Propozycje na Wielki Post od DEON.pl

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl
(fot. unsplash.com)
2 lata temu
Redakcja DEON.pl

"Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Łatwo powiedzieć, trochę trudniej, żeby to co najważniejsze faktycznie wydarzyło się w naszych sercach. Oto nasze projekty, które pomogą pomóc.

Przygotowaliśmy dla Was różne propozycje, które mogą być punktem wyjścia do głębokiego i świadomego przeżycia Wielkiego Postu.

Jerzy Stuhr w projekcie "W życiu chodzi o #COŚWIĘCEJ" | Czwartki 

Jerzy Stuhr to nie tylko wybitny polski aktor, to prawdziwy koneser życia. Poznał wszystkiego jego smaki, ale czy posiada receptę na piękne życie? W bardzo osobistej rozmowie z ks. Andrzejem Lutrem opowiada o swojej największej miłości, marzeniach, strachu, chorobie, przemijaniu i… nieśmiertelności. Jeśli chcecie dowiedzieć się, dlaczego w życiu nie warto być spełnionym oraz kto się nim opiekuje "tam u góry", oglądajcie kolejne odcinki w każdym kolejnym tygodniu Wielkiego Postu.

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu

(fot. Michał Lewandowski)
Bóg grzeszników i mistyków. Szkoła Duchowości z Romanem Groszewskim SJ | Poniedziałki
Chrześcijanin albo będzie mistykiem, albo nie będzie go wcale. Chrześcijanin z pewnością jest grzesznikiem. Te dwie drogi tylko pozornie się kłócą, bo mistyka nie jest czymś nieosiągalnym, a wręcz przeciwnie - to podstawowa opcja poznania Boga przez grzesznika. Chrześcijaństwo jest pełne paradoksów, więc jak w nich zrozumieć Boga? Czy Bóg jest jakiś, a może nie jesteśmy w stanie o Nim nic powiedzieć?

Kolejna Szkoła Duchowości to spotkanie z Bogiem, którego można znaleźć we wszystkim, bo On ma ręce uwalane rzeczywistością. Jest Bogiem grzeszników i za grzeszników umarł, zaś Jego śmierć, jest dla nas łaską.


Zaprasza na nie Roman Groszewski SJ.

6 arcykatolickich pokus | Czwartki 

Wielki Post to 6 tygodni przygotowania do Zmartwychwstania Jezusa. Ale to nie tylko czas oczekiwania, ale i mierzenia się z trudnościami. To także czas kilku pułapek, które mogą skutecznie złapać nas w swoje sidła, utrudnić drogę albo sprawić, że w ogóle z niej zejdziemy. Jak sobie z tym poradzić? Gdzie szukać mapy po bezdrożach? Na szczęście mamy przewodnika. Ks. Grzegorz Strzelczyk pokaże jak dobrze przygotować się na zmierzenie z 6 wyzwaniami, jakie może przynieść Wielki Post. Spokojnie i rzeczowo wytłumaczy, doda otuchy i poprowadzi w odpowiednim kierunku.

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. Michał Lewandowski)
Gdzie diabeł nie mówi dobranoc. Czyli jak poprawnie rozmawiać o szatanie | Poniedziałki
Filmy z egzorcystami, publikacje książkowe, medialne, rekolekcje i konferencje z milionami wyświetleń, w czasie których mówi się o tym, co diabeł powiedział w czasie egzorcyzmu. Popularność mówienia o tych tematach jest zauważalnie większa niż jeszcze kilkanaście lat temu. Co stało się, że tak bardzo zaczęliśmy interesować się diabłem? W tym cyklu pokażemy, jak poprawnie rozmawiać o złym, opiszemy najczęstsze błędy chrześcijan, jakie popełniają w myśleniu o szatanie, pomożemy zrozumieć, co tak naprawdę Kościół mówi o złym duchu i czy faktycznie jest się czego bać. Swoimi refleksjami podzielą się: Dariusz Piórkowski SJ, Wojciech Werhun SJ, Marek Blaza SJ, Wacław Oszajca SJ, Jacek Siepsiak SJ, ks. Sławomir Sosnowski,  Krzysztof Krajewski- Siuda i Wojciech Surówka OP.
Propozycje na Wielki Post od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. depositphotos.com)

PSYCHOMITY. Czego się boją katolicy na terapii | Wtorki

Przychodzi katolik do psychoterapeuty i… no właśnie i co dalej? O ile w ogóle przychodzi. Jest w nas wiele obaw związanych z psychoterapią, a przecież cierpimy na dolegliwości psychiczne tak samo jak wszyscy. Wielki Post to doskonały czas, aby zawalczyć o swoje zdrowie i zmierzyć się z naszymi lękami. Dbamy o ciało, wzmacniamy ducha, dlaczego więc pomijamy własną psychikę? Troska o te trzy rzeczy pomoże Ci w głęboki i dobry sposób spotkać się z Bogiem.

Zebraliśmy najpopularniejsze wśród katolików mity dotyczące psychoterapii i psychologów. Rozprawi się z nimi Angelika Szelągowska-Mironiuk, psycholog, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego (spec. psychologia zdrowia i kliniczna), czynny psychoterapeuta pracujący w nurcie systemowym, w trakcie szkolenia w Ośrodku Szkoleń Systemowych w Krakowie, trener umiejętności społecznych I stopnia. Na co dzień pracuje z pacjentami indywidualnymi, parami i rodzinami oraz prowadzi szkolenia i warsztaty dla dzieci, nauczycieli i rodziców.

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 3

Spowiedź nie musi boleć | Piątki 

Spowiedź bywa jednym z najtrudniejszych sakramentów. Wielu się jej boi, ma z nią złe doświadczenia, albo po prostu… nie potrafi się spowiadać. To nic złego, sami miewamy z nią problemy.

Spowiedź wskazuje na dwa punkty przełomowe. Punkt pierwszy to smutna prawda o mnie samym. Punkt drugi - to doświadczenie, że będąc grzeszny, nie jestem pozostawiony sam.

Jeśli w głębi duszy zastanawiasz się po co w ogóle się spowiadać, jak działa sumienie i co zrobić, gdy w konfesjonale dzieje się krzywda, ten podcast jest dla Ciebie. Swoimi doświadczeniami i przemyśleniami dzielą się redaktorzy DEON.pl Julia Bondyra, Edyta Drozdowska, Karol Kleczka, Szymon Żyśko i Piotr Żyłka.

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 4

Lekcje u ks. Jana Kaczkowskiego. Jak przygotować się na klasówkę z życia? |Wtorki

Bez obaw, nie będzie tutaj odpytywania, stresu przed lekcją, ani głupich odpowiedzi. Najlepszy nauczyciel od spraw ważnych, czyli ks. Jan Kaczkowski, nauczy, pokaże błędy, da dobrą radę i nie będzie organizował karnych kartkówek, kiedy zobaczy, że średnio idzie nam poznawanie nowego materiału. Mimo, że od śmierci księdza minęło już kilka lat, to wciąż inspiruje i sprawia, że stajemy lepiej przygotowani do najważniejszego egzaminu. Tego w którym stawką jest nasze po prostu porządne życie. Już dzisiaj siadaj w ławce.

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 5

(fot. Damian Kramski)

"Pokój z tobą". Międzyreligijne rekolekcje na post | Środy

W tradycji wielkich religii świata post jest ważną praktyką duchową. Okres postu w tradycji trzech wielkich religii monoteistycznych - judaizmu, chrześcijaństwa i islamu - był czasem zbliżenia do Boga i wszystkich ludzi. Był okresem pogłębienia solidarności i ducha braterstwa z wykluczonymi. Czasem wyrzeczenia się tego, co złe i szukania tego, co bezcenne: pokoju.

W jaki sposób modlić się w czasie postu? Czym jest dla nich jałmużna? Jak pościć, by rzeczywiście odnajdować pokój i wolność, która płynie od Jedynego Stwórcy?

Powołując się na słowa dokumentów Kościoła katolickiego, chcemy szukać u naszych braci i sióstr "promienia owej Prawdy, która oświeca wszystkich ludzi". Chcemy słuchać tych, którzy razem z nami odpowiadają na powołanie synów Abrahama i wraz z nimi szukać pokoju.

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe rekolekcje, które pozwolą nam lepiej poznać nasze wspólne dziedzictwo i powołanie. Wezmą w nich udział:

rabin Avi Baumol, teolog, służy wspólnocie Żydów w Krakowie

imam Youssef Chadid, przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP

Katarzyna Anna, Mała Siostra Jezusa

dk Wiktoria Matloch, diakon Kościoła Ewangelicko-augsburskiego

ks. Martina Viktorie Kopecká, pastorka Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego

ks. Radosław Rakowski, prezbiter Kościoła rzymskokatolickiego, poznański duszpasterz

Postny trening duszy. Masz chwilę? | Środy

Życie bez pośpiechu, spacery z Bogiem, uważne smakowanie codzienności i świadomość palety osobistych uczuć i emocji. Możesz się tego nauczyć nawet w 15 minut. Jak? Ćwiczenia duchowe autorstwa Wojtka Werhuna SJ to sprawdzona metoda na najlepszy duchowy trening.

A może przy okazji odkryjesz, że droga jest ważniejsza niż cel? W każdym razie - na pewno przekonasz się, że warto podróżować w głąb siebie!

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 6

(fot. Ignatius Idoko)

Wyrzucamy złe duchy. Postem i modlitwą | Piątki

Jesteś uzależniony od chłopaka, mamy, kogoś? Nie możesz wytrzymać 10 minut bez sprawdzenia, co tam na Facebooku? Mówisz źle o innych lub marudzisz? Marnujesz czas albo odczuwasz głęboki smutek i już dawno nic cię tak naprawdę nie ucieszyło?

Jezus powiedział, że są takie rodzaje złych duchów, które możemy wyrzucić z naszego życia tylko modlitwą i postem. Dlatego nie mamy wątpliwości, że ta metoda działa! Marcin Zieliński w tym cyklu wideo rozprawi się z 6 rodzajami złych duchów, zaproponuje konkretne rodzaje postów i poprowadzi modlitwę.

O kobiecie, która pozwoliła się odszukać, czyli o Tobie | Sobota

Maria Magdalena, Marta z Betanii, kobieta cudzołożona - słyszałaś o nich nie raz. A czy zdarzyło Ci się, słuchając ich historii, pomyśleć, że to opowieść również o Tobie?  Każda z nich w swojej codzienności mierzyła się nie tylko z tym, co niesie teraźniejszość, ale także z ciężarem przeszłości. Każda doświadczała zmagań i porażek. Toczyła swoje małe bitwy, które zmieniły w jej życiu tylko trochę albo bardzo niewiele - do czasu spotkania z Bogiem.

Ten Wielki Post też może być o Tobie. Też może stać się szansą na spotkanie Boga, który uklęknie przed Tobą, by umyć Ci nogi, a potem odda swoje życie. W każdą sobotę zapraszam do refleksji nad niedzielą Ewangelią i do spojrzenia na nią z perspektywy kobiety, która pozwoliła się odszukać.  Może z Tobą będzie podobnie? Zaprasza Maja Moller.

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 7

Filmy po Bożemu | Sobota

Gdy idziesz na seans 3D, film staje się jakby bardziej żywy i niekiedy bezpośredniej go doświadczasz, ale żeby go zobaczyć, musisz założyć specjalne okulary. Podobnie jest ze Słowem Bożym, które ma moc zmiany naszego życia, jednak powinno mówić zrozumiałym językiem.

Postanowiliśmy poświęcić więcej uwagi Ewangeliom, które Kościół przygotował na każdą z sześciu niedziel Wielkiego Postu, ale oferujemy do nich nietypowy komentarz. Bóg znajdzie człowieka w każdym czasie i miejscu - także w kinowej sali. Dlatego Karol Kleczka i Piotr Kosiarski przeprowadzą was przez wielkopostne Ewangelie w sześciu odcinkach podcastu filmowego Filmy Po Bożemu.

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 8

Wielkopostny challenge na Messengerze

To wyzwanie dla wszystkich: dla dzieci i dorosłych, świeckich i duchownych, małżeństw i samotnych. Każdego dnia będziemy Ci wysyłać zadanie do wykonania, które pochodzi z tegorocznej Zdrapki Wielkopostnej, ale to nie wszystko. Oprócz tego poszerzymy je o wartościowe artykuły, nagrania i rozważania. Znasz kogoś, kto lubi wyzwania? Zaproś go do udziału w naszym projekcie!

Tutaj przeczytasz więcej i dowiesz się, w jaki sposób możesz dołączyć do challenge'u.

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 9

Otrzymaj Słowo dla siebie na Wielki Post

Wyrzeczenia, spowiedź, droga krzyżowa, Gorzkie żale, rekolekcje i… nagle kończy się Wielki Post, a my mamy wrażenie, że nie przeżyliśmy go wcale. Coś nam umyka. Coś bardzo ważnego.

Wielki Post jest czasem trudnych treści. Po latach wydaje się nam, że wiemy i rozumiemy już wszystko, a i tak historia Jezusa wciąż nas gorszy i bulwersuje. Tylko Słowo Boże może nas przeprowadzić przez ten czas owocnie.

Chcemy Wam zaproponować, żebyście w Wielki Poście zrobili jedną rzecz - wybierzcie dla siebie Słowo i żyjcie nim codziennie. Zobaczcie, jaką ma ono moc. Zawierzcie się Bogu, On sam przeprowadzi Was przez Wielki Post. Nikt nie zrobi tego lepiej.

Przygotowaliśmy 40 cytatów z Pisma Świętego, które w sposób szczególny mówią o Bogu i o nas. Wylosuj jedno Słowo dla siebie. To będzie TWOJE SŁOWO NA WIELKI POST. Nie ma w tym żadnej magii, chcesz je zrozumieć - współpracuj z nim. Módl się wybranym Słowem codziennie; wracaj do niego; znajdź kontekst w jakim je Bóg wypowiedział; zapytaj, co ono samo znaczy dla Ciebie. To nie będzie stracony czas. Z wylosowanym Słowem Bożym nie zostajesz sam. Do każdego z nich proponujemy ci również konkretne rozważanie napisane przez abpa Grzegorza Rysia, Grzegorza Kramera SJ, Adama Szustaka OP lub Wacława Oszajcę SJ. Przeżyj ten Wielki Post inaczej. Nie przez to, co sam osiągniesz i wypracujesz, ale przez to, co Bóg wleje do twojego serca.

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 10

Zakład ze św. Ignacym

Św. Ignacy założył się z prostytutką, że w ciągu 30. dni zmieni jej życie. Jego metoda była skuteczna, choć nic nie przychodzi bez wysiłku. Ignacy pomógł Maríi oczyścić myśli, słowa i czyny. Oduczył przeklinania. Zachęcił do wysiłku i pracy nad sobą. Pokazał jej, że jest wartościowa. Nauczył modlitwy, rachunku sumienia a przez rozmowę pomógł jej pokonać chwile wahania i zniechęcenia. Proste rzeczy, ale skutecznie zadziałały. Zadziałają i w twoim przypadku!

Bardzo polecamy projekt internetowych rekolekcji ekipy Modlitwy w drodze.

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 11

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.