Jaka była pierwsza rzecz, którą Jan Paweł II zrobił po wyborze na papieża? Kard. Dziwisz zdradził to po latach

Jaka była pierwsza rzecz, którą Jan Paweł II zrobił po wyborze na papieża? Kard. Dziwisz zdradził to po latach
(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)
Gość Niedzielny / KAI / sz

Od razu, gdy tylko było to możliwe poprosił, aby mógł wrócić do swojej celi, a tam... - poznajcie nieznane szczegóły pamiętnego konklawe.

Jak wyglądały ostatnie chwile przed konklawe oraz po wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża? Niektórzy jego bliscy znajomi uważają, że jego zachowanie w dniach poprzedzających je było niezwykłe (w tym szczególne skupienie i małomówność). Mógł przeczuwać, co się wydarzy za kilkanaście dni.

Kiedy rankiem 29 września 1978 r. metropolita krakowski dowiedział się o niespodziewanej śmierci Jana Pawła I, głęboko wstrząśnięty powiedział: “Niezbadane są wyroki Boże, chylimy przed nimi głowę".

Ostatnią noc przed wyjazdem na pogrzeb Jana Pawła I i konklawe, przyszły papież spędził w domu gościnnym sióstr urszulanek na warszawskim Powiślu. W tym samym domu od lat mieszkał wybitny historyk filozofii Stefan Swieżawski, od lat przyjaciel Karola Wojtyły. "Był bardzo milczący. Pożegnaliśmy się właściwie bez słowa. Widziałem, że nie chce nic mówić. A on już wiedział..."

DEON.PL POLECA

Przed konklawe, które wybrało go na papieża kard. Wojtyła mieszkał w Papieskim Kolegium Polskim przy Piazza Remuria. Wczesnym rankiem, 14 października 1978 r. w kaplicy Kolegium odprawił Mszę św. Po południu odjechał na konklawe samochodem prowadzonym przez brata Mariana Markiewicza ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego. Wysłużone już wówczas auto kupił po latach amerykański aktor Jon Voight, odtwórca roli papieża w amerykańskim filmie "Jan Paweł II" (USA, 2005).

Tę modlitwę Jan Paweł II odmawiał codziennie aż do śmierci. Podyktował mu ją ojciec>>

Kard. Wojtyła niemal "na styk" zdążył na konklawe, które wybrało go na papieża. 14 października metropolita krakowski wybrał po południu do rzymskiej kliniki Gemelli, by odwiedzić jeszcze chorego przyjaciela, biskupa Deskura. Do Kaplicy Sykstyńskiej wszedł ostatni a trzeba wiedzieć, że po zamknięciu wrót Kaplicy do środka nie wpuszcza się nikogo, nawet kardynałów.

Podczas konklawe, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński szepnął kardynałowi Wojtyle: “Jeśli wybiorą, proszę nie odmawiać...".

Kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża w poniedziałek, 16 października 1978 r., w drugim dniu konklawe. Biały dym zwiastujący dokonanie wyboru pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godz. 18.18. Metropolita krakowski stał się 262. następcą św. Piotra. Ostatnia notatka w prowadzonej przez metropolitę krakowskiego ‘Księdze czynności biskupich’, przesłanej później do Krakowa, brzmi: "Około godz. 17.15 - Jan Paweł II".

Kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz i przyjaciel Jana Pawła II, zdradził po latach jaka była pierwsza rzecz, którą zrobił nowo wybrany papież. Ojciec Święty przyjął w pokoju wybór i zgodnie z przewidzianą procedurą kanoniczną potwierdził go. Od razu, gdy tylko było to możliwe poprosił, aby mógł wrócić do swojej celi a tam… zaczął przygotowywać swoją pierwsza homilię na następny dzień. To pokazuje, że pośród wielu emocji Jan Paweł II był przede wszystkim człowiekiem służby, świadomym tego do kogo został posłany i przez kogo powołany.

Kolegium Kardynalskie, które dokonało wyboru liczyło 111 purpuratów. Spośród kardynałów elektorów tylko 18 było młodszych od kard. Wojtyły. Został on najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku. Zgodnie z kościelną normą określoną przez papieża Pawła VI, w konklawe nie brali udziału kardynałowie powyżej 80. roku życia.

Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat papieżem nie-Włochem (od czasu pontyfikatu Hadriana VI, który był Holendrem i pełnił najwyższy urząd w Kościele w latach 1522-23), najprawdopodobniej pierwszym w dziejach papieżem-Słowianinem i pierwszym w historii Kościoła papieżem, który przybranym imieniem powołuje się aż na trzech swoich bezpośrednich poprzedników (Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła I).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jaka była pierwsza rzecz, którą Jan Paweł II zrobił po wyborze na papieża? Kard. Dziwisz zdradził to po latach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.