Ile razy trzeba się przeżegnać podczas mszy?

Ile razy trzeba się przeżegnać podczas mszy?
Msza święta. Fot Pawel Horosiewicz / Depositphotos.com
przemyska.pl / vademecumliturgiczne.pl / mł

Znak krzyża jest podczas mszy wykonywany przez wiernych w bardzo różnych momentach. Kiedy liturgia mszy świętej naprawdę każe się przeżegnać, a kiedy robimy to z nawyku albo poczucia obowiązku? 

Znak krzyża to gest wykonywany przez katolików najczęściej. Symbolizuje krzyż, na którym umarł Chrystus i jest jednocześnie wyznaniem wiary w Boga Trójjedynego – Ojca, Syna i Ducha Świętego.

W liturgii można wyróżnić dwa rodzaje znaków krzyża - mały i duży. Mały to krzyżyk kreślony np. na czole, ustach i piersi przed wysłuchaniem Ewangelii, duży - to tradycyjne "przeżegnanie się", czyli dotknięcie prawą dłonią czoła, piersi i ramion. 

Kiedy wykonujemy znak krzyża podczas mszy? 

Podczas mszy są dwa podstawowe momenty, w których powinniśmy się przeżegnać "dużym" znakiem krzyża. To moment rozpoczęcia Eucharystii, gdy ksiądz odprawiający mszę wypowiada słowa "W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego", oraz czas końcowego błogosławieństwa. Wtedy kapłan błogosławi wiernych, mówiąc: „Niech Was błogosławi Bóg wszechmogący: Ojciec i Syn i Duch Święty”. Trzecim momentem, w którym należy przeżegnać się dużym znakiem krzyża podczas mszy, jest moment pokropienia wodą święconą, gdy pokropienie zastępuje akt pokuty (tzw. aspersja).  

Dużo rzadziej zdarza się, że podczas mszy biskup błogosławi zgromadzonych na liturgii wiernych Ewangeliarzem - wtedy też należy się przeżegnać dużym znakiem krzyża. 

Mały znak krzyża podczas mszy świętej wykonujemy tylko w jednym jej momencie - przed czytaniem Ewangelii, gdy ksiądz mówi: "Słowa Ewangelii według...". Wtedy na czole, ustach i piersi wykonujemy kciukiem prawej dłoni po jednym małym krzyżyku. 

DEON.PL POLECA

Kiedy nie należy się żegnać podczas mszy?  

Znaku krzyża wierni nie powinni wykonywać w innych momentach mszy świętej: na koniec czytania Ewangelii, w czasie, gdy ksiądz celebrujący mszę po podczas przeistoczenia ukazuje wiernym Hostię oraz kielich, a także po przyjęciu komunii świętej. Nie czynimy znaku krzyża także po słowach "Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata" ani przed wyznaniem wiary.

 

Źródło: przemyska.pl / vademecumliturgiczne.pl / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adrienne von Speyr

Książka Adrienne von Speyr skrywa prawdziwe skarby. Szwajcarska autorka dokonała w niej tego, czego tak bardzo brakuje współczesnemu uczestnikowi liturgii Eucharystii. Ożywiła rytuał, który przez wielokrotne powtarzanie zatraca świeżość i powszednieje, mimo że wyraża najgłębsze...

Skomentuj artykuł

Ile razy trzeba się przeżegnać podczas mszy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.