Ks. Tomáš Halík: sensem karnawału i postu jest odzyskanie wolności

Ks. Tomáš Halík: sensem karnawału i postu jest odzyskanie wolności
(fot. youtube.com)
5 miesięcy temu
wiez.com.pl / jb

"Karnawałowe wybryki słusznie były pojmowane jako element katolickiej kultury tak samo ważny, jak postna asceza" - tłumaczył w homilii duchowny.

>> TUTAJ przeczytasz cały tekst homilii

Ksiądz Tomáš Halík w homilii z dnia 14 lutego b.r. poruszył temat nietypowego połączenia karnawału i postu. Zwracał uwagę na to, że karnawałowe zabawy były pojmowane jako element katolickiej kultury równie ważny co postna asceza. Zaznaczał, że tak właśnie pojmowano karnawał w średniowieczu. "Kto nie potrafi pościć, zwykle nie umie też się naprawdę weselić" - mówił. 

Według niego w wielkich świętych i papieżu Franciszku widać poczucie humoru, które jest "znakiem zdrowej pobożności". "Bigoci i fanatycy nie potrafią się spontanicznie śmiać i źle znoszą, kiedy ktoś żartuje z nich" - dodawał.

Wspominał także jedno z powiedzonek Chestertona, który mówił: "katolicyzm to stek, cygaro i butelka porto". Przyznawał, że zawsze przed postem przypomina sobie to zdanie. Wspominał poprzedni karnawał i post, który przerwała epidemia koronawirusa. Zauważył, że nikt nie spodziewał się takiego postu. "Jest to post od wielu rzeczy, które w życiu uważaliśmy za oczywiste i które nas cieszyły; dla nas, chrześcijan to także post od tradycyjnych nabożeństwa oraz od sakramentów" - mówił.

Zwracał uwagę na to, jak bardzo nasze życie zmieniła pandemia i zachęcał do refleksji na ten temat, zwłaszcza nad sprawami, które były dla nas "normalne", a teraz już nie są i potrzebujemy je znajdować w innej formie. Na koniec wymieniał różne wyzwania, które na nas czekają od pielęgnacji zawodowych nawyków do zachowania porządku dnia. Zaznaczał, że sensem karnawału i postu jest odzyskanie wolności.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halik
27,93 zł
39,90 zł

Wiara poza utartymi scenariuszami 

Czy puste kościoły w czasie pandemii to zapowiedź przyszłości chrześcijaństwa?
Czy wymuszony post od Eucharystii jest przejawem Bożej pedagogiki, a może uderzeniem w podstawy naszej wiary?
Czy współczesnego...

Skomentuj artykuł

Ks. Tomáš Halík: sensem karnawału i postu jest odzyskanie wolności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.