Mając 70 lat założyła zgromadzenie zakonne. Kim była siostra Wilhelmina Lancaster?
Pod koniec maja tłumy pielgrzymów zawitały do opactwa benedyktynek w stanie Missouri w USA. Wiele osób chciało nie tylko zobaczyć nienaruszone ciało siostry Wilhelminy, ale również dowiedzieć się więcej o kobiecie, która w wieku 70 lat założyła zgromadzenie zakonne.
Kiedy 18 maja siostry benedyktynki Maryi Królowej Apostołów z Gower, ekshumowały ciało swojej założycielki siostry Wilhelminy Lancaster, zastały coś nieoczekiwanego. Po czterech latach od śmierci jest nadzwyczaj dobrze zachowane.
Zakonnica zmarła 29 maja 2019 roku w wielu 95 lat. Jej niezabalsamowane ciało pochowano w prostej drewnianej trumnie na zewnętrznym cmentarzu opactwa.
Wiadomość o niezwykłym stanie szczątków afroamerykańskiej założycielki zakonu kontemplacyjnego szybko rozeszła się w mediach społecznościowych. W kolejna rocznicę jej śmierci pod koniec maja w Gower pojawiły się rzesze pielgrzymów.
Kim była siostra Wilhelmina?
Mary Elizabeth Lancaster (późniejsza s. Wilhelmina) urodziła się 13 kwietnia 1924 roku w St. Louis w wierzącym domu jako drugie z pięciorga dzieci.
Wg obecnej przeoryszy benedyktynek, matki Cecylii Snell, przyszła zakonnica miała mistyczne doświadczenie Jezusa podczas swojej pierwszej komunii w wieku dziewięciu lat. Zaczęła rozważać życie zakonne po tym, jak w wieku 13 lat została zapytana przez proboszcza, czy kiedykolwiek rozważała zostanie zakonnicą. Chociaż się nad tym nie zastanawiała, pomysł ten szybko ją poruszył i napisała do Sióstr Oblatek Opatrzności z Baltimore, prosząc o pozwolenie na wstąpienie do ich zgromadzenia. Była jednak za młoda i musiała poczekać.
Jako nastoletnia dziewczyna doświadczyła na własnej skórze konsekwencji segregacji rasowej w tamtym czasie w USA. Kiedy stało się niemożliwe, by kontynuowała naukę w katolickim liceum, a jedyna opcją była szkoła publiczna, jej rodzice założyli katolickie liceum dla kolorowych.
Po ukończeniu szkoły średniej wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Oblatek - jednego z zaledwie dwóch zakonów dla czarnych lub latynoskich kobiet w USA w tamtym czasie. Pozostała tam przez 50 lat do czasu założenia nowego zgromadzenia benedyktynek.
Przez cały życie towarzyszyła podobność maryjna, a także zamiłowanie do muzyki.
Interesowało ją jednak życie zakonne za klauzurą. W 1995 roku siostra Wilhelmina w wieku 70 lat poinformowała Zgromadzenie Sióstr Oblatek, że zamierza założyć nową wspólnotę o charakterze kontemplacyjnym.
Dowiedziała się, że wokół Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra stworzyła się grupa sióstr związana z celebracją liturgii w rycie przedsoborowym. Nowa wspólnota, która powstała w Scranton w Pensylwanii, podążała za regułą i duchowością św. Benedykta.
W 1995 roku z pomocą tego bractwa powstała nowa wspólnota zakonna benedyktynek, która z czasem przybrała bardziej kontemplacyjny i maryjny charyzmat, ze szczególnym naciskiem na modlitwę za kapłanów.
W 2006 roku wspólnota przyjęła zaproszenie biskupa Roberta W. Finna do przeniesienia się do jego diecezji Kansas City-St. Józefa w Missouri. W 2018 roku ich opactwo zostało konsekrowane wraz z przeoryszą Cecylią jako pierwszą przełożoną.
W 2019 roku siedem sióstr opuściło opactwo, aby założyć pierwszy zakonu, klasztor św. Józefa w Ava w stanie Missouri.
Dziś siostry zgodnie z regułą św. Benedykta, prowadzą życie w ciszy i kontemplacji. Uczestniczą we Mszy św. w rycie przedpoborowym z tradycyjnym śpiewem gregoriańskim po łacinie.
dm
Skomentuj artykuł