Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta? Na te wydatki musisz się przygotować

Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta? Na te wydatki musisz się przygotować
(fot. AS photo studio / Shutterstock.com)

Dla dziecka przygotowanie to w dużej mierze czas beztroskiej radości. W tym samym czasie rodzice kalkulują domowy budżet i przygotowują się na spory wydatek związany z tą uroczystością. Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta?

Prześledźmy jej organizację krok po kroku.

[STRÓJ] Od tego, co ustalą rodzice z proboszczem, zależy, ile trzeba będzie przeznaczyć na strój. Najtańszym wyborem jest biała alba i tu w zależności od tego, czy kupiliśmy używaną, czy nową, ceny wahają się od 80 do 200 zł. Wiele parafii zamawia je u jednego krawca, dzięki czemu mogą one wynegocjować rabat ilościowy, ale zawsze to rodzic może zdecydować, gdzie chce albę dla dziecka uszyć. Droższym wyborem są stroje oddzielne. Sukienka dla dziewczynki to minimum 150 zł, a cena dochodzi nawet do 400 zł. Garnitur chłopięcy można kupić już za 140 zł, a ceny znanych marek zatrzymują się nawet na poziomie 700-900 zł. Niezależnie od wyboru alba czy sukienka, w przypadku dziewczynki dochodzi jeszcze kwestia dodatków: sweterek, rękawiczki, wianuszek - to koszt w granicach 80-150 zł. Buty w obu przypadkach kosztują od 50 do 150 zł. Chłopiec powinien jeszcze mieć białą koszulę i ciemne spodnie, które zakłada pod albę (40-80 zł).

Podsumowując:

  • w przypadku chłopca koszt waha się od 200 do 350 zł, jeśli zdecydujemy się na albę,
  • od 250 do nawet 550 zł przy wyborze garnituru.
  • Dziewczynka w albie kosztuje rodziców od 200 do 350 zł
  • Gdy wybierzemy sukienkę, trzeba zabezpieczyć już kwotę w granicach od 300 do 600 zł

Wielu rodziców decyduje się na dodatkowy strój na przebranie i tu każdy musi indywidualnie podejść do sprawy.

Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta? Na te wydatki musisz się przygotować - zdjęcie w treści artykułu

[OBOWIĄZKOWE SAKRAMENTALIA] Każda parafia podchodzi do tego w inny sposób, jednak tradycją już jest, że dzieci otrzymują przed Pierwszą Komunią książeczkę do nabożeństw (45-70 zł) i różaniec (20-40 zł). W niektórych parafiach są zaopatrywani także w jednolite gromnice (ok 20-35 zł), jednak najczęściej księża proszą o przygotowanie świec z chrztu świętego. Taki jest właśnie zamysł tej świecy, ma ona towarzyszyć nam przez całe życie we wszystkich najważniejszych celebracjach i sakramentach.

  • Koszt wyposażenia dziecka w sakramentalia zamyka się w granicach ok. 60-120 zł

[OFIARA NA WYSTRÓJ KOŚCIOŁA] Trzeba powiedzieć jasno, że jest to zawsze ofiara dobrowolna. Przyjęło się jednak w wielu parafia, że jej uiszczenie jest wymagane. Jeśli nie stać cię na to, nie zwlekaj, tylko powiadom od razu księdza lub katechetę przygotowującego twoje dziecko. Na pewno spotkasz się ze zrozumieniem. Ofiara ta wynosi najczęściej od 100 do 150 zł. Finansuje się z niej sprzątanie kościoła, przystrojenie go w kwiaty, ale też podziękowanie dla księży przygotowujących dzieci do Pierwszej Komunii. Organizują je najczęściej katecheci lub sami rodzice, jeśli zawiązał się taki komitet. Z tej ofiary pokrywane są również koszty pamiątki przystąpienia do Pierwszej Komunii, którą otrzyma twoje dziecko. Wspólna fotografia to już dodatkowy koszt (i obligatoryjny) - 20 zł.

  • Ofiara dla kościoła, aby móc przygotować uroczystość, to koszt 100-180 zł

[PRZYJĘCIE KOMUNIJNE] To największy wydatek, z jakim przyjdzie się zmierzyć rodzicom. Dawniej wiele osób decydowało się na przyjęcie w domu. Jest to tańsza opcja, choć bardziej pracochłonna. Średni koszt zaproszenia jednego gościa wynosi 40-70 zł. Do tego dochodzi 400-700 zł dla kucharki. Dziś już mało która mama decyduje się sama coś ugotować, co zrozumiałe z racji braku czasu i licznych obowiązków.

Wynajęcie lokalu jest droższe, a cena waha się tutaj w zależności od wielu czynników, jak np. wielkość miejscowości, w której organizujemy przyjęcie, czy prestiż lokalu. Za tzw. talerzyk (pełny zestaw dla jednego gościa) płacimy od 80 zł do nawet 150 zł.

Nie każdy lokal w cenie serwuje ciasta. Najczęściej rodzice zamawiają je osobno w cukierni (100-200 zł). Dochodzi też do tego tort (80-200 zł).

Podsumowując, przyjęcie komunijne dla 15 osób:

  • W domu jest to koszt 1200-1600 zł
  • W restauracji zapłacimy od 1500 do nawet 3000  zł

Komunia Święta jest niemałym wydatkiem, ale jednorazowym. Dobrze się na nią przygotować już wcześniej i drobnymi sumami zabezpieczyć na przyszłość. Najtaniej zorganizujemy całą uroczystość za ok. 1500 zł. W Polsce rodzice decydują się najczęściej przeznaczyć na nią od 2000 do 3500 zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta? Na te wydatki musisz się przygotować
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.