Ite ad Ioseph – Udajcie się do Józefa

Ite ad Ioseph – Udajcie się do Józefa
Święty Józef z Dzieciątkiem (fot. zatletic / depisitphotos)
7 miesięcy temu

Św. Józef jest patronem Kościoła powszechnego, czystości, rodzin, ojców, robotników i pracujących oraz ubogich. Czczony jest jako patron dobrej śmierci. Jest orędownikiem w sprawach trudnych, osób w niebezpieczeństwie, zmuszonych do ucieczki, odepchniętych i opuszczonych.

Uroczystość św. Józefa jest w tym roku szczególna. Ten dzień poświęcony Opiekunowi Zbawiciela, Patronowi Kościoła katolickiego jest okazją do doświadczenia, że św. Józef jest patronem i opiekunem wszystkich wierzących.

Papież Franciszek, ustanawiając specjalny Rok Jubileuszowy, poświęcony tej „niezwykłej postaci” zachęca nas, byśmy w Nim, człowieku „codziennej, dyskretnej i ukrytej obecności” znaleźli „orędownika, pomocnika i przewodnika w chwilach trudnych”.

Franciszek pisze o tym w Liście apostolskim Patris Corde, odwołując się do doświadczeń wciąż trwającej pandemii. Św. Józef ukazany jest jako „mąż, który przechodzi niezauważony”, ale właśnie przez to jest bliski tak wielu ojcom, matkom, dziadkom i babciom, nauczycielom, ale też lekarzom, pielęgniarkom i pielęgniarzom, pracownikom supermarketów, sprzątaczom, opiekunom i opiekunkom, kierowcom, siłom porządkowym, wolontariuszom, kapłanom i zakonnicom, którzy codziennie, bez siania paniki, stawiają czoło kryzysowi i pomagają go pokonywać.

Pomocą do tego jest też „dar specjalnych odpustów”, który w związku z decyzją papieża Franciszka na ten rok jubileuszu ogłosiła Penitencjaria Apostolska. Odpust zupełny można uzyskać każdego dnia tego roku aż do 8 grudnia, a szczególnie przy okazji świąt dedykowanych św. Józefowi, jak 19 marca, 1 maja, każdego 19 dnia miesiąca i w każdą środę, dzień w tradycji łacińskiej poświęcony naszemu patronowi.

Świętowanie specjalnego Roku św. Józefa powinno sprzyjać codziennemu wzmacnianiu życia wiary, by w pełni realizować wolę Boga. Każdy może poprzez modlitwę i dobre uczynki oraz wzywając orędownictwa św. Józefa, uzyskać pocieszenie i wsparcie w trudach życia, które nam dzisiaj doskwierają najbardziej.

Odpust zupełny można otrzymać spełniając tzw. zwykłe warunki, czyli przystąpić do spowiedzi sakramentalnej, przystąpić do Komunii św., pomodlić się w intencjach zgodnych z intencjami Ojca Św., a odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu wykonać to, co zostało przewidziane jako warunek uzyskania odpustu.

Warto pamiętać o kilku sugestiach Penitencjarii Apostolskiej, pomagających nam pełniej wykorzystać możliwości, jakie nam daje ten specjalny rok łaski.

Odpust zupełny może uzyskać ten, kto naśladuje św. Józefa jako męża modlitwy, słuchania i rozeznania woli Boga. Można wziąć udział w rekolekcjach, dniu skupienia, medytując przynajmniej przez pół godziny nad Ojcze nasz lub osobą Oblubieńca Maryi.

Można uzyskać odpust zupełny przez spełnianie uczynków miłosierdzia względem ciała (głodnych nakarmić; spragnionych napoić; nagich przyodziać; podróżnych w dom przyjąć; więźniów pocieszać; chorych nawiedzać; umarłych pogrzebać) lub względem duszy (grzeszących upominać; nieumiejętnych pouczać; wątpiącym dobrze radzić; strapionych pocieszać; krzywdy cierpliwie znosić; urazy chętnie darować; modlić się za żywych i umarłych), naśladując w tym św. Józefa, człowieka sprawiedliwego, w ciszy i uczciwości spełniającego codzienne obowiązki.

Każda rodzina, ale i narzeczeni, mogą uzyskać odpust zupełny, jeśli odmówią razem modlitwę różańcową (polecamy zwłaszcza jej część radosną), aby odtworzyć tę samą atmosferę „jedności, miłości i modlitwy, w której żyła Święta Rodzina”.

Odpust zupełny mogą uzyskać ci, którzy modlą się w intencji poszukujących pracy oraz o godniejszą pracę dla wszystkich, zawierzając się codziennie wstawiennictwu św. Józefa. Tak samo dar odpustu mogą otrzymać ci, którzy modlą się w intencji Kościoła prześladowanego, w intencji umocnienia „wszystkich chrześcijan poddanych różnym formom prześladowania”, za osoby w niebezpieczeństwie, cierpiące, zmuszone do ucieczki, odepchnięte czy opuszczone. Św. Józef jest patronem, opiekunem i orędownikiem tych wszystkich osób.

Mając na uwadze wciąż trwającą pandemię koronawirusa, dar odpustu zupełnego „zostaje rozszerzony na starszych, chorych, konających oraz tych, którzy z uzasadnionych powodów nie mogą wychodzić z domu”, a ofiarują swoje cierpienia i niedogodności Bogu oraz spełnią akt pobożności ku czci św. Józefa.

Czas pandemii komplikuje wszelkie nasze działania. Do spowiedzi sakramentalnej należy przystąpić wtedy, kiedy jest to możliwe. Jedna spowiedź wystarczy do uzyskania wielu odpustów. Do Komunii św. dobrze jest przystąpić każdorazowo, kiedy pragniemy spełnić warunki do uzyskania odpustu zupełnego. Jeśli to nie jest możliwe lub uczestniczymy we Mszy św. online przyjmijmy Komunię św. duchowo.

Rok św. Józefa i dar odpustów zachęcają nas do pogłębienia wiary, do wzbudzenia większej miłości do tego wielkiego Świętego, do modlitwy o jego wstawiennictwo, jak też do zaangażowania się i naśladowania jego cnót. Dajmy się zainspirować Temu, przy którym „Chrystus stał się człowiekiem”!

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bronisław Mokrzycki SJ
25,90 zł
37,00 zł

Publikacja ukazuje postać św. Józefa w świetle słowa Bożego, nauczania i tradycji Kościoła, których sercem zawsze jest Chrystusowa Pascha. Mistagogiczna analiza czytań mszalnych z Uroczystości Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny zawarta w pierwszym rozdziale,...

Skomentuj artykuł

Ite ad Ioseph – Udajcie się do Józefa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.