Oto ostatnia nadzieja Jezusa i Jego ostatnie słowa

Oto ostatnia nadzieja Jezusa i Jego ostatnie słowa
(fot. Timothy Eberly / Unsplash)
1 miesiąc temu
Chemin Neuf

"Kiedy wszystko się rozpada, kiedy wszystko się komplikuje, zamiast uciekać lub podejmować jakieś działania, Syn Boży zaczyna się modlić. To kompletnie zbija nas z tropu". Polecamy te ćwiczenia na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Już dziś rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku trudniej będzie wybrać się na wspólne spotkania, brać udział na żywo w celebracjach nabożeństw w różnych kościołach. Tym bardziej jednak warto szukać pokarmu do refleksji i modlitwy o upragnioną przez Chrystusa jedność Jego uczniów.  

Na kolejne dni Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan od 18 do 25 stycznia Międzynarodowa Wspólnota Chemin Neuf (wspólnota katolicka o powołaniu ekumenicznym) proponuje krótkie filmy z nauczaniami i świadectwami.

Modlitwa o jedność, codziennie odmawiana przez członków Chemin Neuf, posłuży za punkt wyjścia. Jej tekst jest w filmiku wprowadzającym, już dostępnym online :

Panie Jezu, który modliłeś się, aby wszyscy byli jedno,
prosimy Cię o jedność chrześcijan
taką, jakiej Ty chcesz, poprzez środki, jakie Ty wybierasz.
Niech Twój Duch Święty da nam doświadczyć cierpienia podziałów,
zobaczyć nasz grzech
i mieć nadzieję ponad wszelką nadzieję.
Amen

Codziennie od poniedziałku 18 stycznia do poniedziałku 25 stycznia na kanale Youtube wspólnoty o 8:00 będzie emitowane 5-minutowe nauczanie. Pierwszy odcinek zobaczycie poniżej:

"Jezus widzi, że świat, który kocha, traci spójność. Najbliżsi mu ludzie są podzieleni, za chwilę się rozpierzchną. Co Jezus robi? Modli się" - mówi filozofka i teolożka Blandine Lagrut.

"Kiedy wszystko się rozpada, kiedy wszystko się komplikuje, zamiast uciekać lub podejmować jakieś działania, Syn Boży zaczyna się modlić. To kompletnie zbija nas z tropu" - dodaje członkini wspólnoty i zachęca do wykoniania ćwiczenia na ten dzień.

Oprócz niej krótkie refleksje wygłoszą m.in. Justin Welby (prymas Kościoła Anglii), ojciec Laurent Fabre (założyciel Chemin Neuf), s. Michaela Borrmann (luteranka), s. Anne-Cathy Graber (menonitka). Spróbują odpowiedzieć na pytania: jak Jezus patrzył na swoich uczniów przed przeżyciem swojej Męki i dlaczego nalegał na więzy jedności i pokoju między nimi? Czy naprawdę możemy mieć nadzieję na jedność, skoro niektóre separacje trwają od wieków? Co robią workcamps i jakie są różne modele jedności? W jaki sposób Duch Święty zaskoczył nas w ostatnich dziesięcioleciach?

Po południu od godziny 14.00 będzie można odkryć krótkie świadectwa osób zaangażowanych na rzecz jedności: par mieszanych, teologów, mężczyzn i kobiet służących innym Kościołom niż ich własny, misjonarzy pojednania, pochodzących z różnych kościołów i różnych krajów.

Nauczania i świadectwa dostępne będą publikowane z napisami w 15 językach, spośród nich można wybrać polski:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka
30,03 zł
42,90 zł

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Oto ostatnia nadzieja Jezusa i Jego ostatnie słowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.