Zmieńmy nasze upodobania - J 1, 47-51

Zmieńmy nasze upodobania - J 1, 47-51
(fot. Pensiero / Foter / CC BY-NC-ND)
6 lat temu
Mieczysław Łusiak SJ

Jezus ujrzał, jak Natanael zbliżał się do Niego, i powiedział o nim: "Patrz, to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu". Powiedział do Niego Natanael: "Skąd mnie znasz?"

Odrzekł mu Jezus: "Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym". Odpowiedział Mu Natanael: "Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś królem Izraela!" Odparł mu Jezus: "Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: «Widziałem cię pod drzewem figowym»? Zobaczysz jeszcze więcej niż to".

Potem powiedział do niego: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego".

Komentarz do Ewangelii:

Jezus nazwał Natanaela "prawdziwym Izraelitą, w którym nie ma podstępu", ponieważ widział coś, co on uczynił, a co świadczyło o jego szlachetności. Jezus nie ukrywa, że widzi nasze dobre czyny. Nigdy natomiast Jezus nie "chwalił się" wiedzą o jakiś złych czynach człowieka, które stawiałyby tego człowieka w złym świetle. Nie oznacza to, że On nie widzi grzechu, ale można odnieść wrażenie jakby go nie wiedział.

Bóg nie ma upodobania, w odróżnieniu do człowieka, w dostrzeganiu naszych grzechów. Za to ma wielkie upodobanie w dostrzeganiu dobra. Byłoby to z wielkim pożytkiem dla nas, gdybyśmy ukształtowali nasze upodobania na wzór Boga.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmieńmy nasze upodobania - J 1, 47-51
Komentarze (3)
T
tom
29 września 2014, 21:19
Bardzo fajny komentarz. Powiązanie stwierdzenia o braku podstępu u Natanela, z wiedza o jego skrytym zachowaniu. O swym złym zachowaniu wystarczy że powiemy jeden raz, na spowiedzi. W dzienniczku sistry Fustyny jest taka wypowiedź Jezusa: "Dziecię, nie mów już o nędzy swojej, bo ja już o niej nie pamiętam" (nb. 1485). Oczywiście jeśli tylko chcemy się nawrócić (uwaga do veritasa, bo do osób ktore niestety nie chcą się nawrócić skierowana jest przytoczony przez ciebie cytat).
V
veritas
29 września 2014, 10:34
> Jezus nie ukrywa, że widzi nasze dobre czyny. Nigdy natomiast Jezus nie "chwalił się" wiedzą o jakiś złych czynach człowieka, które stawiałyby tego człowieka w złym świetle.< Ręce opadają...  Czy na przykład poniższe słowa miały "stawiać w dobrym świetle" adresatów? Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa. Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości. Proszę się trzymać prawdy Ewangelii i nie tworzyć jakiegoś własnego modelu Jezusa wg potrzeb dzisiejszej pseudoteologii!
Z
ziomal
29 września 2014, 11:19
He, he... Bo tera jest dobry Bozia, ślepy na jedno oko.

Skomentuj artykuł

Zmieńmy nasze upodobania - J 1, 47-51
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.