Kościół jest wolny o ile jest związany z Panem i w Nim zakorzeniony

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)

Kościół jest wolny i potrafi egzystować w różnych kulturach i konfrontować się z nowymi wyzwaniami, o ile jest związany z Panem i w Nim zakorzeniony.

Czytania: 2 Tm 4,10-17a; Łk 10,1-9

Z Ewangelii wg św. Łukasza:

Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał.
Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie! Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże.

DEON.PL POLECA

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: Jezus wyznacza uczniów i posyła ich z misją do każdego miasta i miejscowości. Oczyma wyobraźni zobaczę tych misjonarzy. Poczuję się częścią tej grupy wysłanych. Posłucham słów Jezusa, swego rodzaju instruktarza. Zwrócę uwagę na swoje odczucia.

Myśl: Tylko ewangelista Łukasz wspomina o tej misji siedemdziesięciu dwóch uczniów. Wyznacza ich sam Jezus. Są oni przedłużeniem misji apostołów wobec wszystkich ludów ziemi. Podkreślona jest uniwersalność misji. To nie fanatyzm czy prozelityzm, ale głoszenie i postępowanie tak, jak Jezus. Nie jest to przymus, narzucanie czegokolwiek, ale ofiarowywanie samego siebie, branie swojego krzyża w prostocie i ubóstwie, w wolności akceptując rzeczywistość, która jest Boża.

Emocja: „Jedząc i pijąc, co mają”. Kościół nie wyklucza. Wszystko jest rzeczywistością Bożą. „Uczeń nie ma uprzedzeń ideologicznych, kulturalnych, politycznych, społecznych ani religijnych.” Kościół jest wolny i potrafi egzystować w różnych kulturach i konfrontować się z nowymi wyzwaniami, o ile jest związany z Panem i w Nim zakorzeniony.

Wezwanie: Poproszę o bycie świadomym odpowiedzialności za głoszenie ewangelii całemu światu. Podziękuję Bogu za wybranie i uzdolnienie mnie do bycia świadkiem wiary w powołaniu, jakim zostałem obdarzony.
Uczynię jakiś gest uszanowania i uwielbienia.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół jest wolny o ile jest związany z Panem i w Nim zakorzeniony
Komentarze (1)
MR
~Monika Radziak
18 października 2024, 21:11
Pokój temu domowi! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. Czyli jak Kuba Bogu tak Bóg Klubie. OKO ZA OKO ZĄB ZA ZĄB. Niech każdy poniesie konsekwencję swoich czynów czy to słaby czy mocny! Bez wyjątku.