Ta święta przedstawiana jest z jednorożcem. Wiesz, dlaczego?

Ta święta przedstawiana jest z jednorożcem. Wiesz, dlaczego?
(fot. Domenichino, via Wikimedia Commons / s)

Jest tylko troje świętych, którzy mieli ten "przywilej". Zobacz, co symbolizuje jednorożec w chrześcijaństwie.

Św. Justyna z Padwy urodziła się pod koniec III wieku. Pochodziła z bardzo zamożnej i znaczącej rodziny. Jej ojciec był prawdopodobnie bogatym kupcem arystokratycznego pochodzenia. Prawdopodobnie z jednej z podróży przywiózł swojej rodzinie nową wiarę. Zachwycony chrześcijaństwem zachęcił cały swój dom do przejścia na nową religię.

W tym samym czasie wybuchły ogromne prześladowania chrześcijan, zarządzone przez cesarza Dioklecjana. Nie wiadomo, w jaki sposób wydano rodzinę Justyny. 7 października 304 r. została skazana na śmierć i ścięta. Wyrok wydał na nią sam Maksymian Galeriusz, późniejszy cezar.

Jedna z legend podaje, że więziona w celi Justyna miała widzenie. Noc przed egzekucją widziała we śnie jednorożca, który był niesamowicie piękny i uspokoił ją. Dlatego była pewna nieba i nie wyrzekła się Jezusa, gdy ostatni raz zapytano ją o powrót do rzymskich wierzeń. Od tego momentu jednorożec stał się atrybutem, z jakim przedstawiano świętą. Gdy ustały prześladowania chrześcijan, kult Justyny był już na tyle mocny, że wybudowano kościół nad jej grobem.

Jednorożec jest rzadkim chrześcijańskim symbolem. Według historyków mógł on zostać atrybutem św. Justyny, gdyż symbolizuje niezwykłą czystość i dziewictwo, a Justyna jest nazywana "najznakomitszą dziewicą z Padwy". Z tego samego powodu pojawiły się również nieliczne przedstawienia Matki Bożej z jednorożcem, a także Jezusa karmionego mlekiem jednorożca. Również św. Cyprian z Kartaginy bywał przedstawiany w obecności jednorożca. W kilku włoskich kościołach zachowały się częściowo stare freski, które prezentowały jednorożca wśród aniołów.

To wszystko wskazuje, że jednorożcem najprawdopodobniej był sam Jezus Chrystus, "przeczysty człowiek i Bóg w jednej osobie". W legendach zachowały się nawet zapiski, że jednorożec miał na głowie nie róg, ale krzyż.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elżbieta Polak

Patron Polski i potężny wspomożyciel. Poznaj św. Andrzeja Bobolę

Przepiękne świadectwa przywołane na kartach tej książki pokazują, że wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli jest często ostatnią deską ratunku. Za jego przyczyną Bóg dokonuje cudów uzdrowienia, pomaga...

Skomentuj artykuł

Ta święta przedstawiana jest z jednorożcem. Wiesz, dlaczego?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.