Rośnie napięcie między dwoma państwami. Jeśli dojdzie do wojny, ucierpią chrześcijanie

Rośnie napięcie między dwoma państwami. Jeśli dojdzie do wojny, ucierpią chrześcijanie
(fot. youtube.com / tv2000it)
Crux / Catholic News Agency / ml

Kardynał Louis Sako obawia się, że narastający konflikt między Iranem a Stanami Zjednoczonymi może doprowadzić do pogorszenia się sytuacji chrześcijan w sąsiednim Iraku.

Hierarcha jest katolickim patriarchą Chaldejczyków. W wywiadzie udzielonym Catholic News Agency wyraził swoje obawy o to, jaki będzie los chrześcijan w możliwym konflikcie między państwami. Choć szanse na to, że działania wojenne będą toczyć się w Iraku są niewielkie, kraj ten może zostać wzięty "w kleszcze" w potencjalnym konflikcie. Kardynał zwrócił uwagę, że planowana wizyta papieża Franciszka w tym kraju jest niepewna.

"Boimy się, gdy słyszymy ludzi mówiących, że będzie wojna i co może się wydarzyć. Mam jednak nadzieję, że nie będziemy prowadzić wojny i że Irańczycy rozważą to, czego doświadczył Irak. Po 15 latach Irak cierpi i wciąż panuje w nim zamieszanie" - powiedział kard. Sako w wywiadzie dla CNA.

Patriarcha Sako proponuje "okrągły stół" dla ratowania Iraku >>

Według analityków, chrześcijańska ludność Iraku przed inwazją USA w 2003 liczyła od 1,5 do 2 mln ludzi. Obecnie to około 200 tys.

"Dzisiaj w Mosulu praktycznie nie ma chrześcijan. Było ponad 30 000 (przed przemocą na tle religijnym i Państwem Islamskim). Byłem tam proboszczem - powiedział duchowny wskazując, że kiedyś w Iraku kwitły wspólnoty chrześcijańskie. Zarówno w Bagdadzie, w Basrze, Kirkuku, Mosulu i Kurdystanie.

"Po wyzwoleniu Mosulu (z rąk Państwa Islamskiego) pojechałem tam i zobaczyłem, że wszystkie nasze kościoły zostały zniszczone. Kościoły te pochodzą z okresu od V do X wieku. Nie ma ich więcej. Obawiam się, że coś podobnego wydarzy się w Iranie, ale także Irak będzie dotknięty wojną" - powiedział hierarcha.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Nawet wśród ludzi wierzących szerzy się poczucie, które mają zapewne pasażerowie tonącego statku: wierzący pytają siebie, czy wiara chrześcijańska ma jeszcze przyszłość i czy w wyniku duchowego rozwoju nie stała się już przestarzała.

Wnikliwa diagnoza...

Skomentuj artykuł

Rośnie napięcie między dwoma państwami. Jeśli dojdzie do wojny, ucierpią chrześcijanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.