Na dobranoc i dzień dobry - Łk 11, 29-32

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 11, 29-32
(fot. stevie.gill / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
Logo źródła: Na dobranoc Mariusz Han SJ

Znaki czasu

Znak Jonasza
Gdy tłumy się gromadziły, Jezus zaczął mówić: To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz był znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia. Królowa z Południa powstanie na sądzie przeciw ludziom tego plemienia i potępi ich; ponieważ ona przybyła z krańców ziemi słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon. Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni dzięki nawoływaniu Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz.

DEON.PL POLECAOpowiadanie pt. "Gdzie jest niebo"
Po ciężkim wypadku karetka wiozła do szpitala małego chłopca. Był to malec zupełnie samotny. Miał jedynego przyjaciela - zgorzkniałego i rozgoryczonego życiem, światem i ludźmi - człowieka niewierzącego.

Pewnego dnia, kiedy ów przyjaciel przyszedł odwiedzić chłopca w szpitalu, ujrzał niechybne znaki bliskiej śmierci. Starał się go pocieszyć. - Niedługo znowu będziesz sprzedawał gazety! - O nie! Nie chcę tu być już dłużej. Nie będę żył i wiem o tym. Ale po zmartwychwstaniu zobaczę Jezusa jako jeden z pierwszych.

Wtedy coś wstrząsnęło mężczyzną, który ze łzami w oczach zapytał: - A czy jesteś tego pewien, że Jezus tam będzie? - Oczywiście! Gdzie jest Jezus, tam jest niebo.

Refleksja
Przede wszystkim nasza chrześcijańska czujność powinna być narzędziem rozeznawania obecnych znaków czasów. Czujność wyzbywa nas z naiwności, która usypia i rozleniwia. Czujność prowokuje do myślenia i odkrywania na nowo tego, co się dzieje w naszym życiu i na całym świecie. Chrystus zatem do nas wszystkich mówi: "Czuwajcie!"

To On zachęca nas, abyśmy przy zmiennych losach świata, potrafili się ucieszyć, ale też dziękować za każdy dzień, minutę i sekundę naszego życia. Powinniśmy żyć zatem tak, jakby to była ostatnia minuta naszego życia. Nie wiemy bowiem, czy ta minuta nie jest dla nas tą ostatnią na tej ziemi. Czuwajcie i módlcie się, bo nie znacie dnia, ani godziny, ani też każej nadchodzącej... minuty.

3 pytania na dobranoc i dzień dobry
1. Czy potrafisz zauważać znaki czasów?
2. Co znaczy czuwać?
3. Czy modlitwa pomaga Ci w czuwaniu?

I tak na koniec...
"Gdy się przez czas jakiś obserwuje pewien stały kierunek przemian, złudzenie, że tak już będzie zawsze, jest całkiem naturalne, lecz z reguły fałszywe" (Leszek Kołakowski, Mini wykłady o maxi sprawach)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 11, 29-32
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.