Dzięki śmierci Chrystusa każdy z nas ma dostęp do Boga!

"Najpiękniejszym momentem, o którym będziemy słyszeli w czasie czytania Męki Pańskiej, jest chwila śmierci Jezusa. Gdy On umiera, zasłona świątyni zostaje rozerwana. Miejsce sacrum, miejsce najświętsze, do którego dostęp mieli tylko arcykapłani, zostaje otwarte". Posłuchaj trzeciego odcinka rekolekcji wielkopostnych: "Kerygmat. Dlaczego Jezus za nas umarł?".
- Chwila śmierci Chrystusa na krzyżu to centralne wydarzenie zbawcze, które wymaga naszej szczególnej uwagi. Jest to tajemnica, w której Jezus odnosi zwycięstwo i uwalnia ludzkość z grzechu.
- Całe życie Jezusa było znakiem Bożego pragnienia pojednania z ludzkością. Jego śmierć na krzyżu stanowi wypełnienie tego pragnienia, będąc aktem posłuszeństwa wobec Ojca w kontrze do ludzkiego nieposłuszeństwa.
- Słowa Jezusa: "Boże mój, czemuś mnie opuścił" ukazują, jak bardzo Chrystus utożsamia się z grzesznikami i ich oddzieleniem od Boga. Jednocześnie to On jest odpowiedzią Boga na tę tęsknotę.
- Śmierć Chrystusa otwiera dostęp do Boga dla każdego człowieka. Dzięki Jego ofierze życie ludzkie nie musi być ciągłą próbą zrehabilitowania się za grzechy, ale może być drogą do coraz głębszego zbliżenia się do Boga.
Boże pragnienie odzyskania człowieka znajduje swoje wypełnienie w momencie śmierci Chrystusa
Jakub Majchrzak SJ zaczyna od tego, że trzecim punktem kerygmatu jest męka i śmierć Jezusa Chrystusa, jako centralne wydarzenie zbawcze.
- Oznacza to, że tutaj dzieje się coś naprawdę ważnego, co wymaga dużo uwagi i czasu. Odpowiadając sobie na pytanie, dlaczego Jezus za nas umarł, nie możemy pominąć krzyża i tajemnicy, która się na nim wydarzyła. Rzeczywiście jest to tajemnica. Człowiek umiera, a jednak zwycięża, zostaje skazany, a jednak nas uwalnia. I chciałbym, żebyśmy w pierwszej kolejności złapali właśnie ten aspekt śmierci Jezusa na krzyżu - wyjaśnia jezuita i dodaje:
"Jak głosi Katechizm, całe życie Jezusa było wypełnione pragnieniem, które ma w sobie Ojciec - pragnieniem wykupienia i pojednania nas z sobą. Przez grzech Adama, przez jego nieposłuszeństwo, ludzkość została oderwana od Boga. I chociaż Bóg na różne sposoby kontaktował się i komunikował z człowiekiem, ta relacja została naderwana. Dlatego Chrystus przez całe swoje życie był ożywiany pragnieniem pojednania, które nosi w sobie Ojciec. Całe życie Jezusa jest znakiem tego, że Bóg pragnie naszego pojednania, pragnie się do nas zbliżyć. To pragnienie znajduje swoje wypełnienie i realizację właśnie w śmierci na krzyżu, kiedy Jezus - w kontrze do naszego nieposłuszeństwa - do końca jest posłuszny".
Jakub Majchrzak SJ dodaje: "Chrystus, który nie zna grzechu, tak bardzo nas kocha, że w imieniu wszystkich grzeszników, którzy zostali oderwani od Boga, może powiedzieć: »Boże mój, czemuś mnie opuścił«. I tymi słowami Chrystus wyraża tęsknotę człowieka za Bogiem. On sam jest odpowiedzią Boga na naszą tęsknotę".
Dlaczego zasłona świątyni została rozdarta w momencie śmierci Chrystusa?
- Najpiękniejszym momentem, o którym będziemy słyszeli w czasie czytania Męki Pańskiej, jest chwila śmierci Jezusa. Gdy On umiera, zasłona świątyni zostaje rozerwana. Miejsce sacrum, miejsce najświętsze, do którego dostęp mieli tylko arcykapłani, zostaje otwarte, odsłonięte. Dzięki temu, że Chrystus umarł, każdy z nas ma dostęp do Boga! Ponieważ wykupił nas z grzechu, nasze życie nie musi być próbą zrehabilitowania się za nasz grzech. Dzięki Jezusowi, nasze życie może być zbliżaniem się do Boga. To druga rzecz, na którą chciałem zwrócić uwagę, mówiąc o śmierci Chrystusa - wyjaśnia jezuita.
Posłuchaj całego nagrania:
"Kerygmat. Dlaczego Jezus za nas umarł?"
Jeśli chcesz przekazać podstawowe prawdy wiary osobie, która nie zna chrześcijaństwa, powinieneś zacząć od kerygmatu. Ale czym w ogóle jest kerygmat? Chyba wszyscy o nim słyszeliśmy, ale kiedy zastanowimy się nad tym tajemniczym słowem, nie do końca wiemy, co ono oznacza. Dobra nowina? Grzech? Zbawienie? Coś dzwoni, ale nie wiadomo, w którym kościele. Dlatego zapraszamy was na wielkopostny cykl "Kerygmat. Dlaczego Jezus za nas umarł?".
Jakub Majchrzak SJ w sześciu odcinkach opowie o zasadach kerygmatu, które wyrażają podstawy naszej wiary. A wszystko w kontekście zbliżającego się Triduum Paschalnego. Jeśli chcesz usłyszeć najbardziej radosne i zmieniające życie przesłanie, wchodź na DEON.pl w każdy wielkopostny poniedziałek.
Skomentuj artykuł