Jasna Góra: 7 października Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi

Jasna Góra: 7 października Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

W sobotę 7 października na Jasnej Górze odbędzie się 26. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi. Spotkanie jest wyrazem solidarności i czasem modlitwy w intencji wszystkich zmagających się z chorobami nowotworowymi. Mottem pielgrzymki jest zapewnienie „Jestem tu dla Ciebie Maryjo!”.

Centralnym punktem będzie Msza Św. o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie. Ważnym wymiarem pielgrzymki jest zawsze apel o profilaktykę i troskę o zdrowie.

Po Mszy św., sprawowanej na jasnogórskim Szczycie, w Auli o. Kordeckiego odbędzie się konferencja „Tak dla zdrowia rodziny”.

Jak podkreśla Elżbieta Markowska, prezes częstochowskich Amazonek, choroba nowotworowa jest trudnym wyzwaniem dla całej rodziny, stąd ogromne znaczenie ma poradnictwo i opieka psychologiczna.

- Pamiętajmy, że to nie tylko kobiety chorują, ale choruje cała rodzina, choruje społeczeństwo. Ważna jest zarówno profilaktyka, ale także i psychika oraz własna duchowość. Swoim przykładem, pokazujemy, że nie tylko można pokonać raka, ale że życie po zabiegu może być wartościowe i inspirujące dla innych - powtarza z przekonaniem prezes częstochowskich Amazonek.

Tradycyjnie podczas jasnogórskiego spotkania zostanie przekazany symbol pielgrzymek - przechodnia statuetka im. Anny Stefańczyk, inicjatorki Ogólnopolskiej Pielgrzymki Amazonek na Jasną Górę. Statuetka ufundowana przez męża i synów Anny Stefańczyk została powierzona Stowarzyszeniu Częstochowskich Amazonek, które co roku przekazują statuetkę w opiekę innemu regionowi.

Stowarzyszenie Amazonek jest organizacją samopomocową, działającą na rzecz kobiet dotkniętych rakiem piersi, skupia kobiety w trakcie i po leczeniu tego nowotworu, wspomagając ich rehabilitację fizyczno-psychologiczną. Amazonki działają w myśl zasady: „Pomagając innym, pomagasz sobie”.

Do najbardziej znanych akcji kobiet zmagających się z chorobami nowotworowymi są Marsze Życia i Nadziei czy Marsze Różowej Wstążki. Mają one uświadomić, że z tą chorobą można wygrać - pod warunkiem, że jest wcześnie wykryta. Podczas marszów, zarówno amazonki, jak i lekarze ginekolodzy czy onkolodzy odpowiadają na liczne pytania. Zachęcają panie do systematycznego samobadania piersi - najprostszej i bardzo skutecznej metody wykrywania nowotworu.

Każdego roku w Polsce notuje się ponad 16 tys. nowych zachorowań na nowotwór piersi.

Październik to od lat miesiąc walki z rakiem.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Dla tych, którzy chcą się zdrowo odżywiać
Dla tych, którzy stosowali Post Daniela

Krystyna Dajka, autorka bestsellerowego Postu Daniela z uzdrawiającą dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej®, tym razem odpowiada na pytanie, które codziennie sobie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: 7 października Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.