Genialna myśl, która zmieni twoje podejście do modlitwy

Genialna myśl, która zmieni twoje podejście do modlitwy
"Gościnność Abrahama" - ikona autorstwa Andrzeja Rublowa, przedstawiająca Trójcę Świętą. Fot. Igor Golovniov / Depositphotos.com
Instagram.com / Commoners Communion

"Możesz nauczyć się odpoczywać w modlitwie: możesz nauczyć się dołączać do tej rozmowy, która rozpoczęła się na długo przed twoimi narodzinami i będzie trwała dalej, gdy wydasz ostatnie tchnienie" - pisze na instagramowym profilu Strahan Coleman, chrześcijański muzyk i pisarz. 

Profil @commoners_communion gromadzi na Instagramie ponad 50 tysięcy obserwujących, z którymi Strahan Coleman dzieli się pisanymi przez siebie modlitwami i medytacjami. W jednym z ostatnich wpisów bardzo krótko i celnie opisuje swoje przemyślenia dotyczące modlitwy. 

Czym jest modlitwa? Według Strahana to włączanie się w rozmowę Trójcy Świętej, która trwa od wieków. To bardzo odkrywcza myśl, jeśli zostaliśmy wychowani w przekonaniu, że to człowiek jest tym, który musi zainicjować modlitwę i wszystko zależy od wysiłku, który w nią włoży. Coleman mówi: jest inaczej.  

"Łatwo jest zapomnieć, że gdy zaczynam się modlić, tak naprawdę włączam się tylko w bieg strumienia płynącego od zawsze. Rozmowa Ojca, Syna i Ducha trwa od zawsze i będzie zawsze trwać. Gdy zaczynam się modlić, nie inicjuję rozmowy: po prostu odpowiadam na zaproszenie. 

Myślę, że różnica jest taka, jak między pływaniem w jeziorze i pływaniem w rzece. W jeziorze każdy następny ruch zależy od mojej własnej siły. Nie mogę płynąć przez wodę, jeśli nie potrafię pływać z wystarczającą siłą, a im dłużej płynę, tym bardziej jestem zdany na własne siły. 

Pływanie w rzece wymaga włączenia się w nurt, który stale przemieszcza się w kierunku morza. Wszystkie moje wysiłki służą temu, by zwiększyć pęd, który zabiera mnie w dół rzeki, ale nie mogę go sam spowodować.  

Gdy tego potrzebuję, mogę położyć się na plecach i pozwolić się unosić przez nurt. Po prostu dołączam do płynącej wody. I taki rodzaj modlitwy - gdy dołączam do strumienia płynącego od zawsze - jest bliższy komunii z Bogiem."

 

Źródło: Instagram / Commoners Communion. 
Tłum. mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mark E. Thibodeaux SJ

Czy kontemplacja polega na oderwaniu się od rzeczywistości, a może jest zanurzona w świecie?
Czy modlitwa mnicha jest lepsza od tej, którą kieruje do Boga student przed egzaminem?
Czy domowy fotel ma takie...

Skomentuj artykuł

Genialna myśl, która zmieni twoje podejście do modlitwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.