Mając 70 lat założyła zgromadzenie zakonne. Kim była siostra Wilhelmina Lancaster?

Mając 70 lat założyła zgromadzenie zakonne. Kim była siostra Wilhelmina Lancaster?
Siostra Wilhelmina Lancaster (Fot. Youtube/aciprensa)
dm

Pod koniec maja tłumy pielgrzymów zawitały do opactwa benedyktynek w stanie Missouri w USA. Wiele osób chciało nie tylko zobaczyć nienaruszone ciało siostry Wilhelminy, ale również dowiedzieć się więcej o kobiecie, która w wieku 70 lat założyła zgromadzenie zakonne.

Kiedy 18 maja siostry benedyktynki Maryi Królowej Apostołów z Gower, ekshumowały ciało swojej założycielki siostry Wilhelminy Lancaster, zastały coś nieoczekiwanego. Po czterech latach od śmierci jest nadzwyczaj dobrze zachowane.

Zakonnica zmarła 29 maja 2019 roku w wielu 95 lat. Jej niezabalsamowane ciało pochowano w prostej drewnianej trumnie na zewnętrznym cmentarzu opactwa.

Wiadomość o niezwykłym stanie szczątków afroamerykańskiej założycielki zakonu kontemplacyjnego szybko rozeszła się w mediach społecznościowych. W kolejna rocznicę jej śmierci pod koniec maja w Gower pojawiły się rzesze pielgrzymów.

Kim była siostra Wilhelmina?

Mary Elizabeth Lancaster (późniejsza s. Wilhelmina) urodziła się 13 kwietnia 1924 roku w St. Louis w wierzącym domu jako drugie z pięciorga dzieci.

Wg obecnej przeoryszy benedyktynek, matki Cecylii Snell, przyszła zakonnica miała mistyczne doświadczenie Jezusa podczas swojej pierwszej komunii w wieku dziewięciu lat. Zaczęła rozważać życie zakonne po tym, jak w wieku 13 lat została zapytana przez proboszcza, czy kiedykolwiek rozważała zostanie zakonnicą. Chociaż się nad tym nie zastanawiała, pomysł ten szybko ją poruszył i napisała do Sióstr Oblatek Opatrzności z Baltimore, prosząc o pozwolenie na wstąpienie do ich zgromadzenia. Była jednak za młoda i musiała poczekać.

Jako nastoletnia dziewczyna doświadczyła na własnej skórze konsekwencji segregacji rasowej w tamtym czasie w USA. Kiedy stało się niemożliwe, by kontynuowała naukę w katolickim liceum, a jedyna opcją była szkoła publiczna, jej rodzice założyli katolickie liceum dla kolorowych.

Po ukończeniu szkoły średniej wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Oblatek - jednego z zaledwie dwóch zakonów dla czarnych lub latynoskich kobiet w USA w tamtym czasie. Pozostała tam przez 50 lat do czasu założenia nowego zgromadzenia benedyktynek.

Przez cały życie towarzyszyła podobność maryjna, a także zamiłowanie do muzyki.

Interesowało ją jednak życie zakonne za klauzurą. W 1995 roku siostra Wilhelmina w wieku 70 lat poinformowała Zgromadzenie Sióstr Oblatek, że zamierza założyć nową wspólnotę o charakterze kontemplacyjnym. 

Dowiedziała się, że wokół Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra stworzyła się grupa sióstr związana z celebracją liturgii w rycie przedsoborowym. Nowa wspólnota, która powstała w Scranton w Pensylwanii, podążała za regułą i duchowością św. Benedykta.

W 1995 roku z pomocą tego bractwa powstała nowa wspólnota zakonna benedyktynek, która z czasem przybrała bardziej kontemplacyjny i maryjny charyzmat, ze szczególnym naciskiem na modlitwę za kapłanów.

W 2006 roku wspólnota przyjęła zaproszenie biskupa Roberta W. Finna do przeniesienia się do jego diecezji Kansas City-St. Józefa w Missouri. W 2018 roku ich opactwo zostało konsekrowane wraz z przeoryszą Cecylią jako pierwszą przełożoną. 

W 2019 roku siedem sióstr opuściło opactwo, aby założyć pierwszy zakonu, klasztor św. Józefa w Ava w stanie Missouri.

Dziś siostry zgodnie z regułą św. Benedykta, prowadzą życie w ciszy i kontemplacji. Uczestniczą we Mszy św. w rycie przedpoborowym z tradycyjnym śpiewem gregoriańskim po łacinie.

dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Mając 70 lat założyła zgromadzenie zakonne. Kim była siostra Wilhelmina Lancaster?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.