"Osoby upośledzone ewangelizują nas i ewangelizują świat. Mówią: "Jestem po to, aby mnie kochać"

"Osoby upośledzone ewangelizują nas i ewangelizują świat. Mówią: "Jestem po to, aby mnie kochać"
(fot. pl.depositphotos.com)
krakow.gosc.pl

W klasztorze dominikanów w Krakowie odbyła się konferencja zorganizowana z okazji 25-lecia istnienia wspólnoty Łanowa. Rozmawiano na niej o obecności w Kościele osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Dr Anna Maliszewska z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego mówiła o tym, że takie osoby są "wielką tajemnicą ludzkiej wolności i zdolności kochania drugiego człowieka". Przypominała, że Jezus też był kruchym i zależnym od innych dzieckiem. Dodawała, że to kieruje nas w stronę drugiego człowieka.

Zobaczcie, jak nam było na tegorocznym obozie zimowym w Gródku nad Dunajcem! :)

Opublikowany przez Łanowa Piątek, 22 marca 2019

Dr Renata Katarzyna Bogiel opowiadała o swoim doświadczeniu we wspólnocie Apostolstwa Chorych oraz odwiedzinach we wspólnocie Arka u Jeana Vaniera. Mówiła: "To, co tam przeżyłam, wyposażyło mnie na resztę życia". Podkreślała, że "upośledzenie nie jest w stanie dosięgnąć głębi ludzkiego serca". Widziała, że doświadczają Boga.

DEON.PL POLECA

O. Andrzej Kostecki OP, duszpasterz Arki oraz wspólnot Wiara i Światło, mówił: "Ludzie cierpiący, niepełnosprawni nigdy nie poznają Boga w sposób intelektualny, ale mają zdolność poznania". Dodawał, że poznają na poziomie serca oraz że ich inteligencja i sposób komunikacji to "inteligencja serca". Dzięki temu ich wiara może stawać się relacją. Zaznaczał, że takich osób nie trzeba "kanonizować", ale że oni także mogą stać się świętymi. Podkreślał wagę uczestnictwa w życiu sakramentalnym, pytał: "Na podstawie czego komuś mamy zabraniać przyjścia Jezusa? Pan Jezus wydał siebie w ręce ludzi takich, jacy są". Przypominał, że każda z tych osób jest godna i zdolna do uczestnictwa w sakramentach.

DZIŚ PRZEZ CAŁY DZIEŃ MOŻNA NAM NAWRZUCAĆ, czekamy na Was przed klasztorem oo. Dominikanów, po puszkach nas poznacie ;)...

Opublikowany przez Łanowa Sobota, 19 stycznia 2019

Opowiadał także o tym, jak ważna jest dla nich spowiedź. Zawsze po niej są radośni i serdeczni. Mówił: "Osoby upośledzone ewangelizują nas i ewangelizują świat. Mówią: "Jestem po to, aby mnie kochać".

Anna Paruch, inicjatorka wspólnoty Łanowa i mama dwóch niepełnosprawnych synów opowiadała o przygotowaniu niepełnosprawnych do sakramentów. Podkreślała, że wystarczy otwartość na te osoby. Mówiła: "moje doświadczenie jest takie, że to oni mnie nauczyli wiary, a nie ja ich". Zachęcała do wychodzenia z nimi do świata, inaczej "nie oswoimy świata z niepełnosprawnymi, nic się nie zmieni".

Opublikowany przez Łanowa Wtorek, 11 września 2018

Łanowa to grupa młodych ludzi, którzy opiekują się i przyjaźnią z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie mieszkającymi w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej w Krakowie. Co tydzień spotykają się na Eucharystii, a dwa razy do roku na obozy rehabilitacyjne. Razem przygotowują się do przyjęcia sakramentów świętych. TUTAJ dowiesz się więcej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Osoby upośledzone ewangelizują nas i ewangelizują świat. Mówią: "Jestem po to, aby mnie kochać"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.