiego, pomijając konieczność mistycznego przeobrażenia Serca, jest błędna. Cały Kościół ma jedno serce - serce Chrystusa, nie cały Kościół ma takie same charyzmaty, a już napewno nie w takiej samej mocy. Dusze ludzkie różnią się, i obraz Królestwa Niebieskiego, mówi wyrażnie o różnej wielkości duszach - sam Pan o nim mówi w Ewangeliach. Potężniejsi są do większych zadań przygotowani. Ewangelie + Dzienniczek i widać niesamowite rzeczy.
H
hansa
3 stycznia 2015, 20:43
jaki znowu dzienniczek???
W
weles
2 stycznia 2015, 00:19
hmmm a może jak sugeruje autor, wrócmy do historii...historii sprzed najazdu chrześcijaństwa...niech kościół przestanie mówić co mamy robić...mieliśmy dużo lepszych i bardziej przychylnych nam (ludziom) bogów niż ten...
S
szatan
10 grudnia 2014, 00:30
Na mojch drzwiach se napiszę C+H+U+J 2014 i chuj. Jebać zabobony.
!
!!!
2 stycznia 2015, 01:34
Poda mi się, że jasno określiłeś kto zamieszkuje to mieszkanie. Proponuje dodanie WIELKI przed całością.
L
Lach
1 sierpnia 2014, 08:13
Zwyczaj pisania na drzwiach K M B, czyli imion trzech króli: Kacper, Melchior i Baltazar to nic innego jak chęć zamazania i odsunięcia w niepamięć (zniszczenia w sposób nie godny religii obwieszczającej się dobrą i sprawiedliwą ) tradycji  wywodzącej się z Rodzimej wiary Słowian, gdy nad drzwiami umieszczano symbole ochronne. Sam dobór liter też nie jest przypadkowy, gdyż litery KMB odpowiadają runom gebo, ehwaz i berkanan, symbolom właśnie ochronnym, które już wcześniej były umieszczane nad wejściem.
ES
Ergo Sum
1 stycznia 2015, 22:02
a ja słyszałam że Lach to chęć zamazania tradycji wywodzącej się od prastarych australopiteków w niegodny sposób przez idiotów nazywająych się Słowianami
A
aer
2 stycznia 2015, 00:22
Ergo..to poczytaj może bo nie masz racji...twoja "teoria"jest tak samo słuszna jak to, że słowo słowianin pochodzi od slave (niewolnik)..co za bzdury gadasz...
C
czesio
8 lutego 2014, 21:19
...heee...asy!!!...a znajdzcie mi  w Bibli matołki to, że byli to królowie!!!!...to byli magowie, ewentualnie mędrcy ze wschodu...to pierwsze primo...a imiona jak znajdziecie to was ozłocę...nic na ten temat nie ma w Biblii bo to tzw. tradycja czyli jedna wielka ściema...parafianie (luknij do słownika co oznacza to słowo PARAFIANIN)...matołki konformiści co łykają wszysko co leci jak pelikan...
S
s.
4 stycznia 2015, 18:45
Parafianin, a już z pewnościa katolik, nie obraża nikogo...
S
Szymon
26 stycznia 2014, 23:27
K+M+B jest prawidłowe i wywodzi się zprzedsoborowego tekstu poświęcenia kredy!!! K.  Módlmy się. Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego.
S
Ser
2 stycznia 2015, 08:31
To w Rzymskim Katolicyzmie modli się do wymyślonych świętych? Jakie demony odpowiadają na takie wezwania o wstawinnictwo? Żal. 
T
Tomasz
3 stycznia 2015, 02:00
zalezy o jakim "przedsoborowiu" mówić. KMB w obrzędzie poświęcenia kredy pojawiło się po Soborze Trydenckim. Sobór watykański II PRZYWRÓCIŁ choćby w Obrzędach Błogosławieństw zapis CMB, który został stworzony i w Kościele funkcjonował przed Soborem Trydenskim. No tak, ale ci uważający się za lepszych, plujący na Vaticanum II, uznający jedynie tzw "trydent" nie widzą świata poza nim. Tradycja chrześcijańska nie zaczęła się od Soboru Trydenckiego, warto czasem się potrzudzić i zobaczyć co było wcześniej....
CN
Czekam na Królestwo Boże
10 stycznia 2014, 22:23
"Chryste błogosław temu domowi/mieszkaniu" Może Błogosłąwic ,ale nie on A jego Ojciec w niebiosach jeśli zwracamy się do niego w imie jego syna Jezusa Chrystusa ... i tym któży postępują zgodnie z jego woją zapisaną w Piśmie Świętym.
B
beata
10 stycznia 2014, 13:31
u nas ksiądz zwrócił uwagę także na znaczenie C+M+B i dał ludziom wybór
9 stycznia 2014, 19:50
Dalej się zastanawiacie co jest właściwe, a co nie? Macie czas, prawie rok na podjecie decyzji.
J
ja
9 stycznia 2014, 19:15
głupi to jesteś ty bo nie wierzysz matole ...
E
Eilivelia
9 stycznia 2014, 19:13
jakżeś idiota to pisz se po drzwiach.... chciałabym żeby w końcu ludzie inteligentni spojrzeli troche krytycznym wzrokiem na naszą chorą religie... chulącą czoła na każdym kroku potendze pieniądza...
M
mima
9 stycznia 2014, 11:16
Nie robię tego źle, lecz robię to zgodnie inną tradycją obecną w Kościele, odkąd tylko pamiętam.
S
syp
9 stycznia 2014, 10:58
Robię to tak, jak mi ksiądz na ambonie powiedział K + M + B 2014. A poza tym, na otrzymanym w kościele kredzie i kadzidla wyraźnie jest napisane: "K + M + B 2014", i to jest jak instrukcja. Zwrócenie uwagi wiernym, że robią źle pisząc na swych drzwiach tak a nie inaczej jest pomyłką! Ten tekst należy skiertowac do duszpasterzy którzy uczą lud wiary i przywłaszczyli sobie prawo do jedynej słusznej wykładni nt. wiary, moralności oraz tradycji.
S
stef
9 stycznia 2014, 10:05
Przyczepić można się do wszystkiego. Skoro jesteśmy przy świętach to wszędzie mamy wizerunki, zdjęcia KLAUSA  a mówimy św. MIKOŁAJ.  To oznacz, że nie powinniśmy mówić św. Mikołaj? My Polacy lubimy być być bardziej papieskim niż (sam) papież.
K
Krzyś
8 stycznia 2014, 20:53
Do ~t-s Skąd został zaczerpnięty tekst błogosławieństwa pzrez Ciebie cytowany ?.
T
t-s
8 stycznia 2014, 17:53
można tak K+M+B a można i tak C+M+B a jak ktoś ma wątpliwości to poniżej z obrzędu poświęcenia: K.  Módlmy się. Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego. W.  Amen.
W
Wojtek1957
8 stycznia 2014, 17:21
Swietych nie ma, piekla ani nieba tez nie, jak ktos wierzy ze Maryja nie pokalana zrodzila syna to powinien sie pyknac w glowke. Ludzie powinni byc dobrzy wobec siebie nie tylko z powodu, ze wierza, ze tak Bog nakazal, ale z powodow bardziej ludzkich i humanitarnych. Ludzie powinni sie szanowac nawzajem a tymczasem religia rodzi problemy, ktorych natura rzeczy nie ma nic wspolnego z miloscia wobec siebie. Na tle religii zostalo zabitych miliony ludzi poniewaz nie wierzyli w to lub tamto. Od kilkuset lat spoleczenstwo jest mniej lub bardziej manipulowane, a ludzie "wierzacy" sa najmniej telorancyjni. Nie sa w stanie przyjac innej prawdy, niz ta, w ktora slepo wierza.  ... Masz rację, ale tylko wtedy, gdy za religijnych uznasz Robespierre'a, Stalina i Hitlera.
E
Evita
5 stycznia 2015, 09:08
poza tym rekligia to nie wiara. religia niestety jako ludzki twor ma wiele wypaczen.
W
Wojtek1957
8 stycznia 2014, 17:18
Czyżby kolejny powód do schizmy? "Ci piszą K+M+B, ale my, oświeceni, piszemy C+M+B. Za to w niebie będziemy chcieli mieć własny zakątek, niechybnie lepszy!" A może inne kryterium schizmy? Jedni w kościele mają ręce nabożnie złożone, inni (jak ja!) złożone nieco niedbale a jeszcze inni (może też bardziej oświeceni?) trzymają ręce zaplecione tak, jakby byli (w moim odczuciu) obojętnymi widzami odbywającej się "imprezy". Niektórzy w ten sposób podchodzą do komunii! Czyżby jakaś nowa, nie znana mi forma wyższego wtajemniczenia religijnego? Napisałem K+M+B i nie zmienię, dopóki papież nie każe inaczej. Wszak "Roma locuta, causa finita" (czy jakoś tak). W przeciwnym razie czeka nas schizma.
W
Wojtek1957
8 stycznia 2014, 16:33
Napisałem K+M+B i nie będę zmieniał. To jest napis tradycyjny i celowo dwuznaczny, przy czym każde znaczenie jest dobre. Dlaczego mam pisać po łacinie? A może należałoby po aramejsku? Takie dyskusje mogą zniechęcić do pisania czegokolwiek!
M
Michal
8 stycznia 2014, 16:16
Swietych nie ma, piekla ani nieba tez nie, jak ktos wierzy ze Maryja nie pokalana zrodzila syna to powinien sie pyknac w glowke. Ludzie powinni byc dobrzy wobec siebie nie tylko z powodu, ze wierza, ze tak Bog nakazal, ale z powodow bardziej ludzkich i humanitarnych. Ludzie powinni sie szanowac nawzajem a tymczasem religia rodzi problemy, ktorych natura rzeczy nie ma nic wspolnego z miloscia wobec siebie. Na tle religii zostalo zabitych miliony ludzi poniewaz nie wierzyli w to lub tamto. Od kilkuset lat spoleczenstwo jest mniej lub bardziej manipulowane, a ludzie "wierzacy" sa najmniej telorancyjni. Nie sa w stanie przyjac innej prawdy, niz ta, w ktora slepo wierza. 
M
mg
8 stycznia 2014, 15:48
Kiedyś, zanim powstało chrześcijaństwo, takimi znakami, wtedy nazywanymi "runami" oznaczano drzwi domostw, życząc ich mieszkańcom powodzenia, pokoju, zdrowia i wszystkiego co najlepsze. Znaki symbolizowały dobre duchy. Kościół katolicki wszystko, co powstało przed jego narodzinami nazwał pogaństwem. Anektując na swoje potrzeby wszystko, co uważa za stosowne wmawia swoim wiernym brednie o ich pochodzeniu. A głupi narór (katolicy) wierzy.
C
cmb
8 stycznia 2014, 14:46
Miło czytać proste wyjaśnienie na portalu katolickim. Warto dokładnie przekazać tę wiedzę proboszczom, którzy tą teorię czasem wspominają, ale jako alternatywę ... Szkoda, że czytam to po wizycie proboszcza w 2014 roku i zobaczymy się dopiero za rok, czyli gdy będzie obowiązywał już <a href="http://www.kalbi.pl/kalendarz-2015">kalendarz 2015</a>.
K
KMB
8 stycznia 2014, 14:34
Jakieś źródła na poparcie tych rewelacji?, bo z tego co wiem to najstarsze źródła pisane o imionach trzech mędrców pochodzą z końca V w. po Chystusie - nie jest to zatem tradycja czy legenda średniowieczna.
A
Agamemnon
8 stycznia 2014, 14:25
(c.d.) Tradycji nie wolno zadawać pytań, gdyż próba odpowiedzi na nie prowadzi do wniosków, w świetle których tradycja nie zasługuje na to by ją podtrzymywać.  A przecież tradycja jest wartością samą w sobie – o czym autor artykułu zupełnie zapomniał. Podam kilka przykładów: Czy zastanawiali się państwo skąd wzięły się świąteczne, wiosenne porządki przed Wielkanocą?  Czy li tylko z chęci utrzymania porządku, czy może wprost nawiązujemy tym sprzątaniem do tradycji starotestamentowej, która nakazuje przygotować dom na święto Pessach. Idźmy dalej – czy może zastanawialiście się też nad tym komu oddajecie cześć , idąc w święto Matki Boskiej Gromnicznej ze świecą do kościoła? Matce Bożej, czy może gromowładnemu Perunowi, którego święto wypadało akurat w tym dniu. A z innej beczki -  dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy w Grudniu, skoro Chrystus urodził się na przełomie Marca i Kwietnia, zaś 24 grudnia w tradycji pogańskiej poświęcony był siłom ciemności. Samo święto 3 Króli przypada zaś na staroegipskie święto światła i narodzin Nilu, do tego jeszcze cytowana wcześniej choinka – no i mamy fajny ponad religijny i oparty na tradycji miszmasz. Z bólem stwierdzam, że teza przedstawiona w artykule jest absurdalna.  Apeluję o rozsądek i proszę drogi Bracie Michale – ciesz się, że są ludzie, którzy jeszcze chcą pisać na drzwiach K+M+B. Nie obrzydzaj im tego. Z Bogiem!
A
Agamemnon
8 stycznia 2014, 14:24
Problem z postaciami Trzech Króli narodził się stosunkowo niedawno, a mianowicie po opublikowaniu przez J. Ratzingera kolejnej części pracy poświęconej życiu Jezusa Chrystusa, tym razem jego dzieciństwa. Autor stawia w nim tezę, iż rzekomi królowie byli w istocie Magami, parającymi się astrologią, numerologią, czytaniem z gwiazd i oczywiście magią. W serca niektórych wkradł się pewien dysonans – w zasadzie dwa dysonanse: duchowy i praktyczny. Pierwszy jak wytłumaczyć chrześcijański kult trzech czarnoksiężników, drugi jak w kontekście tego kultu wytłumaczyć na przykład frontalny atak chociażby na „Złoty Kompas” czy „Harrego Pottera”. W danej sytuacji lepiej zasłonić się legendą, która z uwagi na niejasność charakterów postaci winna trafić do lamusa, a pod tradycję winno się nadpisać cytowaną maksymę, wmawiając czytelnikom, że czynią źle. I sprawa jest załatwiona , bo skoro duchowny piszę na łamach poważnego pisma, że postępujesz źle, zostaje tylko spuścić głowę i udać się w stronę konfesjonału. 
8 stycznia 2014, 11:05
@Dziadulus to jest modlitwa z Mszy Św. a nie z rytu błogosławieństwa domu... Potwierdza jedynie formę imienia "Caspar". :-) ... Ściśle rzecz biorąc jest to formuła błogosławieństwa kredy w wigilię Epifanii - sądzę że jest bardzo dobrym źródłem do zrozumienia jakie u początków zwyczaju napis miał znaczenie i jaką mógł mieć formę. Ogólnie rzecz biorąc przez wieki obie wersje imienia (przez C i przez G) były stosowane i są w zupełności równoważne. Gdzieś nawet spotkałem wersję "Jaspar" w oracji. Modlitwa mówi o tym, że oznaczymy tą kredą drzwi domów znakami krzyża i imionami świętych Kacpra, Melchiora i Baltazara. Stąd uważam, że zarówno wersja K+M+B, G+M+B, jak i C+M+B jest historycznie jak najbardziej uzasadniona. Natomiast odcinanie się od interpretacji tych liter jako odnoszących się do imion tych świętych (co jest wyraźne w artykule) uzasadnione już nie jest. C+M+B ma o tyle przewagę, że może mieć większą liczbę znaczeń, ale twierdzenia że wersja polska imion (z K) czy alternatywna łacińska (z G) są złe wydaje mi się historycznie nie do obronienia. @Dziadulus Przepraszam mój błąd. Tekst, z początku XVIII w,  blogosławieństwa kredy w wigilie Epifanii  mówiący o napisie na drzwiach domu zawierającym imiona królów. Zwyczaj święcenia kredy, jak zgodnie chyba stwierdzono, upowszechnia się w XVIII w. Tak więc, mozna stwierdzić, że to na to norma liturgicza snkcjonowała oznaczanie poświęcona kredą drzwi imionami Trzech Króli. Czy mamy poświadczenia wcześniejsze oznaczania drzwi kredą niepoświęconą? Innym sposobem?
O
Ola
8 stycznia 2014, 06:40
Przepraszam, ale chyba autorowi nieznana jest definicja 'tradycji' i czegoś takiego, jak przyzwyczajenia językowe, tłumaczenia. Oczywiście, w średniowieczu mogli robić tak czy tak. Tradycja była jedna - wszystko opierało się na łacinie. Jednak w późniejszych wiekach zaczęły rozwijać się poszczególne języki różnych krajów Europy, w tym także język polski. Przetłumaczono Biblię. To, że legenda Trzech Króli nie jest prawdziwa (jak sugerujecie w artykule), nie neguje tradycji, która wytworzyła się wokół tych trzech imion. I pewnie trwa ona już od dobrych kilku setek lat, o ile mogę szacować. Tak więc jeden mały artykulik w Internecie nie zmieni wielopokoleniowej tradycji, która również ma swoją siłę, bo chodzi tu o SYMBOL.  A błogosławieństwo opiera się na wierze.
M
michal
8 stycznia 2014, 00:08
A ja całe życie piszę "K+M+B=2014r. "  Ciekawe równanie matematyczne ;)
A
a
7 stycznia 2014, 23:51
ja napisze CH + W + D + P 2014 wg niektorych to Chrystus wzywa do przyjazni...
K
kot321d
7 stycznia 2014, 23:07
Pisząc "K+M+B 2014" na drzwiach, miało miejsce błogosławieństwo. Pozdrawiam.
M
mlody
7 stycznia 2014, 21:09
a po co komu łazenie klechy po domu
7 stycznia 2014, 20:47
Można używać "K+M+B+2014", "C+M+B+2014" lub "J+M+J+2014". Z tymże są kluczowe obostrzenia. W przypadku napisania na drzwiach "K+M+B+2014" literki powinny mieć 14 cm wysokości, górne odchylenie w K 120 stopni, a dolne 30 stopni. Przy czym znak + powinien składać się z ramion równej długości 5 cm, a przerwa między literkami z tymi plusami 1,2 cm. Lietrka M i B - precyzyjne wytyczne są w Bulli Innocentego II. Co do koloru kredy - mamy szczegółowe wytyczne w encyklice Papas et Economicas i Religias, gdzie określone jest, że powinno być 95% barwnika białego, pochodzącego ze składów wapnia z epoki kredy, leżakującej w ziemi minimum 200 mln lat. Pozostałe 5% powinno być szarej domieszki charaketeryzującej deutologiczno-dychotomicznyt charakter tego. Szarość pozyskana z cząstki życia człowieka, który chce swoje drzwi tym wymalować. Co do wytycznych dotyczących namalowania pozostałymi inicjałami, jeszcze precyzyjniej to jest opisane w wydaniu VIII Rytułau Bizantyjsko-Greckiego z VIII wieku. Aczkolwiek tu trwają do tej pory spory naukowców, teologów i dogmatyków, czy nie zalatują herezję, dlatego poleca się sięgnięcie raczej do wydania poprawionego chorałów rzymskich z IV wieku, w redakcji Poloniusza Pampejusza Drobiazgiusza Skryby II. Wtedy będziemy mieć pewność, że właściwie, zgodnie z wytycznymi, wykonany napis na drzwiach, zagwarantuje nam błogosławieństwo Boże na cały 2014 rok. Przepraszam, zasięgnąłęm języka mędrów Wschodu. To jednak nie jest takie proste, żeby mieć błogosławieństwo domostwa na 2014. Rozgorzała trudna dysputa na poziomie Watykanu i Konstantynopola. Podobno część manuskryptów mogła być sfałszowana i nie ma więc ostatecznie pewności, jaki rytauł należy uczynić na odrzwiach, żeby mieć błogosławieństwo Boga.
7 stycznia 2014, 20:07
Dodam jeszcze: "Benedic, Domine Deus, creaturam istam cretae : ut sit salutaris humano generii ; et praesta per invocationem nominis tuis sanctissimi, ut, quicumque ex ea sumpserint, vel in ea in Domus suae portis scripserint nomina sanctorum tuorum Gasparis, Melchioris et Baltassar, per eorum intercessionem et merita, corporis sanitatem, et animae tutelam percipiant. Per Christum Dominum nostrum..." . Czy ktoś mi teraz rozjaśni o co chodzi Deonowi? Aha ja piszę "K+M+B" na ościeżnicy drzwi, bo tak kazał to robić Mojrzesz. Poza tym nie widziałem żadnych napisów u sąsiadów...
7 stycznia 2014, 19:44
Czepiacie się! Powinniście też przerobić wszystkich Krystianów na Chrystianów, bo przecież te imienie ma wskazywać na oddanego Chrystusowi, a nie jakiemuś dziwnemu komuś :/ W tradycji Słowian zachodnich (i nas) imię Syna Bożego funkcjonowało na poczatku jako Krystos, stąd u Polaków, Czhechów, Słoweńców, Słowaków i innych jest Krystian, a u Niemców Chrystian. Stąd odwołując się do ludycznej tradycji i podtryzmując tradycję - naszą Polską - powinniśmy pisać K+M+B, bo tak robiły nasze prababcie i ich prababcie. Tym razem robicie jeszcze gorszy cyrk, niż ten jaki był ze skrótem Xmass, a które nawiązuje do greckiej tradycji religijnej, gdzie X znaczy Chrystus. A jeżeli was nie przekonałem, to dobra napiszę C, ale wy - autorzy - w przyszłym roku nie stawiacie choinek, bo to symbol demoniczny, wywodzący się z pogańskich wierzeń skandynawó, gdzie choinka była drzewkiem symbolizującym siłę życia, a ozdoby to dary dla złych duchów, by tego życia nie atakowały. Mało tego! Choinka upowszechniła się w wyniku działania kościołów reformowanych, które za nic mają papieża! Bawcie się tak dalej, róbcie ludziom wodę z mózgu, tylko się nie dziwcie, że coraz mniej ludzi chce do tego kościoła przychodzić, skoro robicie z niego jakiś dziwny bastion nie wiadomo czego. Nowoczesność nie, tradycja nie? Pomyślcie przed następną akcją!
K
KZ
7 stycznia 2014, 19:09
Nie rozumiem tej tendencji, jaka zapanowała w ostatnich latach, aby zwalczać zapis +K+M+B+ W rytuałach starszych, niż współczesny, modlitwa błogosławieństwa kredy wyraźnie mówi o pisaniu tą kredą imion trzech króli. C zmiast K może pochodzić od Caspar (w dawniejszej łacnie tak bowiem zapisywało się imię Kacper, we współczesniej łacinie dominuje forma Gaspar). A zatem nie widzę nic złego w pisaniu inicjałów imion trzech króli i nie widzę powodu, aby na siłę lansować nowe znaczenie tych trzech liter (bo w żadnych dawniejszych źródłach nie spotkałem się ze zwyczajem pisania Christe Mansionem Benedicat). 
T
Testo
7 stycznia 2014, 18:35
1. Szkoda kredy 2 .Szkoda drzwi 3. Nie jestem katolikiem.... Dobranoc
D
Dziadulus
7 stycznia 2014, 18:14
@Dziadulus to jest modlitwa z Mszy Św. a nie z rytu błogosławieństwa domu... Potwierdza jedynie formę imienia "Caspar". :-) ... Ściśle rzecz biorąc jest to formuła błogosławieństwa kredy w wigilię Epifanii - sądzę że jest bardzo dobrym źródłem do zrozumienia jakie u początków zwyczaju napis miał znaczenie i jaką mógł mieć formę. Ogólnie rzecz biorąc przez wieki obie wersje imienia (przez C i przez G) były stosowane i są w zupełności równoważne. Gdzieś nawet spotkałem wersję "Jaspar" w oracji. Modlitwa mówi o tym, że oznaczymy tą kredą drzwi domów znakami krzyża i imionami świętych Kacpra, Melchiora i Baltazara. Stąd uważam, że zarówno wersja K+M+B, G+M+B, jak i C+M+B jest historycznie jak najbardziej uzasadniona. Natomiast odcinanie się od interpretacji tych liter jako odnoszących się do imion tych świętych (co jest wyraźne w artykule) uzasadnione już nie jest. C+M+B ma o tyle przewagę, że może mieć większą liczbę znaczeń, ale twierdzenia że wersja polska imion (z K) czy alternatywna łacińska (z G) są złe wydaje mi się historycznie nie do obronienia.
G
Gosia
7 stycznia 2014, 16:42
Ja mam K+M+B i tak pozostanie: - bo tak sie modli ksiadz nad kreda -bo argumentacja o blogoslawienstwie CMB mnie nie przekonuje bo czemu sie to pisze 6 stycznia a nie 1 stycznia? Dlaczego mielibysmy odświezac błogoslawieństwo akurat wtedy? -bo to jest czytelne swiadectwo dla niewierzacych, ze za drzwiami mieszka katolik -bo taka jest tradycja w Polsce
G
gość
7 stycznia 2014, 16:28
moja znajoma zauważyła "jak to się ma do prefacji poświęcenia kredy? Módlmy się. Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego."
A
ADKMB
7 stycznia 2014, 15:49
Rób co chcesz, każdy ma jakąś swoją tradycję Ty będziesz miał C + M + B 2014.
7 stycznia 2014, 14:54
E... nadaćwłaściwe znaczenie, a nie zmieniać.  można mówić Krystus, można zastąpić literkę C literką K. C przestanie byćw ogóle zrozumiałe i znak stanie się pusty. Tego typu znaku kodująza jednym zamachem rówżnie treści, te główne, i poboczne... trzej Królowie nie przeszkadzajątej głównej ale ją wspomagają.
A
Adam
7 stycznia 2014, 14:04
K+M+B = Kilo Mięsa Baraniego
7 stycznia 2014, 13:55
@Dziadulus to jest modlitwa z Mszy Św. a nie z rytu błogosławieństwa domu... Potwierdza jedynie formę imienia "Caspar". :-)
D
Dziadulus
7 stycznia 2014, 13:25
Żeby na serio rozstrzygnąć pochodzenie należałoby sięgnąc do źródel z XVIII wieku... Przypisywanie sposobu tłumaczenia św. Augustynowi wydaje się nieco ahistoryczne, choć słusznie oddające intencję piszącego ;-) ... XVIII w.: "nomina SS. tuorum Caspari, Melchioris, Balthasaris" w Rituale Wratislaviense ad usum Romanum accommodatum (http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/doccontent?id=15592&from=FBC) - strona 405 (1723); Wygląda więc na to, że od samego początku zwyczaju Kościół odnosił się bezpośrednio do pisania imion królów/mędrców/magów.
P
potepiony
7 stycznia 2014, 13:08
a kogo to i tak jeszcze interesuje?
A
Adam
7 stycznia 2014, 12:57
Artykuł ciekawy bo daje możliwość dyskusji, a co za tym idzie pogłębienia, czasami bardzo płytkiej świadomości religijnej. Wydaje mi się, że jest ważne by zwrócić uwagę na następujące kwestie: 1. Wiara nasza jest przekazywana przez Pismo święte i Tradycję. Imiona Królów przekazuje nam Tradycja i ta z VII/VIII w. i ta trwająca w Kościele polskim, a więc od X w. 2. Staropolskie słownictwo polskie, którego archaizmy funkcjonują do dziś, operowało pojęciami: Jezu Kryście - Jezu Chryste, Krzest - Chrzest i t p. Do dziś istnieją nazwy miejscowe np. Krzcin. Wydaje mi się, że w poruszonej przez Autora artukułu kwestii należy uważać by "nie wylać dziecka z kąpielą".
J
Jarek
7 stycznia 2014, 12:20
Ja myślę, że nie ma znaczenia czy piszemy C+M+B czy K+M+B. Ważene jest co chcemy w ten sposób osiągnąc, co pokazać i czego oczekujemy. A czy napiszemy C czy K a może G to przecież tak naprawdę nie ma znaczenia. Moim zdanie napis taki z jednej strony pokazuje, że za tymi drzwiami mieszka katolik, który nie boi się zamanifestować tego, że jest wierzącym. Z drugiej strony myślę, że jest to forma modlitwy - prośby o opiekę nad tym domem - mieszkaniem i osobami które tam zmieszkają. A więc podsumowjuąc najważniejsze są intencje tego napisu. Pozdrawiam.
G
grzegorz
7 stycznia 2014, 11:56
Kacper połacinie pisze się Gasparus przez G i nie mam pojęcia skąd wniosek, że C oznacza Caspar.."  Z kilku źródeł: 1/z porządkowanej niedawno apteczki wyrzucałem przeterminowane "Calcium" ;) 2/już w czasach mojego dzieciństwa łacina traciła codzienne zastosowanie lecz był to jeszcze język żywy - w okolicznościowym użyciu: cytaty, aforyzmy, w dobrym tonie były wstawki również w korespondencji prywatnej.  Niemal  każdy rozumiał  teksty Mszy Świętej a ministranci znali je na pamięć (z nieocenionego  katechizmu ks. Filochowskiego). W  tym  żywym języku na terenie Polski  literka "G" po prostu nie przyjmowała się zwyciężało "C". 3/ ja już łaciny nie pamiętam  a do swoich wspomnień z dzieciństwa (C i G i K?) zaufania wielkiego też nie mam więc zajrzałem do translata googla i wyświetlił :  Casper!  (nie Caspar). Pozdrawiam
7 stycznia 2014, 11:03
Jeśli myślisz, że K+M+B, które piszemy na drzwiach naszych domów oznacza imiona Trzech Króli, to masz rację. Imiona te są obecne w Tradycji (a potem liturgii Kościoła) od VII/VIII wieku, czyli przed Chrztem Polski. Zwyczaj świecenia kredy upowszechnia się w XVIII wieku. To liturgia Kościoła upowszechniła prośbę (modlitwę do Boga) o błogosławieństwo domu za wstawienictwem Trzech Króli. W różnych obszarach językowych występują tu: C, K i G w zalezności jak zapisuje się imie pierwszego z Króli w danym obszarze kulturowym. Tak więc tradycja pisania K+M+B jest jak najbardziej chrześcijańska. Żeby na serio rozstrzygnąć pochodzenie należałoby sięgnąc do źródel z XVIII wieku... Przypisywanie sposobu tłumaczenia św. Augustynowi wydaje się nieco ahistoryczne, choć słusznie oddające intencję piszącego ;-) Istotą tego napisu jest publiczne wyznanie wiary i prośba o błogosławieństwo domu zanoszona przez jego mieszkańców.
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
7 stycznia 2014, 10:59
Coś podobnego. A przecież tradsi wmawiają, że wszystko ma niezmienną formę od 2000 lat.
R
romeck
7 stycznia 2014, 10:51
c.d. Oremus. Bene + dic, Domine Deus, creaturam istam Cretae, quae sit salutaris humano generi, et praesta per invocationem sanctissimi nominis tui, ut, quidquid cum ea in honorem tuum sc<x>riptum, aut contactum fuerit, praeservetur a potestate, et introitu daemonum: et ubicunque ea in portis et ostiis nomina Sanctorum trium Regum Casparis, Melchioris, et Balthasaris sc<x>ripta fuerint, per eorum merita, et intercessionem cubicula ista sint bene + dicta, et ab hoste maligno defensa. Per Christum Dominum nostrum.
R
romeck
7 stycznia 2014, 10:47
@Kinga Tradsi napiszą "C" bo np. w ceremoniarzu z 1731 roku stoi: "Caspiar". Imię to miało różne formy nawet w łacinie... Patrz tom 2, strona 73: http://books.google.pl/books?id=1r1IAAAAcAAJ
A2
Aleja 26
7 stycznia 2014, 09:57
A może teraz trzeba pod K+M+B lub C+M+B dopisywać "Com napisał, napisałem"? ;)
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
7 stycznia 2014, 09:31
Oremus. Bene(+)dic, Domine Deus, creaturam istam cretae : ut sit salutaris humano generii ; et praesta per invocationem nominis tuis sanctissimi, ut, quicumque ex ea sumpserint, vel in ea in Domus suae portis scripserint nomina sanctorum tuorum Gasparis, Melchioris et Baltassar, per eorum intercessionem et merita, corporis sanitatem, et animae tutelam percipiant. Per Christum Dominum nostrum... {Módlmy się. Pobło(+)gosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymali zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego...} W takim razie tradycjonaliści chyba obowiązkowo piszą GMB i nie wiem dlaczego bronią CMB.
P
Punc
7 stycznia 2014, 08:47
To nie takie proste.... Z tym KMB to sprawa skomplikowana - Też jestem za Pisaniem CMB  ale jak przyjrzycie albo wsłuchacie w formularz błogosławieństwa kredy i kadzidła to w jednej wersji może być: K.  Módlmy się. Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego. Wieć nieśiadomość ludzi nie jest aż tak nieuzasadniona KMB wzięło się od tego, że zbawienie przyszło również do Pogan jak do trzech Króli, co dzisiaj jako poganie a nie żydzi partycypujemy - ale jak dla mnie, to jest daleko idace skojarzenie
A2
Aleja 26
7 stycznia 2014, 08:44
NIE!!!!! K M B JEST JAK NAJBARDZIEJ POPRAWNE!!! Z tym że  C M B ODDAJE GŁĘBSZY SENS I ZNACZENIE PISANIA TYCH LITER!!!!! ... Otóż to! Jeden i drugi zapis jest dobry. Dobrze jeszcze wiedzieć co i dlaczego się pisze, a nie tylko dlatego, że taka tradycja. (Od razu przypomina mi się anegdota z przycinaniem nóżek kaczki, bo to taka rodzinna tradycja - a okazało się, że to prababcia nie miała dość dużej brytfanny, by zmieścić kaczkę w całości;)
O
opty
7 stycznia 2014, 08:28
Jednym z istotnych elementów Wiary Katolickiej jest tradycja; jeżeli nie dla wiary to dla Tradycji szanujmy Siebie.
B
brzechwa
7 stycznia 2014, 07:27
Na cóż te wszystkie swary i kłótnie i tak wszyscy znajdziecie się w tej samej zupie.
E
EKS
7 stycznia 2014, 01:49
Zastanówmy się wspólnie. "Obrzędy błogosławieństw" nie wspominają o KMB? A zatem: 1. Czy to oznacza, że KMB jest niedopuszczalne? Jeśli tak, proszę o uzasadnienie dlaczego. 2. Czy to prawda, że "Rytuał rodzinny" mówi o KMB? Jeśli tak, to czy ma imprimatur? 3. Czy to prawda, że przedsoborowy obrzęd błogosławieństwa kredy wspomina imiona zaczynające się od K,M i B? Jeśli tak, to czy stosowanie tego tekstu jest w KK zakazane? 4. Czy to prawda, że zwyczaj pisania KMB a także, o zgrozo, GMB jest spotykany poza granicami naszego państwa? Jeśli tak, co na to tamtejsze episkopaty? 5. Jeżeli choć odpowiedź na przynajmniej jedno z powyższych pytań wskazuje na możliwość pisania KMB poświęconą kredą na drzwiach to czym jest sugestia "Robisz to źle" i apel "Nie pisz KMB"?? Natomiast jeśli wszystkie moje wątpliwości zostaną rozwiane, to najmocniej przepraszam autora i cały portal.
A
Adaukt
7 stycznia 2014, 01:34
Ale czy naprawdę komuś przeszkadza to K+M+B? Czy tylko dlatego, że zbiór norm liturgicznych dziś tego nie przewiduje, to od razu mam uznać, że to jest złe? A skoro pisano w określony sposób przez wieki, mając na względzie uczczenie tych spośród nas pogan, którzy jako piewsi oddali hołd Nowonarodzonemu, to od razu źle? A co na to dawne normy liturgiczne: Trydent pewnie coś przewidział? To że kiedyś czczono świętych innych niż dziś o których często niewiele wiemy, to od razu mam uznać to za wytwór fantazji? A gdzie Tradycja? I też tu mamy do czynienia z rażącą niekonsekwencją: co wiemy o św. Krzysztofie? A pojazdy się święci i jego wzywa na pomoc (choć w liturgicznym kalendarzu go nie ma). Św. |Adaukt się nie ostał, choć jeszcze w l.60 wspomnienie było...i to liturgiczne, oczywiście. Gwoli ścisłości: ja piszę obie wersje:-)
E
EKS
7 stycznia 2014, 01:20
D.J. Masz misję, która nikomu z nas nie jest potrzebna. Jesteś protestantem to nim bądź , nikt nie broni. 
D
D.J.
7 stycznia 2014, 01:15
"jakiegoś" Kacpra, Melchiora i Baltazara ? Rozumiem : iść w zaparte, ale o katolickich świętych w ten sposób ? A jakie źródła mówią o tych świętych? Później dorobione dogmaty. Z Biblii nie są znane imiona tych mędrców (magów), a nawet ich liczba.
A
Arek
7 stycznia 2014, 00:42
Proszę przeczytać: [url]http://www.ddl.org.pl/index.php/nauka/pomoce-i-opracowania/36-praktyczne-wskazania-liturgiczne-uroczystosc-objawienia-panskiego[/url]
A
ateista
7 stycznia 2014, 00:39
a moze by tak napisac : "Mniej zeru dla kleru", cozeby skurczybyki nie probowaly z kolenda zapukac?
H
Hania
7 stycznia 2014, 00:33
"C + M + B 2014 (tudzież inny rok). Znaczy to "Christus Mansionem Benedicat" - czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom (mieszkanie)" (niektórzy tłumaczą to: "Chryste błogosław temu domowi/mieszkaniu")" O w końcu na deon coś mądrego. :) Za wikipedią: "Czasami wpisywana jest wersja K+M+B, która jest błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji CMB. Przyczyną błędu jest legenda o "trzech królach", która pojawiła się w średniowieczu i stąd przyjęło się błędne odczytywanie tych liter jako imion Mędrców – Kacper, Melchior i Baltazar." Także nie zapominajmy o łacinie:) Dzięki za artykuł.
O
Ola
7 stycznia 2014, 00:10
Skoro bawimy się w lingwistyczno - klerykalny faszyzm ;) To odsyłam do definicji słowa "tudzież", które nagminnie, błędnie jest stosowanie jako zamiennik 'albo', 'lub'  http://sjp.pl/tudzie%BF . Pozdrawiam.
E
EKS
6 stycznia 2014, 23:58
"jakiegoś" Kacpra, Melchiora i Baltazara ? Rozumiem : iść w zaparte, ale o katolickich świętych w ten sposób ?
6 stycznia 2014, 23:47
Można używać "K+M+B+2014", "C+M+B+2014" lub "J+M+J+2014". Z tymże są kluczowe obostrzenia. W przypadku napisania na drzwiach "K+M+B+2014" literki powinny mieć 14 cm wysokości, górne odchylenie w K 120 stopni, a dolne 30 stopni. Przy czym znak + powinien składać się z ramion równej długości 5 cm, a przerwa między literkami z tymi plusami 1,2 cm. Lietrka M i B - precyzyjne wytyczne są w Bulli Innocentego II. Co do koloru kredy - mamy szczegółowe wytyczne w encyklice Papas et Economicas i Religias, gdzie określone jest, że powinno być 95% barwnika białego, pochodzącego ze składów wapnia z epoki kredy, leżakującej w ziemi minimum 200 mln lat. Pozostałe 5% powinno być szarej domieszki charaketeryzującej deutologiczno-dychotomicznyt charakter tego. Szarość pozyskana z cząstki życia człowieka, który chce swoje drzwi tym wymalować. Co do wytycznych dotyczących namalowania pozostałymi inicjałami, jeszcze precyzyjniej to jest opisane w wydaniu VIII Rytułau Bizantyjsko-Greckiego z VIII wieku. Aczkolwiek tu trwają do tej pory spory naukowców, teologów i dogmatyków, czy nie zalatują herezję, dlatego poleca się sięgnięcie raczej do wydania poprawionego chorałów rzymskich z IV wieku, w redakcji Poloniusza Pampejusza Drobiazgiusza Skryby II. Wtedy będziemy mieć pewność, że właściwie, zgodnie z wytycznymi, wykonany napis na drzwiach, zagwarantuje nam błogosławieństwo Boże na cały 2014 rok.
6 stycznia 2014, 23:43
Prawidłowo jest K+M+B. A dlaczego? Oto słowa modlitwy na poświęcenia kredy 6 stycznia: "Módlmy się. Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego." Nie wiem skąd się wzięło to "Christus mansionem benedicat", ale na pewno nie to ma oznaczać skrót KMB. ... lepiej poczytaj Biblię i właśnie tam tego poszukaj, a nie w swych modlitewnikach czy katehezie  ... Protestant czy jakie inne licho?
J
Ja
6 stycznia 2014, 23:27
FSM :) Ramen !
M
Marsjanki
6 stycznia 2014, 23:24
T + H + C  2014
A
angry
6 stycznia 2014, 22:59
ChWDK 2014
J
jectsSPesteeper
6 stycznia 2014, 22:29
"Tudzież" jest wyrazem. I nikt logiczny się takich rzeczy nie czepia. Zwłaszcza kiedy się już nawet czytało jak to "papież opróżnił tron".
M
Magic
6 stycznia 2014, 21:53
Polecam w słowniku języka polskiego sprawdzić hasło "tudzież". Pozdrawiam
V
violadagamba
6 stycznia 2014, 21:38
Oba zapisy są poprawne. K+M+B oznacza wstawiennictwo trzech króli, a C+M+B  "Christus Mansionem Benedicat" - czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom (mieszkanie)"(było o tym dzisiaj w mojej parafii na mszy ;)). Zresztą to na prawdę nie ma większego znaczenia..
E
epifaniusz
6 stycznia 2014, 21:28
Objawienie Pańskie (Epifania, Trzech Króli) W Kościele tego dnia święci się złoto i kadzidło (od XV/XVI w.), a także kredę (od XVIII w.). Wodę święcono w Jerozolimie już od VI w. Napis "K (C) + M + B + bieżący rok" jest różnie interpretowany: "Kasper, Melchior, Baltazar", Christus manisionem benedicat ("Niech Chrystus mieszkanie błogosławi") czy Christus multorum benefactor ("Chrystus dobroczyńcą wielu"). Zwyczaj niewątpliwie nawiązuje do Księgi Wyjścia (11,1-13,16), kiedy to Izraelici oznaczali drzwi swoich domostw krwią baranka paschalnego. Chrześcijanie, znacząc poświęconą kredą odrzwia swoich mieszkań, proszą Chrystusa o błogosławieństwo, a także publicznie wyznają swoją wiarę. http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache%3ASuyruVZ2XK8J%3Awww.niedziela.pl%2Fartykul%2F10868%2Fnd%2FObjawienie-Panskie-Epifania-Trzech-Kroli+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-a
R
RafiK
6 stycznia 2014, 21:17
Prawidłowo jest K+M+B. A dlaczego? Oto słowa modlitwy na poświęcenia kredy 6 stycznia: "Módlmy się. Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego." Nie wiem skąd się wzięło to "Christus mansionem benedicat", ale na pewno nie to ma oznaczać skrót KMB. ... lepiej poczytaj Biblię i właśnie tam tego poszukaj, a nie w swych modlitewnikach czy katehezie 
C
chani
6 stycznia 2014, 21:16
Możecie napisać na drzwich nawet swoje imię, bo i tak te literki nic nie znaczą jeśli nie przylgniemy sercem do serca Chrystusa.
J
Jakub
6 stycznia 2014, 21:14
Szanownemu bratu, zanim napisze o powrocie do Tradycji polecam lekturę ksiąg przedsoborowych, które takie oto słowa zawierają: Oremus. Bene(+)dic, Domine Deus, creaturam istam cretae : ut sit salutaris humano generii ; et praesta per invocationem nominis tuis sanctissimi, ut, quicumque ex ea sumpserint, vel in ea in Domus suae portis scripserint nomina sanctorum tuorum Gasparis, Melchioris et Baltassar, per eorum intercessionem et merita, corporis sanitatem, et animae tutelam percipiant. Per Christum Dominum nostrum... {Módlmy się. Pobło(+)gosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymali zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego...}
A
Albert
6 stycznia 2014, 21:03
Prawidłowo jest K+M+B. A dlaczego? Oto słowa modlitwy na poświęcenia kredy 6 stycznia: "Módlmy się. Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego." Nie wiem skąd się wzięło to "Christus mansionem benedicat", ale na pewno nie to ma oznaczać skrót KMB.
A
as
6 stycznia 2014, 20:56
Informacja nieprawdziwa, mówią o tym dokumenty Kościoła: Módlmy się. Pobło(+)gosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymali zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego...
6 stycznia 2014, 20:45
Naprawdę cieszy, iz najwazneijszym problemem katolików jest kwestia, co napisza na drzwiach swoich mieszkań, czy domów. Szczegolnie, iz CMB i KMB sa prawidłowo katolickie i mają swoje uzasadnienie formalne. Ale skoro to jest tak wielki problem, co kto sobie na drzwiach napisze, to ustalmy jedną prawną norme, niech sie w tym temacie wypowie Papież, Biskupi. Moze jeszcze trzeba będzie sobór dogmatyczny zwolać. I oczywiscie piszacych niepoprawnie za heretyków uznać trzeba by było. @TomaszL bez przesady - nie wystarczy, że Kongregacja Nauki Wiary wraz z Kongregacją Kultu Bożego ustalą proporcje krzyża oraz liter i światła w napisie oraz podadzą w odpowiednim wspólnym dokumencie?
AM
ANDRZEJ MAŁASZYŃSKI
6 stycznia 2014, 20:39
Kacper Melchior i Wańkowicz :) ... Tak monitor, tablet, i komórkA TO DZIEŁO SZTANA I SIŁ NIE CZYSTYCH, PODOBNIE JAK MÓJ SYN POCZĘTY PRZEZ IN VITRO!
M
mech
6 stycznia 2014, 20:35
Nie ufałbym komuś, kto pisze "tudzież" w znaczeniu "albo", kiedy znaczy "oraz/również". Już pierwsze zdanie artykułu jest przez to bezsensowne: "W ogóle to prawidłowy zapis na naszych drzwiach powinien wyglądać tak: C + M + B 2014 (tudzież inny rok)." Powinniśmy napisać na drzwiach dwa lata, 2014 i jakiś inny? Ale jaki - poprzedni, czy może następny? Albo jakiś symboliczny, typu datę chrztu Polski albo może bitwy pod Gunwaldem? Super, polecam Słownik Języka Polskiego jako lekturę obowiązkową.
R
Ropuszka
6 stycznia 2014, 20:31
A ja spotkałam się również z tłumaczeniem, że K+M+B oznacza kapłan mieszkanie błogosławił i wtedy jak najbardziej nie powinno być C+M+B tylko K+M+B. 
I
Ivan
6 stycznia 2014, 20:12
Na wsch. np. Ukraina mówi sie i pisze Kristus to oni maja jaiegoś innego? Bo skoro ma wszędzie byc na C to ten na K to jakis podobny? 
R
realista
6 stycznia 2014, 19:51
a bez napisu na drzwiach i księdza (czytaj zaoszczędzone 10zł:) zginę w płomieniach ognia piekielnego? Nie zginiesz w płomieniach ognia piekielnego, bo bywasz na katolickim deonie. Nie ważne co na drzwiach tylko co na ekranie laptopa/tabletu/komórki etc. (itd.)
P
poeta
6 stycznia 2014, 19:45
Kacper Melchior i Wańkowicz :)
S
sceptyczny
6 stycznia 2014, 19:45
a bez napisu na drzwiach i księdza (czytaj zaoszczędzone 10zł:) zginę w płomieniach ognia piekielnego?
A
AP
6 stycznia 2014, 19:44
Ja mam dwoje drzwi! Na jednych jest 20+C+M+B+14 a na drugich K+M+B 2014 Kto mnie przebije? :D
Jan Maria
Jan Maria
6 stycznia 2014, 19:23
C+F+B 2014 Christus Facebook-profil Bendedicat 2014 Chryste Pobłogosław ten profil na Facebooku w 2014 roku
Z
zbyszek
6 stycznia 2014, 19:13
tak swoja drogą autor tekstu szuka chyba jakieś kiepskiej sensacji, bo niby co się stanie jak napisze KMB zamiast CMB, Bóg ominie mój dom szerokim łukiem? obrazi się? przecież to tradycja tak nakazuje a co to oznacza jest najmniej ważne. Chodzi o to że tymi literkami okazujemy przynależność do wspólnoty. A trzech króli to tacy sami dobrzy patroni( a nie "jacyś" jak to określił autor) jak każdy inny święty
K
klara
6 stycznia 2014, 19:05
Mamie pokażę ten artukuł i poprawi "moc" tego runicznego zapisu z wczesnych lat chrześcijańskich, hehehehe. Tira demony nie wejdą i będzie można spokojnie spać. ... Niech Bóg ma w opiece twoją Mamę. I niech da Jej radość z twojego nawrócenia.
D
dede
6 stycznia 2014, 19:01
"tudzież" nie oznacza "albo", lecz "oraz"
ŁZ
Łysy z Brazzers
6 stycznia 2014, 18:54
Mamie pokażę ten artukuł i poprawi "moc" tego runicznego zapisu z wczesnych lat chrześcijańskich, hehehehe. Tira demony nie wejdą i będzie można spokojnie spać.
MR
Maciej Roszkowski
6 stycznia 2014, 18:53
Jak to Skądśtam? Ze śmietnika!
ŁZ
Łysy z Brazzers
6 stycznia 2014, 18:53
klara@ Jaja sobie robię i spłonę pewnie w ogniu piekelnym. A Łysy z Brazzers to taki koleś z pornoli, polecam.
K
klara
6 stycznia 2014, 18:46
Upss... Kiedy pisałam, nie było jeszcze komentarza @Łysego Skądśtam.
K
klara
6 stycznia 2014, 18:44
@Jan   Czytając poniższe komentarze zastanawiam się skąd w nas tyle nienawiści i złości. Nic w ten sposób nie osiągniemy. Ja kiedy mam problem to biorę do ręki różaniec. To o wiele lepsza metoda niż wyrzucanie z siebie jadu. ... To weż do ręki różaniec Janie, bo znowu masz problem. Problem  z właściwą oceną zjawisk. Może po kolejnej dziesiątce oświeci cię, że polemika nie oznacza "wyrzucania z siebie jadu, nienawiści i złości". Oskarżając w ten sposób grzeszysz przeciw VIII przykazaniu.
ŁZ
Łysy z Brazzers
6 stycznia 2014, 18:43
Jeden chuj i tak gówno to daje i nie ochroni was to przed dziesioną.
J
Jan
6 stycznia 2014, 18:32
Dziękuję Bracie Michale. To bardzo cenna uwaga. Już napisałem C+M+B. p.s.  Czytając poniższe komentarze zastanawiam się skąd w nas tyle nienawiści i złości. Nic w ten sposób nie osiągniemy. Ja kiedy mam problem to biorę do ręki różaniec. To o wiele lepsza metoda niż wyrzucanie z siebie jadu.
O
onyx
6 stycznia 2014, 18:31
http://breviarium.blogspot.com/2014/01/dlaczego-cmb-nasmarowane-na-drzwiach-to.html do poczytania
T
tomek
6 stycznia 2014, 18:30
Ten portal za sprawą jakis komentujacych, ktorzy niewiem skad sie wzieli, schodzi totalnie na psy. Ludzie wypisuja takie bzdury ze sie odechciewa.
P
pablo
6 stycznia 2014, 18:21
klara weź się odwal od górali... ceprze ty jeden
M
Michał
6 stycznia 2014, 18:17
Poprawnie powinno brzmieć JKM 2014.
A
Adam
6 stycznia 2014, 18:12
OBIE FORMY SĄ POPRAWNE I DOPUSZCZALNE PRZEZ KOŚCIÓŁ
W
wikrap1
6 stycznia 2014, 18:06
A ja przy okazji przypomnę autorowi, że "tudzież" znaczy "i", "a także", "oraz". A teraz proszę o korektę w tekście, bo słowo jest użyte w błędnym kontekście!
S
slawus
6 stycznia 2014, 17:56
@klara nie jestem Świadkiem..., a Ty, proszę czyytaj ze zrozumieniem i chciej zrozumiec moje inetencje, aby tu panował  (k)chrześcijański pokój... A propos - żaden z Ewangelistów nie określił dnia ani miesiąca narodzin Jezusa. Tradycja Kościołów Wschodniego i Zachodniego z małymi wyjątkami przyjmuje zgodnie, że wydarzenie to miało miejsce w zimie. Ni słowem nie wspomina natomiast o miesiącu i dniu narodzin, stąd też problemem jest wyjaśnienie ustanowienia daty Bożego Narodzenia na dzień 25 grudnia, obchodzonego przez chrześcijan jako dzień święty dopiero od końca III wieku lub początku wieku IV. Kościół pierwotny sprawą tą, jako nieistotną w zbawczym dziele Chrystusa, nie zaprzątał sobie głowy. Według najbardziej rozpowszechnionej interpretacji chrześcijanie III wieku nie znając faktycznej daty narodzin Chrystusa celowo obrali tę datę symboliczną, a mianowicie dzień przesilenia zimowego. Zwolennicy innej hipotezy, opierając się na przekazach apokryficznych Nowego Testamentu, uzasadniają wybór daty Bożego Narodzenia przekonaniem chrześcijan, że poczęcie Chrystusa Pana dokonało się 25 marca (Zwiastowanie NMP), zatem Jego narodzenie winno mieć miejsce w dziewięć miesięcy później, czyli 25 grudnia. Dla nas chrześcijan przełomu tysiącleci wydaje się trudnym do zaakceptowania fakt, że dzień, w którym Chrystus, Bóg-Człowiek, ujrzał światło dzienne, ginie w mrokach dziejów. Jednakże w owej tajemniczości tkwi i piękno i głęboki sens. Czy problem tkwi tylko w niekompletności źródeł ? A może lekcja pokory... Pozdrawiam s [...] Takie teksty wciskają ludziom świadkowie Jehowy, ale nie sądziłam, że ktoś im wierzy. Bo nawet najbardziej ograniczony góral wie, że zima w Ziemi Świętej nie wygląda tak jak naszej strefie klimatycznej. Temperatury zimowe są tam takie jak u nas na górskich halach latem, a w przeciwieństwie do suchych miesięcy letnich, pastwiska  są tam najbardziej zielone zimą. ...
Q
qwerty
6 stycznia 2014, 17:18
Bracie Michale. No i co ? Teraz jest to ważne ? Na swoich drzwiach mogę napisać nawet DUPA2014 i nikt mi nie będzie mówił co mam myśleć w tej sprawie. Niech media, egazety i eportale zajmą się rzeczami, które są dzisiaj istotne czyli tym, że Polska stacza się na dno bo ma nieudolny rząd !
M
Michal
6 stycznia 2014, 17:17
A ja mam w poździe i nic nie napisze ... Ja zrobie jak twardy.!
T
twardy
6 stycznia 2014, 17:16
A ja mam w poździe i nic nie napisze
T
Tomek
6 stycznia 2014, 17:10
Buroku jak się nie znasz to nie pouczaj 
K
kassandra
6 stycznia 2014, 16:54
@TT   Więc już wolę prostowanie bzdur zwanych "tradycją" niż trwanie w kłamstwie, zamulającym umysły wiernych i zaciemaniających im to, co w tej religii podobno najważniejsze. ... TT, niepotrzebnie się tak rozpisujesz, bo i tak każdy wie o co chodzi. Po prostu: jest zbyt dużo tradycji jak na potrzeby new-age`owskiej religii światowej. Trzeba się ich szybko pozbyć i - póki nie przyjdą kolejne wytyczne -"ograniczyć się do głoszenia kerygmatu".
T
TT
6 stycznia 2014, 16:40
@j23  Drogi Deonie - odjeżdżacie coraz bardziej. Otóż - mam przed soba Rytuła Rodziny, napisany przez Biskupa Jóżefa Wysockiego... - to dość zabawne, bo pokazujesz tym samym jak Kościół sankcjonował "baśnie", nie oddzielając ewangelicznego przekazu od nich - niby zawsze można się powołać na "piękną tradycję, która przecież nikomu nie wadzi", ale jeszcze piękniej jest umieścić relikwie (!...) Trzech Króli w złotym relikwiarzu wartym fortunę (z datków, rzecz jasna) i kasować przy nim kolejne datki na odpusty, jak czyniono w Kolonii (i nie tylko - zapewne z czczonych relikwii całkowicie wydumanych "Kacpra, Melchiora i Baltazara" można by złożyć z tysiąc kompletnych szkieletów. :)  Więc już wolę prostowanie bzdur zwanych "tradycją" niż trwanie w kłamstwie, zamulającym umysły wiernych i zaciemaniających im to, co w tej religii podobno najważniejsze.
K
klara
6 stycznia 2014, 16:35
@karol Po co w ogole powracac do tradycji, ktora ma watpliwe pochodzenie. Napisane jest przeciez ze byli to "medrcy ze wschodu", ... To napisz sobie na drzwiach M + Z + W. Albo jeszcze lepiej X + Y + Z.
Bogusław Płoszajczak
Bogusław Płoszajczak
6 stycznia 2014, 16:34
Być może i Brat Michał ma racje ze swoim C + M + B 2014. Znając obecne warunki i pisząc według reguł Brata Michała łatwo się dowiedzieć że za drzwiami mieszka na przykład członek sekty a absurdalne tłumaczenia skrótu znajdą się szybko....  Ja jednak wolę pisać po staremu.
J
j23
6 stycznia 2014, 16:25
Drogi Deonie - odjeżdżacie coraz bardziej. Otóż - mam przed soba Rytuła Rodziny, napisany przez Biskupa Jóżefa Wysockiego, który od lat 80 zajmuje się duszpasterstwem rodzin, kiedy to jeszcze jako ksiądz prowadził Oazę Rodzin. Wydany przez Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, we Włocłąwku w 2003 roku, z imprimatur bp. A. Śliwińskiego djecezji Elbląskiej, - na stronie: 213 Biskup - pisze, że można stosować na dzwiach wejściowych inicjały 3 Mędrców (K,M,B) łącząc je symbolem krzyża, ale też C,M,B- znaczące właśnie to co napisaliście. Wniosek z tego taki, że obie formy są poprawne, a nie jak piszecie jedna jest robiona źle druga dobrze. Dziwi mnie natomiast fakt, że w jednych sprawach jesteście radykalni a w innych nie za bardz, czasami szkoda, że proporcje Wam się trchę odwracają i w tym, w czym powinniście być radykalni nie jesteście, a w czym co jest mało istotne - jesteście. Proszę wybaczyć - każdy autor piszący w Deonie świadczy o całym serwisie :). 
CT
czyj ty brat?
6 stycznia 2014, 16:09
prosząc świadomie Jezusa Chrystusa o jego błogosławieństwo, a nie" jakiegoś" Kacpra, Melchiora i Baltazara. Brat Michał? To by sugerowało, że jest bratem od "jakiegoś" Dominika albo Ignacego. Ale pisze o drzwiach swojego domu... Ciekawa jakaś figura i ciekawe skąd się tu wzięła.
K
karol
6 stycznia 2014, 15:58
Po co w ogole powracac do tradycji, ktora ma watpliwe pochodzenie. Napisane jest przeciez ze byli to "medrcy ze wschodu", a nie ze bylo ich trzech albo jeszcze lepiej, ze mieli na imie tak a tak. Hm?
D
Dosiek
6 stycznia 2014, 15:53
U nas to Ksiądz idąc po kloędzie pisał te symbloe na drzwiach domu. W tej chwili nic nie pisze .
K
Kulturalny
6 stycznia 2014, 15:52
tl;dr: nie dajmy się zwariować. wyjasnienie powyższego: @Autor artykułu: zatem mam nadzieje, że na Twoim stole wigilijnym znajduje sie 12 potraw: -barszcz czerwony z uszkami nadziewanymi grzybami -kompot z suszu -pierogi z kapustą i grzybami -kluski z makiem -kapusta z grochem -kutia -karpik -ryba po grecku -śledzik w galarecie -piernik -makowiec -zupa migdałowa I naturalnie wszystkiego należy spróbować. Do tego przed posiłkiem i opłatkiem czyta się fragment pisma świętego. Nie wspomnę o wypatrywaniu pierwszej gwiazdy. A tak for real: Tradycja jest dla ludzi, a nie ludzie dla tradycji. Wpływ zmian i wynikający z tego upływ czasu sprawia, że pewne rzeczy ewoluują. I nie jest to nic złego jeśli wciąż ich trzon (zamysł, główny cel, powód) jest zachowany (w sumie jego ewolucja również nie jest zła. Świadczy jedynie o końcu tradycji). Czepianie się, że zamiast plusa powinien być krzyż, a zamiast K -> C, to...czepianie się . Artykuł bardziej jako ciekawostka typu "hej, a wiesz jaka jest geneza tego K+M+B?" niżeli informacja "patrz, robisz to źle!". Gdybyśmy tak zawsze mieli się trzymać tradycji, to czekam na powrót pogrzebu żuru i śledzia. "śledź zabił rzeźnika, świt, świt... będzie mięsko."
H
henio09
6 stycznia 2014, 15:31
Wojtek, szkoda, że nie nauczyli Cię pisać ^^ ps. nie ma jednej wiary - są ich dziesiątki tysięcy.
T
Tomek
6 stycznia 2014, 15:30
tudzież nie znaczy lub
W
Wojtas
6 stycznia 2014, 15:20
znow  komus  zalezy  na  macenie  komus w glowach    chorzy  ludzie  zawsze  cos  wymysla  oznaczenie  dzrzw  nie  podlega  dewgacji  bo  to  jest  moje    kredo    to  jest  moj  podpis  ze  sie  nie  wstydze  Jezusa ... Dogładnie ludzie chcą pokazać jacy oni są mądrzy i wymyślają co jest dobre prawda jest taka wybisójąc K+M+B czy jak tam wolicie C+M+B choci o naszą wiarę obytwa są dobre czy napiszemy tak czy tak wyznajemy nasza wiarę ja pozostaję przyzwojm po tak nauczyli mie rodzice i Babcia i nie mam zamiaru zmieniać tylko dla tego że wam coś się nie podoba. Wiara jest jedna i tego samego Boga od ponad 2000 lat i nie lubie jak ktoś naszuca swoja prawde po kto wie może ty się mylisz i wprowadzasz błąd ludzi chociaż nie mówie może mówisz brawdę nie oceniam ludzi. Mie tak rodzice nauczyli i przy tym trwam.
O
ortodoxx
6 stycznia 2014, 15:10
Nie wiem czy w pełni można się z tym zgodzić. Stara łacińska modlitwa poświęcenia kredy na Epifanię mówi o tym, ze to właśnie na cześć imion Mędrców oznaczamy dzrzwi naszych domów...  Teologia z błogosławieństwem jest dobra, ale późniejsza :)
S
sb
6 stycznia 2014, 15:09
nie lubię głupio mądrych. Czyżby deon chciał do nich dołączyć? A te "jakiegoś" to nie przypadkiem odnosi się do św. Kościoła Katolickiego? Bo bądź co bądź trzej mędrcy choć  Ewangelia ich imion ani liczby nie podaje to jednak są uznawani za świętch. A oznaczenie K+M+B 2014 jest jak najbardziej właściwe.  A część oddawana Chrystusowi i jednocześnie świętym nie wykluczają się, ani nie są zwględem siebie konkurencyjne. Przypomina mi się, jak jeden nawiedzony "głupiomądry" tłumaczył mi że tabernakulum nie może być w centrum świątyni. Bo ksiądz się będzie wypinał do Pana Jezusa tam zamkniętemu, kłaniając się Mu przy ołtarzu.  To pokazuje tylko, jak dalecy jesteśmy od zrozumienia myśli Bożych... Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana.  Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi. iz.  55,8-9
K
klara
6 stycznia 2014, 15:07
@slawus A może zrezygnujmy z obchodów Świąt Bożego Narodzenia 25 grudnia - bo to przeciez "tylko" Tradycja. Pan Jezus na pewno nie urodził sie w grudniu, a już na pewno nie 24/25 grudnia. I nie chodzi tu o rodzaje kalendarza tylko o wątpliwości faktyczne - w Palestynie pasterze nie "trzymają straży nocnej nad  swoją trzodą" w grudniu, czyli zimą :) - każdy z naszych górali sie z tym zgodzi. Jednak, czy w naszej wierze to jest najważniejsze, w którym miesiącu Pan Jezus sie narodził? ... Takie teksty wciskają ludziom świadkowie Jehowy, ale nie sądziłam, że ktoś im wierzy. Bo nawet najbardziej ograniczony góral wie, że zima w Ziemi Świętej nie wygląda tak jak naszej strefie klimatycznej. Temperatury zimowe są tam takie jak u nas na górskich halach latem, a w przeciwieństwie do suchych miesięcy letnich, pastwiska  są tam najbardziej zielone zimą.
6 stycznia 2014, 15:04
Naprawdę cieszy, iz najwazneijszym problemem katolików jest kwestia, co napisza na drzwiach swoich mieszkań, czy domów. Szczegolnie, iz CMB i KMB sa prawidłowo katolickie i mają swoje uzasadnienie formalne. Ale skoro to jest tak wielki problem, co kto sobie na drzwiach napisze, to ustalmy jedną prawną norme, niech sie w tym temacie wypowie Papież, Biskupi. Moze jeszcze trzeba będzie sobór dogmatyczny zwolać. I oczywiscie piszacych niepoprawnie za heretyków uznać trzeba by było.
K
Karolina
6 stycznia 2014, 15:00
Zanim powiecie, że ktoś jest niedouczony, lepiej sami zweryfikujcie swoją wiedzę. W Ewangelii nie ma wzmianki o "trzech królach", tylko o mędrcach ze wschodu i nie jest podana ich liczba, więc nie wiadomo, ilu ich było.
C
CzłowiekTakiJakWy
6 stycznia 2014, 14:52
"Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień" chyba każdy dobrze zna ten cytat i myslę, że w tym przypadku mozna go zastosować. Przyczepilście sie do Brata Michała o słowo tudzież a KAŻDY podkreślam KAŻDY człowiek ma prawo sie pomylić, ma prawo do błedu jak i potknięć językowych, niestety człowiek jest tak prymitywną istotą, że jeżeli nie pokaże tutaj swojej racji bądź nie zwróci komuś uwage wtedy będzie to nieważne! Co do artukułu bardzo dobry i się do niego zastosuję :)
P
PKP
6 stycznia 2014, 14:49
Powyższy artykuł świadczy o tym, iż jego autor jest najwyraźniej niedouczonym człowiekiem. Dzwi jednak fakt, że portal DEON.pl akceptuje takie niedorzeczności i śmiało je publikuje.
J
Ja
6 stycznia 2014, 14:40
"W średniowieczu, kiedy pojawiła się legenda o trzech królach" ????? W średniowieczu? Więc św. Mateusz spisał Ewangelię w średniowieczu? A może perykopa odczytywana dzisiaj to średniowieczny dodatek do Ewangeli wg św. Mateusza? Jeśli DEON.pl chce uchodzić za poważny portal artykuły powinny być pisane tak, aby nie pozostawiały wątpliwości, a więc... ...powołując się na jakiś tekst, w tym przypadku "Obrzęd błogosławieństw", należałoby dla uczciowści dodać, że wcześniejsze wersje wspominały Mędrcach podając ich imiona, nawet jeśli są one nieautentyczne.
W
wkuzborski@gmail.com
6 stycznia 2014, 14:39
znow  komus  zalezy  na  macenie  komus w glowach    chorzy  ludzie  zawsze  cos  wymysla  oznaczenie  dzrzw  nie  podlega  dewgacji  bo  to  jest  moje    kredo    to  jest  moj  podpis  ze  sie  nie  wstydze  Jezusa
W
wkuzborski@gmail.com
6 stycznia 2014, 14:37
po  co  to  mącenie  ludziom  w  glowie,    KMB  2014  jest  oznaczenie  mojego   miejsca   w ktorym  moje  zycie  jest  oparte  na   ewangelii  Jezusa, i  to  powinno  byc  sensem  wpisu  a  nie  jakies  dewagacje
M
Myślący
6 stycznia 2014, 14:30
Polecam zapoznać się ze znaczeniem słowa "tudzież". W tym przypadku jest użyte bez sensu :)
W
Wierzący!!!!
6 stycznia 2014, 14:27
NIE!!!!! K M B JEST JAK NAJBARDZIEJ POPRAWNE!!! Z tym że  C M B ODDAJE GŁĘBSZY SENS I ZNACZENIE PISANIA TYCH LITER!!!!! CZYLI K+M+B -ok C+M+B-ok Więcej: http://wzrostwiary.blogspot.com/2014/01/dlaczego-cmb.html Ponadto chciałbym zwórcić uwagę by Pan nie pisał "jakiegoś" Melchiora Kacpra i Baltazara, tylko świadków i prawdziwych wyznawców Chrystusa!!!! A co do Tradycji to przytoczę tekst przedsoborowego błogołsawieństwa kredy i kadzidła: Módlmy się. Pobło(+)gosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymali zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego...
E
egon
6 stycznia 2014, 14:21
Dlatego powróćę do chwalebnej tradycji pogańskiej i nie przyjmę księdza w moim domu. Błogosław mi Perunie!
F
fhgf
6 stycznia 2014, 14:11
To sobie tak kurwa maż, ludzie zdecydują pajacu.
N
Nie-brat
6 stycznia 2014, 14:08
Bracie Michale, jesteś w błędzie. Spójnik "tudzież" nie jest równoważny spójnikom "lub" czy "albo", a oznacza "oraz", "także" etc. W związku z tym sam przyznasz, że równoważnik zdania, który raczyłeś ująć w nawias - "tudzież inny rok" - jest niesensowny. Pozdrawiam :D
S
slawus
6 stycznia 2014, 14:05
"Oj Deon Deon - co z Ciebie wyrosnie" ;) Brak szacunku do Tradycji. Chyba Wam zły duch takie wątpliwości podpowiada. A może zrezygnujmy z obchodów Świąt Bożego Narodzenia 25 grudnia - bo to przeciez "tylko" Tradycja. Pan Jezus na pewno nie urodził sie w grudniu, a już na pewno nie 24/25 grudnia. I nie chodzi tu o rodzaje kalendarza tylko o wątpliwości faktyczne - w Palestynie pasterze nie "trzymają straży nocnej nad  swoją trzodą" w grudniu, czyli zimą :) - każdy z naszych górali sie z tym zgodzi. Jednak, czy w naszej wierze to jest najważniejsze, w którym miesiącu Pan Jezus sie narodził? Ta duskusja mi sie kojarzy z dyskusją na temat Imienia Pana Boga: Jahwe czy Jehowa - no może za daleko idące porównanie, ale... Ostrzegam Was i siebie - z próżnego gadania będziemy sądzeni... Do widzenia (no właśnie a nsz papież - jaki jest Jego stosunek do Tradycji, jeżeli zamiast Chwalic Pana wita sie "zwykłym" Dzien dobry :)) :)
M
Marek
6 stycznia 2014, 13:58
C+M+B Św. Augustyn odczytuje w tych znakach chrześcijańską myśl: Christus Multorum Benefactor, czyli: "Chrystus dla wielu jest dobroczyńcą". 
J
Jahwe
6 stycznia 2014, 13:57
hahaha;) w ogóle, kto pisze tu o kredzie? :D jak mnie śmieszą te pierdoły. Chlapanie wodą kredy, ziarna, zbóż... Matki boskie na każdą okazę;) trzech króli jeszcze dodamy! :D naprawdę to zabawne! :D Znam koleszkę, który na drzwiach w chacie, w której od lat bezmyślnie bazgroli się kredą po drzwiach, napisał O+S+T+R :D haha;) to mi się podoba;) całej reszcie polecam krew baranka - to na pewno sprawi, że wszelkie plagi i nieszczęścia nie nawiedzą Waszych domostw :D 
A
Andrzej
6 stycznia 2014, 13:56
Kacper połacinie pisze się Gasparus przez G i nie mam pojęcia skąd wniosek, że C oznacza Caspar. 
E
EKS
6 stycznia 2014, 13:40
Mam propozycję dla portalu deon.pl: wycofajcie się  z tego kłamstwa, przynajmniej z tytułu albo ja wycofam się z poparcia dla Was przez linkowanie na fb i innych społecznościach. Sądzę, że tego nie zrobicie bo głos czytelników nic dla was nie znaczy. Gdyby znaczył nie okłamywalibyście nas. A tak piszecie bzdury rodem z najgorszych brukowców tylko po to aby wywołać dyskusję i przez to mieć większą oglądalność. Tak się nie robi przynajmniej wtedy kiedy pisze się o sprawach duchowych. To niegodziwe tak kłamać. Jesteście "deon"??  Piszcie TYLKO prawdę.
G
Grzegorz
6 stycznia 2014, 13:37
A cóż to sama młodzież została wokół brata Michała? Jeszcze 45-50 lat temu pisano "C" jak "Casper".
U
ukash
6 stycznia 2014, 13:28
u mnie zawsze pisało się przed rokiem znak "=". Czy to poprawne?
K
Katolik
6 stycznia 2014, 13:15
[url]https://lh5.googleusercontent.com/-bytbEWJ8DyI/UsqYGiAEnEI/AAAAAAAABvo/15pwXrtMTNA/s676/kmb.jpg[/url] Jeśli myślisz, że K+M+B, które piszemy na drzwiach naszych domów oznacza imiona Trzech Króli, to masz rację. :)
K
Krzysiek
6 stycznia 2014, 13:08
Ci jak to autor nazywa "jacyś Kacper, Melchior i Baltazar" są świętymi naszego Kościoła - nie wnikając w to czy było ich 50 czy 60 czy nazywali się inaczej lub nie. I nazywanie ich w takim tonie jest niewłaściwe.  "prosząc świadomie Jezusa Chrystusa o jego błogosławieństwo, a nie" jakiegoś" Kacpra, Melchiora i Baltazara. Ja przynajmniej tak zrobię." Bo Ci "jacyś" Święci mają swoje miejsce w tradycyjnym obrzędzie poświęcenia kredy, który powinien rozwiać wszelakie wątpliwości:  Z obrzędów Epifanijnych: "Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy."
J
jacko27
6 stycznia 2014, 12:53
no to się global popisałeś
G
Global
6 stycznia 2014, 12:28
Króluj Mi Belzebubie! 3:)
R
robert9bk
6 stycznia 2014, 12:22
Z Rytuału Rzymskiego: Benedic, Domine Deus, creaturam istam cretae : ut sit salutaris humano generii ; et praesta per invocationem nominis tuis sanctissimi, ut, quicumque ex ea sumpserint, vel in ea in Domus suae portis scripserint nomina sanctorum tuorum Gasparis, Melchioris et Baltassar, per eorum intercessionem et merita, corporis sanitatem, et animae tutelam percipiant. Per Christum Dominum nostrum... Módlmy się. Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego...
J
ja
6 stycznia 2014, 11:56
brat Michał potrzebuje sam być pouczonym zanim pouczać w mediach postanawia innych. Otóż zapis, który uważa za prawidłowy i który prezentuje zawiera 2 krzyżyki. Sam zaś dalej wpomina, że powinny być 3 krzyżyki. Po co wiec pisać teksty rozsądzające skoro się policzyć nie umie do trzech? ;-). Jakikolwiek był by zapis (ja stawiam na 2 krzyżyki lub plusy) to jest to zwykle zaklęcie i z ludzkiej skłonności do magii wynika. 
C
chrysorroas
6 stycznia 2014, 11:54
Przeciw modernistycznej interpretacji napisu C M B, czyli odmawianiu związku z imionami Trzech Króli przemawia przede wszystkim oczywista okoliczność, iż dzisiejsze święto jest z pewnością starsze niż zwyczaj błogosławienia domów w związku z tym świętem. Także teologicznie nie ma żadnych powodów przeciw imionom Trzech Króli. Są to bowiem święci przedstawiciele nieżydów, którzy jako pierwsi władcy oddali pokłon Zbawicielowi, zresztą w przeciwieństwo do przywódców żydowskich. Dla chrześcijanina jest więc chlubą naznaczenie swojego domu ich imionami, gdyż przyznaje się w ten sposób do duchowej jedności z tymi świętymi. No i zrozumiałe jest, dlaczego modernistom, którzy mają obecnie dość wyrażną tendencję do judaizowania, nie pasuje cześć dla świętych Trzech Króli...
C
chrysorroas
6 stycznia 2014, 11:52
Także teologicznie nie ma żadnych powodów przeciw imionom Trzech Króli. Są to bowiem święci przedstawiciele nieżydów, którzy jako pierwsi władcy oddali pokłon Zbawicielowi, zresztą w przeciwieństwo do przywódców żydowskich. Dla chrześcijanina jest więc chlubą naznaczenie swojego domu ich imionami, gdyż przyznaje się w ten sposób do duchowej jedności z tymi świętymi. No i zrozumiałe jest, dlaczego modernistom, którzy mają obecnie dość wyrażną tendencję do judaizowania, nie pasuje cześć dla świętych Trzech Króli...
P
paulus
6 stycznia 2014, 11:52
Jeśli zaś literkę "K" utożsamimy z Chrystusem, biorąc po uwagę, że kiedyś mowiono i pisano "Jan Krzciciel", "Krystus", to nawet i "K" nie byłoby czymś złym. Choć osobiście jestem oczywiście za literką "C" :) i ta powinno być!! :)
R
Radek
6 stycznia 2014, 11:50
~ Młoda krwią baranka? Chyba mylisz NASZE POLSKIE święto z jakims żydowskim.... No dzięki takim katolikom jak ty kościół jest bezbronny ze strony ataków ateistów itp.
M
MW
6 stycznia 2014, 11:50
Trzy czy dwa krzyżyki? Jeżeli 3 to w których miejscach?
P
ProTip
6 stycznia 2014, 11:49
Wraz z nowym testamentem chrześcijanie otrzymują pełnię błogosławieństwa. To trochę jakby prosić o jeszcze, czyli jakby ktoś nie wierzył w pismo święte. Amen?
R
Radek
6 stycznia 2014, 11:49
Bo taka jest tradycja, a ona to jest świętość tak jak POLSKA mój ukochany kraj. I to jest kraj ludzi wolnych i nie będę słuchał ludzi którzy nie wierzą w BOGa bo nie muszę,
R
Radek
6 stycznia 2014, 11:48
~Adi autor jest po prostu agentem obcych państw. DLatego nie wiem że w Polsce piszemy K+M+B 2014
K
Kamil
6 stycznia 2014, 11:47
2014 (tudzież inny rok). Tudzież to nie "albo" tylko "i" więc niech sobie autor doczyta skoro się błędów czepia.
A
Adam
6 stycznia 2014, 11:47
Radku, czemu zatem liczysz bardziej na błogosławieństwo 3 ludzi zapisując ich inicjały, a nie samego Chrystusa? :P
M
młoda
6 stycznia 2014, 11:47
zwyczaj błogosławieństwa domów nie wywodzi się z tego świeta, chrysorroas. Występowało już w starym testamencie, gdzie drzwi malowano krwią bararnka, na znak, że mieszkają tam wyznawcy Boga.
A
Anna
6 stycznia 2014, 11:46
Dwukrotnie pojawiające się "+" autorze :)
C
chrysorroas
6 stycznia 2014, 11:44
Przeciw modernistycznej interpretacji napisu C M B, czyli odmawianiu związku z imionami Trzech Króli przemawia przede wszystkim oczywista okoliczność, iż dzisiejsze święto jest z pewnością starsze niż zwyczaj błogosławienia domów w związku z tym świętem.
R
Radek
6 stycznia 2014, 11:42
Ruda ja nie wierzę w księdza tylko w BOGA, ale gratuluję silnej wiary w "człowieka". 
S
sylwesterek
6 stycznia 2014, 11:42
http://introibo.pl/msza/obrzedy_objawienia.htm
R
Ruda
6 stycznia 2014, 11:40
Radek czas tę tradycję zmienić bo jest błędna. C M B z krzyżykami jest prawidłowa. Zapytaj księdza ;)
W
wp
6 stycznia 2014, 11:38
brednie piszesz autorze, siegnij do zrodel, albo do rytu blogoslawienstwa
M
marysia
6 stycznia 2014, 11:38
lubię to!
KT
Krzysztof Tabiszewski
6 stycznia 2014, 11:36
Z Rytuału Rzymskiego: Benedic, Domine Deus, creaturam istam cretae : ut sit salutaris humano generii ; et praesta per invocationem nominis tuis sanctissimi, ut, quicumque ex ea sumpserint, vel in ea in Domus suae portis scripserint nomina sanctorum tuorum Gasparis, Melchioris et Baltassar, per eorum intercessionem et merita, corporis sanitatem, et animae tutelam percipiant. Per Christum Dominum nostrum... Módlmy się. Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego...
R
Radek
6 stycznia 2014, 11:35
U mnie w rodzinie piszę się KMB i taką mamy tradycję, dlatego nie rozumiem czemu jakiś pismak chce to zmienić? O.. czekajcie.. wiem... bo w Polsce się nie szanuje już tradycji. Może za niedługo będziemy na drzwi przypinać flagę Unii Europejskiej?
L
lui
6 stycznia 2014, 11:35
nas kiedyś uświadomił ksiądz w czasie kazania - to było 3 lata temu i od tamtej pory piszemy C M B z krzyżykami
S
słońce
6 stycznia 2014, 11:32
http://www.youtube.com/watch?v=x-9s1L4EyMA

Skomentuj artykuł

Nie pisz na swoich drzwiach K+M+B!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.