IV-ta Niedziela Adwentu - Milczenie też mówi

IV-ta Niedziela Adwentu - Milczenie też mówi
0:00
- 0:00
O. Robert Więcek SJ

Dziś Pan przychodzi, aby się spotkać z tobą. Przygotuj się na to spotkanie. Posłuchaj przygotowanego na dzisiaj podkastu. Wołaj w swoim duchu: Marana tha! Przyjdź Panie Jezu! Wsłuchaj się w słowa Ewangelii. Zaczerpnij jakąś inspirację z komentarza i pozwól, by ożywiło to twoją wyobraźnię dobra, życzliwości i pokoju.

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów. A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: Bóg z nami. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie (Mt 1,18-24).

Ta scena przeniknięta jest milczeniem. Jest tam cisza, która pulsuje. W ważnych wydarzeniach potrzeba ciszy. Dokonuje się wszystko w ciemnościach – noc bólu, rozterki, pytań, odpowiedzi. Milczy Maryja. Kto by Jej uwierzył? Ona milczy i kocha. Milczy Józef. Nie kłóci się z Maryją. Nie oskarża Jej. Zapewne w sercu dokonywała się walka. Znał Maryję. Okazywał Jej niezwykły szacunek.  Milczy Bóg. Czemu? Bo czeka na decyzję Józefa. Gdy ten ją podejmuje wtedy podchodzi. Bóg nie daje gotowych rozwiązań.

Modlitwa do św. Józefa dla narzeczonych


W naszych czasach ta postawa jest nie w smak. Zamieść pod dywan? Ukryć? Woła się o przejrzystość, a jak dotyka mnie to już niekoniecznie. Czy Józef chce ukryć? Ludzie nie są ślepi. To szacunek tego mężczyzny do Maryi! Chroni ją. Nie chce narazić Jej na zniesławienie. Iluż to ludzi zostało zniesławionych przez zbyt pochopne oceny i sądy? Któż im zwróci szacunek?

Dobrym słowem dla opisu Józefa jest dyskrecja związana z prostotą. Lepiej mniej mówić, a więcej milczeć. Zebrane dane rozważyć w sercu – nocy, w której walczymy. To zdolność wyczucia. To postawa godna i konieczna do tego, by rozważać w mądrości serca wydarzenia, które nas przerastają.

www.pixabay.comwww.pixabay.comNie wszystko jest łatwe i proste i jasne. Rozważanie w ciszy i ciemności ma prowadzić do oglądania rzeczywistości spojrzeniem Jezusa, spojrzeniem wiary. Rozważa w swym sercu i… odnosi do Boga. Na tym polega chrześcijańska dyskrecja. Gdy rozważy i dokona wyboru to idzie z nim do Boga i Mu przedstawia i czeka na Jego działanie – odpowiedź.

Odpowiedź przychodzi w ciemności i ciszy. Józef nie wypowiedział ani jednego słowa. Otworzył serce. Józef miłuje i szanuje Maryję, miłuje i szanuje Wszechmocnego.

Modlitwa św. Tomasza o dobrą starość

Bóg nie zabiera wolnej woli i rozumu. Czeka na nasze poszukiwania. Gdy powziął tę myśl Bóg przychodzi w atmosferze miłości i szacunku, dbania o drugiego. To otwartość na Boga. Usłysz dziś: …nie bój się wziąć do siebie Maryi.

Nie lękaj się tego, że nie rozumiesz do końca. Józef też nie rozumiał. Zaufał Temu, do którego miał szacunek. Wierzy, że Bóg jest Emmanuelem. W wierze wziął Maryję do siebie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Każdego roku w Boże Narodzenie słuchamy o narodzeniu Jezusa, który przyszedł "do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli" (J 1,11). To dla nas Bóg stał się człowiekiem. Żeby z otwartością i na stałe zaprosić...

Skomentuj artykuł

IV-ta Niedziela Adwentu - Milczenie też mówi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.