#Ewangelia: prosta metoda Jezusa na poradzenie sobie z irytującymi rozmówcami

#Ewangelia: prosta metoda Jezusa na poradzenie sobie z irytującymi rozmówcami
(fot. pexels.com/mohamed taher CC0)
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP

To jest moment niesłychanie kluczowy. Jezus pokazuje dzisiaj, jak sobie z tym poradzić, gdy przychodzą do Niego uczniowie z wyrzutami. Tłumaczy to doskonale Wojciech Jędrzejewski OP.

Słowa Ewangelii [Mt 9, 14-15]:

DEON.PL POLECA
Po powrocie Jezusa z krainy Gadareńczyków podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: «Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?»

Jezus im rzekł: «Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć».

[Wojciech Jędrzejewski OP]:

[Mieczysław Łusiak SJ]:

 Czy słowami tej dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus chce nas zniechęcić do postu? Oczywiście nie. Post, który my podejmujemy różni się jednak zasadniczo od postu uczniów Jana i faryzeuszy. Ich post był ludzkim wysiłkiem ukierunkowanym na to, by zdobyć bliskość z Bogiem. Uczniowie Jezusa nie muszą już walczyć o bliskość Boga. Bóg jest blisko nich.

Po co więc post? Nasz post jest wyrazem bliskości z Bogiem, który cierpiał za nas. Jest po prostu współodczuwaniem, czyli czymś wynikającym z miłości. Do postu chrześcijańskiego trzeba więc poniekąd doróść, bo nasz post to przywilej uczniów Chrystusa, czyli ludzi bliskich Bogu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: prosta metoda Jezusa na poradzenie sobie z irytującymi rozmówcami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.