Siła wewnętrznej harmonii w świecie podziałów

Wewnętrzne konflikty potrafią rozbijać zarówno pojedyncze osoby, jak i całe społeczności. Jak odnaleźć równowagę, która nie tylko buduje, ale też chroni przed destrukcyjnym działaniem chaosu? Dlaczego harmonia i jasność intencji są kluczowe w naszym codziennym życiu, szczególnie w relacjach z innymi?
Słowo na dziś (Mk 3,22-30)
Z ewangelii wg św. Marka: Natomiast uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili: «Ma Belzebuba i przez władcę złych duchów wyrzuca złe duchy».
Wtedy przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: «Jak może szatan wyrzucać szatana? Jeśli jakieś królestwo wewnętrznie jest skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc szatan powstał przeciw sobie i wewnętrznie jest skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nie nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i wtedy dom jego ograbi.
Zaprawdę, powiadam wam: wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego». Mówili bowiem: «Ma ducha nieczystego».
Komentarz do Ewangelii (Poniedziałek, 27 stycznia 2025 r.)
Obraz: Sytuacja konfliktu, jaki prezentuje św. Marek wydarzyła się w Galilei, prawdopodobnie w Kafarnaum nad Jeziorem Galilejskim. Jezus jest oskarżony o bluźnierstwo. Posłucham tego sporu i tłumaczenia Jezusa. Zwrócę uwagę na swoje skojarzenia i odczucia.
Myśl: Jezus zostaje oskarżony o to, że głosi bluźnierczą naukę i jest pod wpływem ducha nieczystego. Jezus nie odpowiada wprost. Nie są to wypowiedzi doktrynalne czy polemiki, ale przypowieści. Posługuje się obrazami. Ewangelista podkreśla „niepohamowaną skuteczność dzieła wyzwolenia dokonanego przez Boga za pośrednictwem Jezusa”. Diabeł jest silny, ale zostaje pokonany przez Boga. Największym grzechem, bluźnierstwem jest przypisywanie diabłu mocy dobroczynnego dzieła Boga.
Emocja: Łatwość rzucania oskarżeń. My nie jesteśmy wolni od osądzania i przypisywania innym złych intencji. Wręcz zadziwia łatwość złego myślenia i rzucania oskarżeń. Dla chrześcijanina, wszakże bluźnierstwem jest wyraźne i świadome (to istotne) odrzucanie Jezusa jako Mesjasza i Syna Bożego, a niekoniecznie przekleństwo przeciwko Bogu.
Wezwanie: Poproszę o łaskę łagodności w patrzeniu i osądzaniu innych. Podziękuję za naukę rozeznania duchowego.
Jubileusz 2025: Zaplanuję sobie czas na rachunek sumienia z dobrego myślenia o i oceniania innych.
Skomentuj artykuł